Logo

Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?

Kategorie: Blog

Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety, wiąże się również z pewnymi utrudnieniami – jej realizacja jest możliwa tylko na etapie budowy samego domu, a cała inwestycja generuje wyższe koszty. Z tego względu korzystnym wyborem może być obiekt wolnostojący – tym bardziej że w tym przypadku inwestorzy mogą liczyć na uproszczone formalności. Czy można postawić garaż bez pozwolenia?

Garaż bez pozwolenia – czy to możliwe?

Już na wstępie rozwiejmy wszelkie wątpliwości i odpowiedzmy na pytanie, czy budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa? Jak najbardziej.

Kluczowe znaczenie w tym kontekście mają zmiany w przepisach ustawy Prawo budowlane, które weszły w życie z dniem 19 września 2020 r. na mocy zmiany ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. Celem zmian była (bądź co bądź – delikatna) liberalizacja przepisów budowlanych i uproszczenie procedur związanych z budową budynków mieszkalnych i garażowych. Rozszerzono między innymi wykaz budynków, które wymagają jedynie zgłoszenia, a nie – jak wcześniej – uzyskania pozwolenia na budowę. W tej grupie znalazł się między innymi wolnostojący garaż bez zezwolenia.

Sytuacja jest jednak nieco bardziej złożona, ponieważ budowa garażu bez pozwolenia jest możliwa tylko w konkretnych przypadkach. Zatem jaki garaż można postawić bez pozwolenia? Wymagania techniczne takiego obiektu zostały opisane w art. 29 ust. 1 pkt 14 Prawa budowlanego i są następujące:

  • garaż (a także wiata lub budynek gospodarczy) bez pozwolenia może mieć maksymalną powierzchnię zabudowy do 35m2;
  • łączna liczba takich obiektów stojących na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500m2 działki.

Z pewnością ważną informacją dla inwestorów jest fakt, że wspomniane przepisy, które weszły w życie 19 września 2020 r., nie doprecyzowują, z jakich materiałów musi być wykonany taki budynek. Oznacza to, że garaż bez zezwolenia może być zarówno blaszany, jak i murowany czy drewniany.

Zapis o maksymalnie dwóch budynkach / 500 m2 działki może wzbudzać pewnie wątpliwości. Co, gdy działka ma 750m2? Garażowy potentat może postawić wówczas co najmniej 3 budynki, jednak traktując przepis literalnie można przeforsować nawet 4 obiekty (warto skonsultować to wcześniej w swoim starostwie). Oczywiście, większa ilość garaży nie jest wykluczona, jednak wymaga przejścia normalnej procedury pozwolenia na budowę. 

Garaż bez zezwolenia – formalności

Wyjaśniliśmy już, do ilu metrów można postawić garaż bez pozwolenia. Należy jednak wspomnieć o tym, że brak konieczności uzyskania pozwolenia na budowę nie oznacza eliminacji wszelkich formalności. Przede wszystkim pamiętajmy, że taki garaż musi być zgodny z zapisami prawa lokalnego, czyli Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), a jeśli go nie ma – z Warunkami Zabudowy.

Konieczne jest też dokonanie zgłoszenia budowy garażu wolnostojącego do 35m2. Odpowiednie dokumenty można złożyć fizycznie lub online:

  • osobiście zgłoszenie budowy można złożyć w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta na prawach powiatu, do których przypisana jest działka budowlana,
  • od 1 lipca 2021 roku zgłoszenia można dokonać w formie elektronicznej na portalu e-budownictwo. Ten rządowy portal umożliwia dostęp do wszystkich usług cyfrowych Głównego Urzędy Nadzoru Budowlanego.

Obok wyżej wymienionych opcji, możliwe jest również listowne zgłoszenie budowy – współcześnie jest to jednak forma stosowana coraz rzadziej.

Zgłoszenie budowy garażu powinno zawierać jedynie:

- wniosek,

-  oświadczenie o prawie do dysponowania gruntem,

- odpowiednie szkice lub rysunki, które pozwolą urzędowi określić zgodność planowanej zabudowy z opisanymi dotychczas przepisami oraz z zapisami MPZP/WZ.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że budowa garażu może być rozpoczęta dopiero po jej zgłoszeniu i ocenieniu zgłoszenia przez urząd. W innym przypadku zostanie ona uznana za samowolę budowlaną, która wymaga zalegalizowania w nadzorze budowlanym.

Czy można wybudować garaż po granicy bez pozwolenia?

Skoro wytłumaczyliśmy już, do ilu metrów można budować bez pozwolenia garaż, zajmijmy się jeszcze kwestią, czy można wybudować garaż po granicy bez pozwolenia? Tak, lecz – ponownie – tylko pod pewnymi warunkami. Garaż po granicy bez pozwolenia na budowę można postawić, gdy dopuszcza to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jeżeli plan tego nie precyzuje lub mamy warunki zabudowy, to garaż możemy budować po granicy w sytuacji, gdy działka nie ma więcej niż 16 metrów szerokości lub gdy garaż nie przekroczy wymiarów 6,5 metra długości i 3 metrów wysokości. Jest to możliwe też wtedy, gdy garaż będzie przylegał do sąsiedniego budynku na działce obok.

Podsumowując, możemy powiedzieć, że budowa garażu bez pozwolenia ma wiele zalet. Ograniczenie wielu formalności sprawia, że postawienie takiego obiektu jest dla inwestora zarówno mniej czasochłonne, jak i korzystniejsze finansowo. Projekty garaży wolnostojących można znaleźć w ofercie naszej pracowni Domowe Klimaty.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść