Logo

Ekipa budowlana – jak znaleźć dobrych fachowców?

Kategorie: Finanse

Rekordowo niskie bezrobocie sprawiło, że firmy budowlane borykają się z problemami kadrowymi. Brakuje rąk do pracy, wykwalifikowanych specjalistów, a inwestycje niejednokrotnie są opóźnione. Jak więc znaleźć sprawdzonych fachowców, którzy wykonają zlecenie na czas i zrobią to naprawdę dobrze? Sprawdźmy!

Ekipa budowlana

Gotowy projekt domu, remont, budowa tarasu, a może większa inwestycja? W takim razie warto rozpocząć poszukiwania dobrych budowlańców, którzy wykonają swoje zadanie w satysfakcjonujący Cię sposób. Istnieje kilka kwestii, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego zespołu. Oto one.

Krok 1 – rozejrzyj się

Poszukiwania dobrej ekipy budowlanej należy rozpocząć od skrupulatnego zbadania lokalnego rynku. Dobrym pomysłem jest zrobienie wywiadu z bliskimi oraz znajomymi. Z pewnością wielu z nich ma już budowy i remonty za sobą i chętnie podzieli się doświadczeniami. Te bywają różne, dlatego otrzymasz zarówno rekomendacje, jak i zalecenia, z usług których firm absolutnie nie korzystać. Zasięgnięcie opinii znajomych to także niepowtarzalna okazja do poznania panujących na rynku cen, a także wskazówek co do samej inwestycji.

Oprócz rozmów ze znajomymi, warto też poszukać informacji w sieci, np. na lokalnych portalach informacyjnych czy na grupach w mediach społecznościowych. Tam często firmy dodają swoje ogłoszenia, a niepodważalną tego zaletą jest to, że osoby, które już skorzystały z usług mogą podzielić się opinią i efektami. Dzięki temu dowiesz się więcej o samych fachowcach i zobaczysz, jakie są rezultaty ich pracy.

Krok 2 – przeprowadź casting

Spośród wyłonionych w pierwszym kroku firm, rozpocznij poszukiwania tej najlepszej. Skontaktuj się z przedstawicielami, omów swoje plany i przedstaw sugerowany harmonogram prac. Podczas rozmowy dowiedz się o orientacyjne stawki, a także doświadczenie w tego typu działaniach. Koniecznie dowiedz się po czyjej stronie będzie wykonywanie zakupów oraz jaka jest dyspozycyjność firmy. Możesz poprosić również o pokazanie efektów ukończonych robót czy o przedstawienie rekomendacji. Ważne jest osiągniecie optymalnego porozumienia, a casting w najlepszy sposób pokaże Ci, czy dana firma spełnia Twoje oczekiwania.

Krok 3 – akceptacja projektu

Nawet, gdy dana firma bardzo Ci się spodobała, może okazać się, że podpisanie umowy nie będzie najlepszym pomysłem. Dlaczego? Otóż większość firm specjalizuje się w poszczególnych realizacjach. Nie każda z nich będzie w stanie spełnić Twoje wymogi. Niemniej, im bardziej rekomendowana firma, tym większe szanse, że w jej szeregach pracują naprawdę dobrzy fachowcy i podołają wyzwaniu.

Jak mówi Magdalena, pracownik serwisu Aplikuj.pl– „Firmy budowlane, które cieszą się dobrą opinią, poszukują pracowników wykwalifikowanych. Dobra ekipa remontowo-budowlana to nie tylko pracownicy fizyczni. Warto o tym pamiętać, podejmując współpracę.”. Tym samym, jeśli pragniesz zlecić danej firmie realizację, musisz wcześniej przedstawić projekt. Zatrudnieni w firmie specjaliści, najczęściej inżynierowie budowy, ocenią fachowym okiem, czy jest on możliwy do wykonania, czy spełnia wymogi techniczne oraz czy ich firma może się tego podjąć.

Kroki w planowaniu budowy domu

Krok 4 – ustal szczegóły

Ekipa budowlana zgodziła się zrealizować Twój projekt? Świetnie. W takim razie pora, aby ustalić wszelkie detale, dzięki którym będzie można przejść do działania. Do takich bez wątpienia należy dokładne określenie harmonogramu prac. Firma powinna wskazać termin rozpoczęcia, a także zakończenia działań, a w umowie niezbędne jest opisanie umownych kar za zwłokę.

Tutaj niezbędnym krokiem jest dokonanie wyliczeń kosztów materiałów budowlanych, a także kosztów robocizny, które pomogą w ustaleniu całościowego kosztu budowy domu. W zależności od preferencji, możesz ustalić, że za zakupy odpowiadasz Ty albo firma. Druga opcja jest wygodniejsza, mniej angażująca, ale jednocześnie ma swoją wadę – nie kontrolujesz jakości ani wydatków. Warto więc w tej sytuacji dokonać odpowiednie zapisy do umowy, w których zaznaczy się, że prace mają być wykonywane zgodnie z obowiązującą sztuką budowlaną, a wszelkie nieprzewidziane w kosztorysie zakupy konsultowane z Tobą.

Pamiętaj, że papier przyjmie wszystko. Warto więc w umowie zanotować wszelkie szczegóły, które zabezpieczą Cię jako zleceniodawcę. W sytuacji, gdy firma nie wywiąże się ze swoich obowiązków albo będziesz mieć zastrzeżenia co do efektu prac, możliwe będzie wyciągnięcie konsekwencji. Nie gódź się na ustalenia słowne – w dzisiejszych czasach warto mieć wszystko na papierze, który stanowi solidną podstawę do ewentualnych roszczeń.

Krok 5 – rozpocznij inwestycję z pomocą ekipy budowlanej

To moment, na który długo czekałeś. Po dłuższych lub krótszych poszukiwaniach, rozmowach, ustalaniu szczegółów i zapisaniu umowy, pora przejść do działania. Jeszcze przed dniem rozpoczęcia prac, który został określony w harmonogramie, upewnij się, że wszelkie ustalenia są aktualne – czy pracownicy dotrą na czas, czy mają niezbędne materiały i narzędzia? Lepiej chuchać na zimne. Kiedy prace ruszą, również trzymaj rękę na pulsie. Kontroluj, czy przebiegają zgodnie z projektem i ustaleniami, czy ekipa budowlana rzetelnie realizuje powierzone zadania oraz czy nie są przekraczane terminy zawarte w harmonogramie.

Podsumowując, znalezienie dobrych fachowców wcale nie musi być żmudnym i trudnym procesem. Warto jednak zdać się na rekomendacje i opinie innych. W dzisiejszych czasach tylko najlepsze ekipy budowlane gromadzą w swoich szeregach wybitnych fachowców. Może to wiązać się z wyższą ceną za realizację, niemniej efekt finalny z pewnością będzie lepszy, aniżeli wtedy, gdy wybierzesz amatorów, o których nikt nigdy nie słyszał.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść