Logo

Jaki dom dla 4-osobowej rodziny?

Kategorie: Blog

 

Za stereotypową rodzinę uznaje się małżeństwo z dwójką dzieci. I chociaż dane zaprzeczają temu stereotypowi, pokazując, że polskie małżeństwa najczęściej mają jedno dziecko, czteroosobowych rodzin w naszym kraju rzeczywiście jest sporo. Sporo jest także projektów domów, które w teorii mają odpowiadać potrzebom i wymaganiom takiej rodziny. Nic więc dziwnego, że wybór często okazuje się niełatwy. Jaki dom dla 4-osobowej rodziny będzie zatem najlepszy? Sprawdzamy!

Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny będzie odpowiedni?

Podstawowym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru domu jednorodzinnego, jest jego powierzchnia użytkowa. Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny będzie odpowiedni? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, jakie pomieszczenia powinien uwzględniać projekt: niezbędne są dwa pokoje dziecięce, jeden pełniący funkcję małżeńskiej sypialni oraz salon. Przydatne bywa też pomieszczenie pełniące funkcję domowego gabinetu.

Okazuje się, że takie wymagania spełnia już dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy wynoszącej mniej niż 70 m2, taki jak projekt Obłok 3 z oferty Domowe Klimaty. Dzięki temu, że jego powierzchnia zabudowy wynosi niespełna 70 m2, można wybudować go bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – wystarczy samo zgłoszenie inwestycji. Taki dom dysponuje powierzchnią użytkową wynoszącą około 85 m2 – na parterze znajduje się kuchnia, jadalnia i salon, a na poddaszu użytkowym: trzy pokoje oraz przestronna łazienka.

Jaki dom dla 4-osobowej rodziny wybrać?

Nie będziemy jednak ukrywać: choć dom o powierzchni 70 m2 zmniejsza liczbę formalności, które trzeba załatwiać, wymusza pójście na pewne kompromisy. W takim domu nie ma raczej możliwości stworzenia pokoju gościnnego czy też uwzględnienia pomieszczenia, które potencjalnie w przyszłości mogłoby zostać zagospodarowane jako pokój dla kolejnego dziecka. Dlatego dla bezpieczeństwa lepszym wyborem mogą być projekty domów o powierzchni użytkowej wynoszącej 110-130 m2. W takich domach można zaaranżować salon, dużą sypialnię z garderobą, oraz dwa pokoje dziecięce, a jednocześnie pozostawić do rozdysponowania pewną przestrzeń, która może się przydać w momencie pojawienia się trzeciego dziecka.

Wiesz już, jaki metraż domu dla 4-osobowej rodziny będzie wystarczający. Warto zatem podkreślić, że jako dom dla czterech osób znakomicie sprawdzi się zarówno budynek parterowy, jak i z poddaszem użytkowym czy piętrowy. Korzystny może być zwłaszcza dom ze strychem, który w przyszłości można przearanżować na przestrzeń mieszkalną (takie możliwości dają np. projekty Alt 7 czy Bagatela IV G2).

Jaka powierzchnia domu dla 4-osobowej rodziny – podsumowanie

Wyjaśniliśmy, jaka powierzchnia domu dla 4-osobowej rodziny będzie w sam raz. Warto też pamiętać o tym, że projekt domu z 3 sypialniami w wersji parterowej zajmuje więcej miejsca niż w wersji z poddaszem użytkowym. Bierzmy to pod uwagę wtedy, gdy dysponujemy mniejszą działką lub działką o niestandardowych wymiarach – szczególnie, jeśli zależy nam także na postawieniu garażu czy przydomowej altany. Komfort codziennego życia zależy bowiem nie tylko od tego, co znajduje się wewnątrz domu, ale także w jego otoczeniu.


 

Minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym
Blog
15 Maj 2023
  Mówiąc o projektach domów jednorodzinnych i aranżacji poszczególnych pomieszczeń, najczęściej skupiamy się przede wszystkim na tym, co znajduje się na ziemi i na wysokości naszego wzro
Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Blog
15 Maj 2023
  Budowa domu jednorodzinnego niemal zawsze jest procesem kosztownym i dość skomplikowanym. Wyzwanie to jest tym większe, gdy pod uwagę trzeba wziąć potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Ile trwa budowa domu?
Blog
15 Maj 2023
  Powszechnie wiadomo, że budowa domu jednorodzinnego jest inwestycją nie tylko kosztowną, ale też czasochłonną. Każda osoba decydująca się na postawienie domu zdaje sobie sprawę z tego,
Jaki dom dla 5-osobowej rodziny?
Blog
15 Maj 2023
  Trójka dzieci to bez wątpienia ogromne szczęście i radość, ale to także większa odpowiedzialność i wymagania dotyczące komfortu codziennego życia wszystkich członków rodziny. Znalezien
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść