Logo

Jaki dom dla 5-osobowej rodziny?

Kategorie: Blog

 

Trójka dzieci to bez wątpienia ogromne szczęście i radość, ale to także większa odpowiedzialność i wymagania dotyczące komfortu codziennego życia wszystkich członków rodziny. Znalezienie idealnego domu dla pięciu osób bywa trudne, ale nie jest niemożliwe. Jaki dom dla 5-osobowej rodziny będzie odpowiedni? Właśnie na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jaka powierzchnia domu dla 5-osobowej rodziny – minimalne wymagania

Na pytanie o to, jaki metraż powinien mieć dom dla pięcioosobowej rodziny trudno odpowiedzieć z tego względu, że… zależy to w znacznej mierze od indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników. Można jednak poszukać odpowiedzi, posługując się pewnymi standardami i uogólnieniami.

Dom dla pięcioosobowej rodziny bez wątpienia powinien mieć kuchnię, jadalnię i salon, sypialnię małżeńską oraz trzy pokoje dla dzieci. Tu od razu zwróćmy uwagę na jedną rzecz. Część osób może uznać, że wystarczającym wyborem będą dwa pokoje dziecięce, z których jeden będzie dzielony przez dwójkę rodzeństwa. Teoretycznie… może tak być. Jednak rzeczywistość pokazuje, że współdzielony pokój sprawdza się tylko do momentu, gdy dzieci wchodzą w wiek nastoletni. Wówczas potrzeba prywatności jest zbyt duża, dlatego oglądając projekty domów, lepiej myśleć przyszłościowo.

Jaka powierzchnia domu dla 5-osobowej rodziny będzie zatem wystarczająca? Można przyjąć, że minimalna powierzchnia użytkowa to około 120 m2.

Większa przestrzeń – większy komfort

Nie ma co ukrywać: przy pięciu osobach z pewnością warto zadbać o odpowiednio dużą przestrzeń życiową, która zapewni wszystkim domownikom większy komfort. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj „otwarcie” przestrzeni na parterze, czyli połączenie salonu z jadalnią, a nawet z kuchnią. Brak ścian działowych powiększy przestrzeń – nie tylko optycznie.

Zaznaczmy też, że w przypadku pięciu osób dobrym wyborem będzie dom o powierzchni użytkowej 140, 150, a nawet 160 m2. Komfort codziennego życia znacząco podnoszą bowiem dodatkowe pomieszczenia – praktycznie koniecznością stają się w takich okolicznościach dwie łazienki oraz przestrzenna garderoba. W projekcie warto też uwzględnić pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię oraz ewentualny pokój gościnny.

W przypadku pięcioosobowej rodziny większa przestrzeń to po prostu większy komfort. Jeżeli interesują Cię projekty domów z 4 pokojami, zapoznaj się z ofertą pracowni Domowe Klimaty i obejrzyj projekty takie jak Kasjopea III G2, Wiesiołek 5 czy Akord 12.

Domy dla 5-osobowej rodziny – duże możliwości

Jaki dom dla 5-osobowej rodziny będzie lepszy: parterowy czy piętrowy lub z poddaszem użytkowym? Projekty spełniające wymagania pięciu osób obejmują zarówno domy parterowe, jak i piętrowe. Zwróć jednak uwagę na to, że dom parterowy zajmuje znacznie większą powierzchnię zabudowy niż piętrowy lub z poddaszem, co ma znaczenie w przypadku działek o niestandardowych wymiarach oraz wtedy, gdy chcesz wybudować także garaż.

Minimalna wysokość pomieszczeń w domu jednorodzinnym
Blog
15 Maj 2023
  Mówiąc o projektach domów jednorodzinnych i aranżacji poszczególnych pomieszczeń, najczęściej skupiamy się przede wszystkim na tym, co znajduje się na ziemi i na wysokości naszego wzro
Dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych
Blog
15 Maj 2023
  Budowa domu jednorodzinnego niemal zawsze jest procesem kosztownym i dość skomplikowanym. Wyzwanie to jest tym większe, gdy pod uwagę trzeba wziąć potrzeby osób z niepełnosprawnościami
Ile trwa budowa domu?
Blog
15 Maj 2023
  Powszechnie wiadomo, że budowa domu jednorodzinnego jest inwestycją nie tylko kosztowną, ale też czasochłonną. Każda osoba decydująca się na postawienie domu zdaje sobie sprawę z tego,
Jaki dom dla 5-osobowej rodziny?
Blog
15 Maj 2023
  Trójka dzieci to bez wątpienia ogromne szczęście i radość, ale to także większa odpowiedzialność i wymagania dotyczące komfortu codziennego życia wszystkich członków rodziny. Znalezien
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść