Logo

Jak zrobić ogród zimowy?

Kategorie: Blog

O tym, że wypoczywanie i przesiadywanie w gronie najbliższych na przydomowym tarasie podczas gorących, letnich wieczorów jest niezwykle przyjemne, nikogo przekonywać nie trzeba. Sytuacja jest jednak całkowicie inna jesienią i zimą, gdy niskie temperatury zmuszają nas do wyczekiwania pierwszych ciepłych, wiosennych dni. A co, jeśli wcale nie musi tak być? Ogród zimowy całoroczny może sprawić, że urokami swojego wyjątkowego ogrodu można cieszyć się o każdej porze roku. Jak zrobić ogród zimowy

Jak zbudować całoroczny ogród zimowy – najważniejsze aspekty

Ogród zimowy całoroczny bez wątpienia jest dużym udogodnieniem. Posiadając go, nie tylko można przez cały rok cieszyć się odpoczynkiem z widokiem na piękny – zielony i kolorowy lub wręcz przeciwnie, skąpany w śniegu – ogród, ale też zapewnić odpowiednie warunki zimowania wielu roślinom. Jednak budowa ogrodu zimowego jest nie tylko kosztowna, ale też pod wieloma względami złożona

Ogród zimowy całoroczny – przepisy prawne

Podstawowe pytanie, z jakim należy się zmierzyć, chcąc wybudować ogród zimowy wolnostojący lub na tarasie, brzmi: czy taka inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia na budowę? Tutaj z odpowiedzią przychodzi prawo budowlane, a dokładnie jego art. 29 ust. 1 punkt 2.

Zgodnie z przepisami nie jest konieczne uzyskanie pozwolenia na budowę ogrodu zimowego, pod warunkiem, że jego powierzchnia nie będzie przekraczać 35 m2. W takiej sytuacji wystarczy jedynie zgłoszenie budowy do urzędu miasta lub starostwa – jeżeli w ciągu 30 dni nie zostaniemy poinformowani o sprzeciwie, możemy przystąpić do pracy.

Na mocy przepisów prawa budowlanego, pozwolenie na budowę ogrodu zimowego (na tarasie lub wolnostojącego) jest niezbędne, gdy ma on powierzchnię większą niż 35 m2. Należy zwrócić też uwagę na to, że ogród zimowy powinien znajdować się w odległości 3 m od granicy działki w przypadku ściany bez okien, oraz w odległości 4 m w przypadku ściany z oknami.

Ogród zimowy wolnostojący lub na tarasie – jaki materiał wybrać?

Jak zbudować ogród zimowy? Przede wszystkim, zastanówmy się nad materiałem, jaki powinien być użyty do wykonania szkieletu ogrodu. Powinien być z jednej strony dopasowany do architektury domu, a z drugiej – dobrany pod kątem właściwości. Najczęściej ogrody zimowe buduje się z:

  • drewna – naturalny materiał doskonale komponuje się z domami tradycyjnymi czy w stylu retro lub dworkowym. Drewniany szkielet znakomicie izoluje ciepło, co sprawia, że zimą w ogrodzie zimowym łatwiej utrzymać wysoką temperaturę. Sam materiał jest jednak drogi i wymaga regularnej konserwacji;
  • aluminium – idealnie nadaje się do domów nowoczesnych i utrzymanych w minimalistycznym stylu. Aluminiowy szkielet jest lżejszy niż drewniany i może mieć większą powierzchnię przeszkleń niż tamten. Największym minusem jest fakt, że materiał ten ma wyższy stopień przepuszczalności cieplnej – sprawia to, że pomieszczenie zimą szybciej się wychładza, a latem – szybciej nagrzewa.

Przeszklenie ogrodu zimowego – jakie szkło wybrać?

Zastanawiając się na tym, jak zrobić ogród zimowy, musimy wziąć pod uwagę także szkło, jakie zostanie użyte do wykonania przeszkleń. Odpowiednim rozwiązaniem są szyby zespolone jedno- lub dwukomorowe, w których przestrzeń międzyszybowa jest wypełniona gazem szlachetnym (co poprawia właściwości termoizolacyjne). Zastosowanie szyb zespolonych znacznie minimalizuje straty cieplne, przekładając się na łatwiejsze i tańsze ogrzanie ogrodu zimowego.

 

Czym ogrzewać ogród zimowy?

Stety-niestety ogrodu zimowego nie ogrzejemy tradycyjnymi grzejnikami. Najważniejszym ograniczeniem jest fakt, że grzejniki wymagają poprowadzenia tradycyjnej instalacji grzewczej, co – przy ścianach praktycznie w całości szklanych jest niemożliwe. Co więcej cyrkulujące gorące powietrze w okolicy przeszkleń byłoby ochładzane, co sprawiłoby, że ogrzewanie pomieszczenia byłoby bardzo kosztowne.

Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie:

  • ogrzewanie kanałowe – grzejniki kanałowe umożliwiają utrzymanie jednolitej temperatury w okresie zimowym oraz ogrzanie konkretnego miejsca. Są również bardzo estetyczne i nie zajmują wiele miejsca;
  • ogrzewanie podłogowe – jest to doskonały sposób na utrzymanie nieco wyższej temperatury w ogrodzie zimowym, odpowiadającej roślinom, a z drugiej strony, zapewniającej komfort domownikom. Trzeba jednak pamiętać o tym, że montaż ogrzewania podłogowego wymaga przeprowadzenia kosztownego remontu.

Ogród zimowy na tarasie – plusy i minusy

Ogród zimowy na tarasie w ostatnich latach cieszy się dużą popularnością – i to zarówno wtedy, gdy jest uwzględniany już na etapie projektowania domu, jak i wtedy, gdy pełni rolę swego rodzaju „dobudówki”. Największą zaletą tego rozwiązania jest fakt, że na taras możemy wyjść prosto z domu, bez konieczności wychodzenia na zewnątrz (zimą ma to niebagatelne znaczenie). W takich okolicznościach łatwiej z ogrodu zimowego zrobić pełnoprawną część domu, w której można przyjmować gości i się relaksować. Warto też zwrócić uwagę na to, że ogród zimowy na tarasie może generować niższe koszty budowy i eksploatacji – zamiast czterech oszklonych ścian stawia się tylko trzy i łatwiej ogrzać taką przestrzeń. Przy odpowiednich fundamentach łatwiejsze jest też osadzenie konstrukcji.

Największą wadą ogrodu zimowego stanowi fakt, że jest to inwestycja sama w sobie kosztowna, a gdy fundamenty tarasu nie spełniają wymagań (są krzywe lub zbyt nisko sięgają nad ziemię) – czasochłonna i skomplikowana.

Ogród zimowy wolnostojący – plusy i minusy

Jakie zalety ma ogród zimowy wolnostojący? Na początku zwróćmy uwagę na fakt, że można postawić go w dowolnym miejscu – co umożliwia optymalne wykorzystanie promieni słonecznych. Dla niektórych osób zaletą może być także fakt, że taka konstrukcja jest z czterech stron przeszklona, więc można się w pełni zachwycać pięknym ogrodem. Może się również zdarzyć, że położenie fundamentów od zera będzie mniej skomplikowane niż wprowadzanie poprawek do fundamentów tarasowych.

Mimo wszystko ogród zimowy wolnostojący nie cieszy się tak dużą popularnością, jak tarasowy. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że jego wykonanie bywa nawet o kilkadziesiąt procent droższe niż budowa pomieszczenia na tarasie. Droższe jest też odpowiednie ogrzanie takie pomieszczenia. No i chcąc odpocząć w ogrodzie zimowym w grudniu czy styczniu, żeby się do niego dostać, i tak trzeba założyć ciepłe buty i kurtkę…

 

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść