Logo

Jak zagospodarować przestrzeń pod schodami?

Kategorie: Blog

Przestrzeń pod schodami stanowi dodatkowe miejsce, które można wykorzystać w pomysłowy sposób. Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze sposoby na zagospodarowanie schodów? Pojemna garderoba, praktyczna spiżarnia, pomieszczenie gospodarcze, a może kącik telewizyjny? Przedstawiamy najciekawsze inspiracje.

Nowoczesny dom przestrzeń pod schodami

Zabudowa pod schodami – jak wykorzystać to wolne miejsce?

Zabudowa pod schodami to najprostszy sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni w mieszkaniu lub domu jednorodzinnym. Puste miejsce warto wykorzystać w sprytny sposób, np. montując półki pod schodami, haczyki do zawieszenia ubrań czy zabudowując przestrzeń panelami przesuwnymi. Możliwości jest bardzo wiele – schowek pod schodami może stanowić praktyczny magazyn, biblioteczkę, miejsce na szlachetne trunki, a w mieszkaniach lub domach o niewielkim metrażu kryć w sobie zabudowę kuchenną, a nawet mini sypialnię. Mały metraż wbrew pozorom nie stanowi ograniczenia – przemyślany projekt pozwala wykorzystać każdy centymetr kwadratowy przestrzeni. Jakie są najpopularniejsze pomysły na zabudowę schodów?

Szafa pod schodami – dodatkowe miejsce na ubrania

Marzysz o pojemnej garderobie, ale nie masz możliwości wyodrębnienia osobnego pomieszczenia na ubrania, buty i dodatki? Zabudowa schodów jest świetnym rozwiązaniem – taka przestrzeń może pomieścić wiele elementów garderoby i stać się praktycznym miejscem do przechowywania. Istnieje wiele pomysłów na zaaranżowanie szafy, a najpopularniejszym z nich jest zabudowanie wolnej przestrzeni półkami i zamontowanie drzwi przesuwnych lub otwieranych tradycyjnie oraz drążka na wieszaki. Rozwiązanie nawiązujące do klasycznych szaf wnękowych pozwala przechowywać nie tylko okrycia wierzchnie, ale także inne elementy garderoby. Warto też zastanowić się nad rodzajem zamontowanych drzwi – przesuwne sprawdzą się doskonale w przypadku wąskich przejść i ograniczonej przestrzeni.

Kominek pod schodami

Skrzydła otwierane tradycyjnie wymagają zdecydowanie więcej miejsca i należy wziąć to pod uwagę przy projektowaniu. Garderoba pod schodami powinna być przemyślana. Szafy na wymiar to najbardziej praktyczne rozwiązanie – pozwalają na dopasowanie wnętrza garderoby do indywidualnych potrzeb mieszkańców. Ciekawym pomysłem jest także zamontowanie pod schodami pojemnych szuflad, w których zmieszczą się ubrania, bielizna, dodatki, a także wiele innych elementów, takich jak ręczniki, pościel, obrusy czy akcesoria domowe.

Spiżarnia pod schodami – idealne miejsce na zimowe przetwory

Przestrzeń pod schodami może też posłużyć za składzik, w którym przechowujemy produkty spożywcze, słoiki z przetworami, przyprawy, kawę, herbatę czy artykuły sypkie. Wolne miejsce warto zagospodarować poprzez zamontowanie wysuwanych regałów lub koszy cargo na specjalnych prowadnicach. Tego typu systemy pozwalają na wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, a do tego wygodnie się z nich korzysta – wystarczy wysunąć szufladę i w ten sposób uzyskać dostęp do wszystkich przechowywanych produktów. Nie zawsze trzeba jednak inwestować w skomplikowane systemy – w większości przypadków wystarczą tradycyjne półki i drzwi przesuwne. Pomieszczenie gospodarcze pod schodami to także idealne miejsce do przechowywania niezbędnych sprzętów gospodarstwa domowego – odkurzacza, suszarki do ubrań, żelazka, generatora pary, deski do prasowania, mopa, szufelki z miotełką, a także wielu innych przedmiotów.

Garderoba pod schodami

Kominek pod schodami – przytulne wnętrze bez straty wolnej przestrzeni

Kominek to niezwykle pożądany element wyposażenia wnętrza, jednak nie każdy właściciel nieruchomości może sobie na niego pozwolić. Problemy związane z brakiem przewodów niezbędnych do efektywnego odprowadzania spalin można rozwiązać poprzez zamontowanie nowoczesnego biokominka. A co zrobić, kiedy mieszkamy w domu jednorodzinnym, mamy dostęp do komina, jednak w mieszkaniu brakuje miejsca na palenisko? Przestrzeń pod schodami będzie w tym przypadku idealnym rozwiązaniem bez straty wolnej przestrzeni. W zależności od rodzaju zabudowy można zdecydować się na zamontowanie kominka narożnego lub tradycyjnego. Bardzo ciekawym pomysłem aranżacyjnym są ozdobne portale kominkowe wykonane z marmuru, granitu, kamienia naturalnego, piaskowca, kwarcu czy cegły – pozwalają stworzyć w mieszkaniu przytulny kącik i sprawiają, że kominek prezentuje się imponująco.

Telewizor pod schodami – pomysłowe rozwiązanie do małego salonu

Przestrzeń pod schodami może także stać się przytulnym kącikiem telewizyjnym i wypoczynkowym, zwłaszcza w mieszkaniach o niewielkim metrażu. Zlokalizowanie telewizora w wolnym miejscu pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Sprzęt może być zamontowany za pomocą specjalnych wieszaków lub ustawiony na szafce RTV. Warto także zadbać o niebanalną aranżację ściany, na której znajdować się będzie telewizor – obecnie bardzo popularne są ściany wykończone cegłą, panelami imitującymi beton, a także drewnem. Oryginalna ściana telewizyjna pod schodami będzie przyciągać uwagę i pozytywnie wpłynie na wystrój parteru.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść