Logo

Jaki kominek wybrać do domu?

Zanim zdecydujemy się na zakup kominka musimy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań: po co nam kominek i w jakim celu będzie przez nas wykorzystywany. Czy zamierzamy często w nim palić? Czy będzie pełnił tylko rolę dekoracyjną czy posłuży do ogrzewania domu? Od odpowiedzi na te pytania zależało będzie jaki rodzaj kominka wybierzemy.

Kominki można podzielić, ze względu na budowę na: otwarte, konwekcyjne, kumulacyjne oraz kotłowe. Pierwszy typ urządzenia ma charakter typowo dekoracyjny, w przeciwieństwie do kominka konwekcyjnego, który wytwarza duże ilości gorącego powietrza i wykorzystywany jest w systemie ogrzewania gorącym powietrzem, czyli DGP. Zaletą tego typu urządzeń jest możliwość wytwarzania w krótkim czasie dużych ilości energii cieplnej. Z kolei kominek kumulacyjny z nasadową masą kumulacyjną absorbuje ciepło z przepływających przez nie spalin i oddaje energię na zasadzie promieniowania. W przypadku kominka kotłowego może on posłużyć do wspomagania przygotowania c.w.u., gdyż część energii powstałej w wyniku spalania oddawana jest do wody.

Czym się różni wkład od kasety kominkowej? Różnica pomiędzy wkładem i kasetą polega na tym, że wkład kominkowy przeznaczony jest do nowo budowanych kominków, zaś kasetę kominkową można zainstalować w istniejącym już kominku. Wkłady kominkowe mogą być żeliwne, stalowe lub z cegły szamotowej. Wszystkie te materiały są odporne na korozję, wysoką temperaturę oraz dobrze akumulują ciepło.

Moc wkładu kominkowego trzeba dobrać do wielkości pomieszczenia, w którym ma być on zainstalowany. Zbyt duża będzie przyczyną jego przegrzewania, za mała nie zapewni dostatecznej ilości ciepła. Jeśli wybieramy urządzenie typowo grzewcze, istotne są głównie jego parametry techniczne i użytkowe. Minimalna sprawność wkładu podczas normalnej pracy powinna wynosić mniej więcej 70% - oznacza to, minimum 70% energii, która powstaje podczas spalania jest odzyskiwana w postaci ciepła - a podczas palenia z ograniczonym dopływem powietrza do spalania – ponad 80%. Aby kominek mógł posłużyć do ogrzewania przyjmuje się, że 1 kW mocy urządzenia ogrzewa ok. 25 m3 pomieszczenia. Zwracajmy również uwagę na moc nominalną urządzenia, a nie maksymalną. Moc nominalna odnosi się do uśrednionej w czasie mocy, zaś moc maksymalna nie odzwierciedla prawdziwych możliwości urządzenia, gdyż osiągana jest przez kominek tylko przez krótki czas. Przy mocy nominalnej urządzenia 7 kW średnie spalanie drewna powinno wynosić ok.2,5 kg/h, zaś czas pracy urządzenia bez uzupełniania opału, czyli jednorazowy załadunek powinien wystarczyć na minimum 10 godz. Aby urządzenie było sprawne i bezpieczne w użytkowaniu średnia temperatura spalin nie powinna przekraczać 400°C.

W przypadku kominków żeliwnych jego ścianki są masywniejsze i grubsze. Lepiej wybrać model odlewany, gdyż brak połączeń i spawów powoduje, że urządzenia są bardzo szczelne. W przypadku wkładów skręcanych z płyt żeliwnych, mogą się one po jakimś czasie rozszczelnić. Zazwyczaj żeliwne urządzenia przyjmują ozdobną formę – bardziej proste i lżejsze są wkłady stalowe z paleniskiem akumulującym ciepło z króćcem umożliwiającym podłączenie przewodu doprowadzającego powietrze do spalania czy systemów zapobiegających brudzeniu się szyby.

Wkłady kominkowe mogą być przeszklone z jednej, dwóch, trzech lub wszystkich stron. Pamiętajmy, iż przez szyby pryzmatyczne lub panoramiczne, promieniuje więcej ciepła niż przez płaskie. Warto również wybrać kominek z rozwiązaniem, które pomaga dłużej zachować czystość szyby w drzwiczkach. Może to być np. kurtyna powietrzna (nawiew powietrza do paleniska szczeliną wokół szyby odpycha od niej smoliste cząstki) lub szyba pokryta cienką warstwą tlenków metali.

Regulacja ilości świeżego powietrza doprowadzanego do paleniska odbywa się przez otwory umieszczane w przedniej lub bocznej ściance korpusu. Napływa przez nie świeże powietrze, niezbędne do procesu spalania. Zmiana ilości dopływającego powietrza odbywa się za pomocą regulowanych przepustnic. Służą one do regulacji siły ciągu, co wpływa na zmianę wydajności kominka. Przy otwartym szybrze ciąg kominowy jest największy, powodując szybkie spalanie drewna i zwiększając moc kominka. Żeby zmniejszyć prędkość spalania, należy szyber przymknąć.

Ważnym elementem kominka jest również deflektor spalin, tzw. półka dymowa, umieszczony w górnej części wkładu lub kasety kominkowej. W komorze wtórnego spalania odbywa się proces dopalania cząstek opału, które nie zostały wcześniej spalone. Uzyskiwane w tym procesie dodatkowe ciepło przekazywane jest do powietrza.

Fot. MCZ

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ