Logo

Jaki dom dla 4-osobowej rodziny?

Kategorie: Blog

 

Za stereotypową rodzinę uznaje się małżeństwo z dwójką dzieci. I chociaż dane zaprzeczają temu stereotypowi, pokazując, że polskie małżeństwa najczęściej mają jedno dziecko, czteroosobowych rodzin w naszym kraju rzeczywiście jest sporo. Sporo jest także projektów domów, które w teorii mają odpowiadać potrzebom i wymaganiom takiej rodziny. Nic więc dziwnego, że wybór często okazuje się niełatwy. Jaki dom dla 4-osobowej rodziny będzie zatem najlepszy? Sprawdzamy!

Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny będzie odpowiedni?

Podstawowym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru domu jednorodzinnego, jest jego powierzchnia użytkowa. Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny będzie odpowiedni? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, jakie pomieszczenia powinien uwzględniać projekt: niezbędne są dwa pokoje dziecięce, jeden pełniący funkcję małżeńskiej sypialni oraz salon. Przydatne bywa też pomieszczenie pełniące funkcję domowego gabinetu.

Okazuje się, że takie wymagania spełnia już dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy wynoszącej mniej niż 70 m2, taki jak projekt Obłok 3 z oferty Domowe Klimaty. Dzięki temu, że jego powierzchnia zabudowy wynosi niespełna 70 m2, można wybudować go bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – wystarczy samo zgłoszenie inwestycji. Taki dom dysponuje powierzchnią użytkową wynoszącą około 85 m2 – na parterze znajduje się kuchnia, jadalnia i salon, a na poddaszu użytkowym: trzy pokoje oraz przestronna łazienka.

Jaki dom dla 4-osobowej rodziny wybrać?

Nie będziemy jednak ukrywać: choć dom o powierzchni 70 m2 zmniejsza liczbę formalności, które trzeba załatwiać, wymusza pójście na pewne kompromisy. W takim domu nie ma raczej możliwości stworzenia pokoju gościnnego czy też uwzględnienia pomieszczenia, które potencjalnie w przyszłości mogłoby zostać zagospodarowane jako pokój dla kolejnego dziecka. Dlatego dla bezpieczeństwa lepszym wyborem mogą być projekty domów o powierzchni użytkowej wynoszącej 110-130 m2. W takich domach można zaaranżować salon, dużą sypialnię z garderobą, oraz dwa pokoje dziecięce, a jednocześnie pozostawić do rozdysponowania pewną przestrzeń, która może się przydać w momencie pojawienia się trzeciego dziecka.

Wiesz już, jaki metraż domu dla 4-osobowej rodziny będzie wystarczający. Warto zatem podkreślić, że jako dom dla czterech osób znakomicie sprawdzi się zarówno budynek parterowy, jak i z poddaszem użytkowym czy piętrowy. Korzystny może być zwłaszcza dom ze strychem, który w przyszłości można przearanżować na przestrzeń mieszkalną (takie możliwości dają np. projekty Alt 7 czy Bagatela IV G2).

Jaka powierzchnia domu dla 4-osobowej rodziny – podsumowanie

Wyjaśniliśmy, jaka powierzchnia domu dla 4-osobowej rodziny będzie w sam raz. Warto też pamiętać o tym, że projekt domu z 3 sypialniami w wersji parterowej zajmuje więcej miejsca niż w wersji z poddaszem użytkowym. Bierzmy to pod uwagę wtedy, gdy dysponujemy mniejszą działką lub działką o niestandardowych wymiarach – szczególnie, jeśli zależy nam także na postawieniu garażu czy przydomowej altany. Komfort codziennego życia zależy bowiem nie tylko od tego, co znajduje się wewnątrz domu, ale także w jego otoczeniu.


 

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść