Logo

Jak znaleźć właściciela działki?

Planujesz budowę domu jednorodzinnego i przymierzasz się do zakupu działki budowlanej? Idealne położenie, uzbrojenie i idealna wielkość… Wydaje się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, ale jest jeden problem – nie wiesz, do kogo ona należy. Jak ustalić właściciela działki i czy każdy może sprawdzić, do kogo należy dana nieruchomość? Między innymi na te pytania odpowiadamy w poniższym artykule.

Jak sprawdzić właściciela działki?

Jak znaleźć właściciela działki? Zasadniczo wszystkie aktualne informacje na temat właściciela działki można znaleźć w dwóch miejscach:

  • ewidencja gruntów i budynków – jest to rejestr publiczny prowadzony przez starostów (w sumie baza jest prowadzona przez 380 jednostek), w którym znajdują się wszystkie dane liczbowe i opisowe dotyczące gruntów;
  • księga wieczysta danej działki – z księgą wieczystą właściwą dla danego gruntu można zapoznać się w sądzie rejonowym odpowiadającym położeniu działki lub na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości, która udostępnia elektroniczne księgi wieczyste: ekw.ms.gov.pl.

W praktyce jednak uzyskanie wypisu z ewidencji gruntów i budynków może być niemożliwe. Na mocy art. 24 ust. 5 ustawy z dnia 17 maja 1989 roku Prawo geodezyjne i kartograficzne wypis może być udostępniony jedynie właścicielowi gruntu lub władającym nim oraz podmiotom, które mają w tym zakresie interes prawny. Interesem prawnym jest interes, który wynika wprost z przepisów prawa, a zatem chęć zakupu działki nim nie jest.

Inaczej wygląda sytuacja z rejestrem ksiąg wieczystych, które zgodnie z art. 2 ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece, są dokumentami jawnymi. Mimo tego, że wiele osób od kilku lat zastanawia się, czy zasada jawności ksiąg wieczystych nie stoi w sprzeczności z RODO, aktualnie z treścią księgi wieczystej danej działki może zapoznać się każdy, kto zna jej numer.

Jak ustalić właściciela działki bez numeru księgi wieczystej?

Jak znaleźć właściciela działki w sytuacji, gdy nie znasz numeru jej księgi wieczystej? Są na to pewne sposoby, choć trzeba mieć świadomość tego, że towarzyszą im pewne kontrowersje natury etycznej.

Uzyskanie takich informacji w sposób legalny jest bowiem raczej niemożliwe. Prawo chroni właścicieli gruntów, więc osoby postronne oficjalnie nie mają dostępu do szczegółowych informacji dotyczących danej działki. Jest to zrozumiałe nie tylko w kontekście ochrony danych osobowych, ale również z praktycznego punktu widzenia – nie ma powodu, by sądzić, że właściciel działki, który nie ma zamiaru się jej pozbywać, chciał udostępniać dane na jej temat osobom trzecim.

Tym niemniej, w sieci faktycznie można znaleźć różne portale, które umożliwiają znalezienie danej działki na mapie miasta, a następnie – po uiszczeniu opłaty – zapoznanie się z jej księgą wieczystą. Zaznaczmy jednak, że strony takie, choć mogą sprawiać wrażenie oficjalnych, nie są portalami rządowymi, a pozyskane za ich pośrednictwem dane będą pozyskane niezgodnie z przepisami RODO. Tego typu, jakby nie było nieuczciwe, praktyki, mogą też już na starcie negatywnie nastawić do Ciebie właściciela działki, którą chcesz nabyć.

Inne możliwości na to, jak sprawdzić, kto jest właścicielem działki

Czy w takich okolicznościach są inne możliwości jak sprawdzić, do kogo należy działka? Z pewnością warto wypróbować znany od dziesięcioleci, najprostszy sposób, czyli… uzyskać odpowiednie informacje od sąsiadów. W społecznościach miejskich i wiejskich, w których wszyscy sąsiedzi dobrze znają się nawzajem, uzyskanie takich informacji często jest stosunkowo łatwe i budzi więcej zrozumienia, niż nielegalne, wątpliwe praktyki online. Oczywiście sprawa jest jeszcze prostsza w sytuacji, gdy działka jest wystawiona na sprzedaż, a w transakcji pośredniczy agent nieruchomości.

Jak widzisz, jest kilka sposobów na to, jak sprawdzić właściciela działki. I choć nie zawsze jest to zadaniem prostym, to przy odpowiednio dużej determinacji, właściciela działki zazwyczaj można znaleźć.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść