Logo

Jaki dom dla 4-osobowej rodziny?

Kategorie: Blog

 

Za stereotypową rodzinę uznaje się małżeństwo z dwójką dzieci. I chociaż dane zaprzeczają temu stereotypowi, pokazując, że polskie małżeństwa najczęściej mają jedno dziecko, czteroosobowych rodzin w naszym kraju rzeczywiście jest sporo. Sporo jest także projektów domów, które w teorii mają odpowiadać potrzebom i wymaganiom takiej rodziny. Nic więc dziwnego, że wybór często okazuje się niełatwy. Jaki dom dla 4-osobowej rodziny będzie zatem najlepszy? Sprawdzamy!

Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny będzie odpowiedni?

Podstawowym aspektem, jaki należy wziąć pod uwagę podczas wyboru domu jednorodzinnego, jest jego powierzchnia użytkowa. Jaki metraż dla 4-osobowej rodziny będzie odpowiedni? Przede wszystkim pamiętajmy o tym, jakie pomieszczenia powinien uwzględniać projekt: niezbędne są dwa pokoje dziecięce, jeden pełniący funkcję małżeńskiej sypialni oraz salon. Przydatne bywa też pomieszczenie pełniące funkcję domowego gabinetu.

Okazuje się, że takie wymagania spełnia już dom jednorodzinny o powierzchni zabudowy wynoszącej mniej niż 70 m2, taki jak projekt Obłok 3 z oferty Domowe Klimaty. Dzięki temu, że jego powierzchnia zabudowy wynosi niespełna 70 m2, można wybudować go bez konieczności uzyskania pozwolenia na budowę – wystarczy samo zgłoszenie inwestycji. Taki dom dysponuje powierzchnią użytkową wynoszącą około 85 m2 – na parterze znajduje się kuchnia, jadalnia i salon, a na poddaszu użytkowym: trzy pokoje oraz przestronna łazienka.

Jaki dom dla 4-osobowej rodziny wybrać?

Nie będziemy jednak ukrywać: choć dom o powierzchni 70 m2 zmniejsza liczbę formalności, które trzeba załatwiać, wymusza pójście na pewne kompromisy. W takim domu nie ma raczej możliwości stworzenia pokoju gościnnego czy też uwzględnienia pomieszczenia, które potencjalnie w przyszłości mogłoby zostać zagospodarowane jako pokój dla kolejnego dziecka. Dlatego dla bezpieczeństwa lepszym wyborem mogą być projekty domów o powierzchni użytkowej wynoszącej 110-130 m2. W takich domach można zaaranżować salon, dużą sypialnię z garderobą, oraz dwa pokoje dziecięce, a jednocześnie pozostawić do rozdysponowania pewną przestrzeń, która może się przydać w momencie pojawienia się trzeciego dziecka.

Wiesz już, jaki metraż domu dla 4-osobowej rodziny będzie wystarczający. Warto zatem podkreślić, że jako dom dla czterech osób znakomicie sprawdzi się zarówno budynek parterowy, jak i z poddaszem użytkowym czy piętrowy. Korzystny może być zwłaszcza dom ze strychem, który w przyszłości można przearanżować na przestrzeń mieszkalną (takie możliwości dają np. projekty Alt 7 czy Bagatela IV G2).

Jaka powierzchnia domu dla 4-osobowej rodziny – podsumowanie

Wyjaśniliśmy, jaka powierzchnia domu dla 4-osobowej rodziny będzie w sam raz. Warto też pamiętać o tym, że projekt domu z 3 sypialniami w wersji parterowej zajmuje więcej miejsca niż w wersji z poddaszem użytkowym. Bierzmy to pod uwagę wtedy, gdy dysponujemy mniejszą działką lub działką o niestandardowych wymiarach – szczególnie, jeśli zależy nam także na postawieniu garażu czy przydomowej altany. Komfort codziennego życia zależy bowiem nie tylko od tego, co znajduje się wewnątrz domu, ale także w jego otoczeniu.


 

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść