Logo

Ekipa budowlana – jak znaleźć dobrych fachowców?

Kategorie: Finanse

Rekordowo niskie bezrobocie sprawiło, że firmy budowlane borykają się z problemami kadrowymi. Brakuje rąk do pracy, wykwalifikowanych specjalistów, a inwestycje niejednokrotnie są opóźnione. Jak więc znaleźć sprawdzonych fachowców, którzy wykonają zlecenie na czas i zrobią to naprawdę dobrze? Sprawdźmy!

Ekipa budowlana

Gotowy projekt domu, remont, budowa tarasu, a może większa inwestycja? W takim razie warto rozpocząć poszukiwania dobrych budowlańców, którzy wykonają swoje zadanie w satysfakcjonujący Cię sposób. Istnieje kilka kwestii, którymi należy się kierować przy wyborze odpowiedniego zespołu. Oto one.

Krok 1 – rozejrzyj się

Poszukiwania dobrej ekipy budowlanej należy rozpocząć od skrupulatnego zbadania lokalnego rynku. Dobrym pomysłem jest zrobienie wywiadu z bliskimi oraz znajomymi. Z pewnością wielu z nich ma już budowy i remonty za sobą i chętnie podzieli się doświadczeniami. Te bywają różne, dlatego otrzymasz zarówno rekomendacje, jak i zalecenia, z usług których firm absolutnie nie korzystać. Zasięgnięcie opinii znajomych to także niepowtarzalna okazja do poznania panujących na rynku cen, a także wskazówek co do samej inwestycji.

Oprócz rozmów ze znajomymi, warto też poszukać informacji w sieci, np. na lokalnych portalach informacyjnych czy na grupach w mediach społecznościowych. Tam często firmy dodają swoje ogłoszenia, a niepodważalną tego zaletą jest to, że osoby, które już skorzystały z usług mogą podzielić się opinią i efektami. Dzięki temu dowiesz się więcej o samych fachowcach i zobaczysz, jakie są rezultaty ich pracy.

Krok 2 – przeprowadź casting

Spośród wyłonionych w pierwszym kroku firm, rozpocznij poszukiwania tej najlepszej. Skontaktuj się z przedstawicielami, omów swoje plany i przedstaw sugerowany harmonogram prac. Podczas rozmowy dowiedz się o orientacyjne stawki, a także doświadczenie w tego typu działaniach. Koniecznie dowiedz się po czyjej stronie będzie wykonywanie zakupów oraz jaka jest dyspozycyjność firmy. Możesz poprosić również o pokazanie efektów ukończonych robót czy o przedstawienie rekomendacji. Ważne jest osiągniecie optymalnego porozumienia, a casting w najlepszy sposób pokaże Ci, czy dana firma spełnia Twoje oczekiwania.

Krok 3 – akceptacja projektu

Nawet, gdy dana firma bardzo Ci się spodobała, może okazać się, że podpisanie umowy nie będzie najlepszym pomysłem. Dlaczego? Otóż większość firm specjalizuje się w poszczególnych realizacjach. Nie każda z nich będzie w stanie spełnić Twoje wymogi. Niemniej, im bardziej rekomendowana firma, tym większe szanse, że w jej szeregach pracują naprawdę dobrzy fachowcy i podołają wyzwaniu.

Jak mówi Magdalena, pracownik serwisu Aplikuj.pl– „Firmy budowlane, które cieszą się dobrą opinią, poszukują pracowników wykwalifikowanych. Dobra ekipa remontowo-budowlana to nie tylko pracownicy fizyczni. Warto o tym pamiętać, podejmując współpracę.”. Tym samym, jeśli pragniesz zlecić danej firmie realizację, musisz wcześniej przedstawić projekt. Zatrudnieni w firmie specjaliści, najczęściej inżynierowie budowy, ocenią fachowym okiem, czy jest on możliwy do wykonania, czy spełnia wymogi techniczne oraz czy ich firma może się tego podjąć.

Kroki w planowaniu budowy domu

Krok 4 – ustal szczegóły

Ekipa budowlana zgodziła się zrealizować Twój projekt? Świetnie. W takim razie pora, aby ustalić wszelkie detale, dzięki którym będzie można przejść do działania. Do takich bez wątpienia należy dokładne określenie harmonogramu prac. Firma powinna wskazać termin rozpoczęcia, a także zakończenia działań, a w umowie niezbędne jest opisanie umownych kar za zwłokę.

Tutaj niezbędnym krokiem jest dokonanie wyliczeń kosztów materiałów budowlanych, a także kosztów robocizny, które pomogą w ustaleniu całościowego kosztu budowy domu. W zależności od preferencji, możesz ustalić, że za zakupy odpowiadasz Ty albo firma. Druga opcja jest wygodniejsza, mniej angażująca, ale jednocześnie ma swoją wadę – nie kontrolujesz jakości ani wydatków. Warto więc w tej sytuacji dokonać odpowiednie zapisy do umowy, w których zaznaczy się, że prace mają być wykonywane zgodnie z obowiązującą sztuką budowlaną, a wszelkie nieprzewidziane w kosztorysie zakupy konsultowane z Tobą.

Pamiętaj, że papier przyjmie wszystko. Warto więc w umowie zanotować wszelkie szczegóły, które zabezpieczą Cię jako zleceniodawcę. W sytuacji, gdy firma nie wywiąże się ze swoich obowiązków albo będziesz mieć zastrzeżenia co do efektu prac, możliwe będzie wyciągnięcie konsekwencji. Nie gódź się na ustalenia słowne – w dzisiejszych czasach warto mieć wszystko na papierze, który stanowi solidną podstawę do ewentualnych roszczeń.

Krok 5 – rozpocznij inwestycję z pomocą ekipy budowlanej

To moment, na który długo czekałeś. Po dłuższych lub krótszych poszukiwaniach, rozmowach, ustalaniu szczegółów i zapisaniu umowy, pora przejść do działania. Jeszcze przed dniem rozpoczęcia prac, który został określony w harmonogramie, upewnij się, że wszelkie ustalenia są aktualne – czy pracownicy dotrą na czas, czy mają niezbędne materiały i narzędzia? Lepiej chuchać na zimne. Kiedy prace ruszą, również trzymaj rękę na pulsie. Kontroluj, czy przebiegają zgodnie z projektem i ustaleniami, czy ekipa budowlana rzetelnie realizuje powierzone zadania oraz czy nie są przekraczane terminy zawarte w harmonogramie.

Podsumowując, znalezienie dobrych fachowców wcale nie musi być żmudnym i trudnym procesem. Warto jednak zdać się na rekomendacje i opinie innych. W dzisiejszych czasach tylko najlepsze ekipy budowlane gromadzą w swoich szeregach wybitnych fachowców. Może to wiązać się z wyższą ceną za realizację, niemniej efekt finalny z pewnością będzie lepszy, aniżeli wtedy, gdy wybierzesz amatorów, o których nikt nigdy nie słyszał.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ