Logo

Jaki dom dla 5-osobowej rodziny?

Kategorie: Blog

 

Trójka dzieci to bez wątpienia ogromne szczęście i radość, ale to także większa odpowiedzialność i wymagania dotyczące komfortu codziennego życia wszystkich członków rodziny. Znalezienie idealnego domu dla pięciu osób bywa trudne, ale nie jest niemożliwe. Jaki dom dla 5-osobowej rodziny będzie odpowiedni? Właśnie na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jaka powierzchnia domu dla 5-osobowej rodziny – minimalne wymagania

Na pytanie o to, jaki metraż powinien mieć dom dla pięcioosobowej rodziny trudno odpowiedzieć z tego względu, że… zależy to w znacznej mierze od indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników. Można jednak poszukać odpowiedzi, posługując się pewnymi standardami i uogólnieniami.

Dom dla pięcioosobowej rodziny bez wątpienia powinien mieć kuchnię, jadalnię i salon, sypialnię małżeńską oraz trzy pokoje dla dzieci. Tu od razu zwróćmy uwagę na jedną rzecz. Część osób może uznać, że wystarczającym wyborem będą dwa pokoje dziecięce, z których jeden będzie dzielony przez dwójkę rodzeństwa. Teoretycznie… może tak być. Jednak rzeczywistość pokazuje, że współdzielony pokój sprawdza się tylko do momentu, gdy dzieci wchodzą w wiek nastoletni. Wówczas potrzeba prywatności jest zbyt duża, dlatego oglądając projekty domów, lepiej myśleć przyszłościowo.

Jaka powierzchnia domu dla 5-osobowej rodziny będzie zatem wystarczająca? Można przyjąć, że minimalna powierzchnia użytkowa to około 120 m2.

Większa przestrzeń – większy komfort

Nie ma co ukrywać: przy pięciu osobach z pewnością warto zadbać o odpowiednio dużą przestrzeń życiową, która zapewni wszystkim domownikom większy komfort. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj „otwarcie” przestrzeni na parterze, czyli połączenie salonu z jadalnią, a nawet z kuchnią. Brak ścian działowych powiększy przestrzeń – nie tylko optycznie.

Zaznaczmy też, że w przypadku pięciu osób dobrym wyborem będzie dom o powierzchni użytkowej 140, 150, a nawet 160 m2. Komfort codziennego życia znacząco podnoszą bowiem dodatkowe pomieszczenia – praktycznie koniecznością stają się w takich okolicznościach dwie łazienki oraz przestrzenna garderoba. W projekcie warto też uwzględnić pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię oraz ewentualny pokój gościnny.

W przypadku pięcioosobowej rodziny większa przestrzeń to po prostu większy komfort. Jeżeli interesują Cię projekty domów z 4 pokojami, zapoznaj się z ofertą pracowni Domowe Klimaty i obejrzyj projekty takie jak Kasjopea III G2, Wiesiołek 5 czy Akord 12.

Domy dla 5-osobowej rodziny – duże możliwości

Jaki dom dla 5-osobowej rodziny będzie lepszy: parterowy czy piętrowy lub z poddaszem użytkowym? Projekty spełniające wymagania pięciu osób obejmują zarówno domy parterowe, jak i piętrowe. Zwróć jednak uwagę na to, że dom parterowy zajmuje znacznie większą powierzchnię zabudowy niż piętrowy lub z poddaszem, co ma znaczenie w przypadku działek o niestandardowych wymiarach oraz wtedy, gdy chcesz wybudować także garaż.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść