Logo

Jaki dom dla 5-osobowej rodziny?

Kategorie: Blog

 

Trójka dzieci to bez wątpienia ogromne szczęście i radość, ale to także większa odpowiedzialność i wymagania dotyczące komfortu codziennego życia wszystkich członków rodziny. Znalezienie idealnego domu dla pięciu osób bywa trudne, ale nie jest niemożliwe. Jaki dom dla 5-osobowej rodziny będzie odpowiedni? Właśnie na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule, pokazując m.in. to, jaki projekt domu wybrać. Zapraszamy do lektury!

Jaka powierzchnia domu dla 5-osobowej rodziny – minimalne wymagania

Na pytanie o to, jaki metraż powinien mieć dom dla pięcioosobowej rodziny trudno odpowiedzieć z tego względu, że… zależy to w znacznej mierze od indywidualnych potrzeb i oczekiwań domowników. Można jednak poszukać odpowiedzi, posługując się pewnymi standardami i uogólnieniami.

Dom dla pięcioosobowej rodziny bez wątpienia powinien mieć kuchnię, jadalnię i salon, sypialnię małżeńską oraz trzy pokoje dla dzieci. Tu od razu zwróćmy uwagę na jedną rzecz. Część osób może uznać, że wystarczającym wyborem będą dwa pokoje dziecięce, z których jeden będzie dzielony przez dwójkę rodzeństwa. Teoretycznie… może tak być. Jednak rzeczywistość pokazuje, że współdzielony pokój sprawdza się tylko do momentu, gdy dzieci wchodzą w wiek nastoletni. Wówczas potrzeba prywatności jest zbyt duża, dlatego oglądając projekty domów, lepiej myśleć przyszłościowo.

Jaka powierzchnia domu dla 5-osobowej rodziny będzie zatem wystarczająca? Można przyjąć, że minimalna powierzchnia użytkowa to około 120 m2. W takim wypadku można wybrać zarówno projekt domu parterowego, w przypadku posiadania dużej działki, lub też piętrowego. Wybór tak naprawdę będzie zależał od inwestora.

Większa przestrzeń – większy komfort, czyli jaki projekt domu wybrać?

Nie ma co ukrywać: przy pięciu osobach z pewnością warto zadbać o odpowiednio dużą przestrzeń życiową, która zapewni wszystkim domownikom większy komfort. Dobrym rozwiązaniem będzie tutaj „otwarcie” przestrzeni na parterze, czyli połączenie salonu z jadalnią, a nawet z kuchnią. Brak ścian działowych powiększy przestrzeń – nie tylko optycznie.

Zaznaczmy też, że w przypadku pięciu osób dobrym wyborem będzie dom o powierzchni użytkowej 140, 150, a nawet 160 m2. Komfort codziennego życia znacząco podnoszą bowiem dodatkowe pomieszczenia – praktycznie koniecznością stają się w takich okolicznościach dwie łazienki oraz przestrzenna garderoba. W projekcie warto też uwzględnić pomieszczenie gospodarcze, spiżarnię oraz ewentualny pokój gościnny.

W przypadku pięcioosobowej rodziny większa przestrzeń to po prostu większy komfort. Jeżeli interesują Cię projekty domów z 4 pokojami, zapoznaj się z ofertą pracowni Domowe Klimaty i obejrzyj projekty takie jak Kasjopea III G2, Wiesiołek 5 czy Akord 12.

Domy dla 5-osobowej rodziny – duże możliwości

Jaki dom dla 5-osobowej rodziny będzie lepszy: parterowy czy piętrowy lub z poddaszem użytkowym? Projekty domów spełniające wymagania pięciu osób obejmują zarówno budynki parterowe, jak i piętrowe. Zwróć jednak uwagę na to, że dom parterowy zajmuje znacznie większą powierzchnię zabudowy niż piętrowy lub z poddaszem, co ma znaczenie w przypadku działek o niestandardowych wymiarach oraz wtedy, gdy chcesz wybudować także garaż.

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść