Logo

Jaki dom dla 3-osobowej rodziny?

Kategorie: Blog

 

Wybranie odpowiedniego domu dla trzyosobowej rodziny to tylko pozornie łatwe zadanie. Z jednej strony mała liczba domowników sprawia, że w głowach inwestorów pojawiają się kalkulacje („mały dom będzie tańszy”), a z drugiej – wybieraniu właściwego projektu często towarzyszy pokusa wybudowania domu większego („im dom jest większy, tym jest lepszy”). A jak jest w rzeczywistości? Jaki dom i jaki metraż dla 3-osobowej rodziny będzie odpowiedni?

Jaki metraż dla 3-osobowej rodziny będzie odpowiedni?

Zacznijmy od tego, że najczęściej żadne z dwóch wymienionych wyżej zachowań nie przynosi sukcesu. Podczas budowy domu nie należy na siłę oszczędzać, ale pójście na ślepo „w bogactwo” również jest nieuzasadnione. Nadmierne – mówiąc kolokwialnie – skąpstwo może skutkować tym, że w domu nie będzie wystarczająco dużo przestrzeni życiowej dla zaspokojenia potrzeb wypoczynkowych i gospodarczych domowników, natomiast wybudowanie domu zbyt dużego może prowadzić do trudności z ogrzaniem budynku, wysokich rachunków oraz trudności z utrzymaniem domu w czystości. A zatem, mówiąc krótko, dom powinien być dopasowany do liczby lokatorów oraz ich potrzeb i oczekiwań.

Co to oznacza w praktyce i jaki metraż dla 3-osobowej rodziny jest odpowiedni? Standardowo uznaje się, że dom dla trzyosobowej rodziny powinien mieć powierzchnię użytkową wynoszącą od około 50 do 90 m2. Rozbieżność jest tu spora, ale całkowicie uzasadniona. W teorii małżeństwu z jednym dzieckiem wystarczy dom, który poza salonem uwzględnia dwa pokoje: jeden dziecięcy, a drugi – pełniący rolę sypialni. To jednak absolutne minimum i znacznie lepiej sprawdzają się domy o powierzchni użytkowej 70-80 m2, w których można uwzględnić również dodatkowy pokój (np. pełniący rolę gabinetu) i pomieszczenie gospodarcze.

Jaka powierzchnia domu dla 3-osobowej rodziny?

Do powyższych informacji warto podchodzić umownie. Wybierając dom dla trzech osób, warto bowiem uwzględnić ewentualne plany na przyszłość, związane na przykład z powiększeniem rodziny. Wówczas dom dwu-, a nawet trzypokojowy może się okazać zbyt mały.

Dlatego jeżeli zastanawiasz się, jaka powierzchnia domu dla 3-osobowej rodziny będzie odpowiednia, zwracaj uwagę nie tylko na aktualną przestrzeń użytkową, ale także na tę dodatkową, którą potencjalnie będzie można wykorzystać w przyszłości. Znakomitym wyborem pod tym względem okazują się projekty domów z poddaszem użytkowym, takie jak projekt Proton. Taki dom ma prawie 75 m2 powierzchni użytkowej na parterze (gdzie mieści się salon z jadalnią, kuchnia, kotłownia, łazienka i dwa pokoje) oraz strych o powierzchni ponad 25 m2, który może służyć jako pomieszczenie gospodarcze, a potencjalnie – jako piętro, na którym zmieszczą się dwa pokoje i przestronny hol.

Jaki dom dla 3-osobowej rodziny?

Jaki dom dla 3-osobowej rodziny wybrać? Może to być jak najbardziej dom parterowy, jednak z uwagi na to, że dom parterowy ma większą powierzchnię zabudowy niż dom z poddaszem o takich samych wymiarach, lepiej sprawdzi się projekt domu dla 3-osobowej rodziny z poddaszem użytkowym. W ofercie pracowni Domowe Klimaty do takich domów można zaliczyć na przykład projekty Alfa, Kamyk, Płotka, czy wspomniany wcześniej Proton.


 

Minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym
Blog
15 Maj 2023
  Mówiąc o projektach domów jednorodzinnych i aranżacji poszczególnych pomieszczeń, najczęściej skupiamy się przede wszystkim na tym, co znajduje się na ziemi i na wysokości naszego wzro
Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Blog
15 Maj 2023
  Budowa domu jednorodzinnego niemal zawsze jest procesem kosztownym i dość skomplikowanym. Wyzwanie to jest tym większe, gdy pod uwagę trzeba wziąć potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Ile trwa budowa domu?
Blog
15 Maj 2023
  Powszechnie wiadomo, że budowa domu jednorodzinnego jest inwestycją nie tylko kosztowną, ale też czasochłonną. Każda osoba decydująca się na postawienie domu zdaje sobie sprawę z tego,
Jaki dom dla 5-osobowej rodziny?
Blog
15 Maj 2023
  Trójka dzieci to bez wątpienia ogromne szczęście i radość, ale to także większa odpowiedzialność i wymagania dotyczące komfortu codziennego życia wszystkich członków rodziny. Znalezien
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść