Logo

Jaki kompostownik ogrodowy kupić? Funkcje, rodzaje i ceny

Kategorie: Otoczenie

Trawa, gałęzie i liście, ale też resztki owoców i warzyw można samodzielnie przetwarzać na kompost. W tym celu wystarczy zorganizować trochę miejsca w ogrodzie i umieścić w nim kompostownik. Jaki wybrać i dlaczego warto gospodarować odpady?

kompostownik plastikowy ogrodowy

Kompostownik – sposób na zagospodarowanie odpadów

Posiadacze ogrodu wiedzą, jak wiele odpadów produkuje on przez cały rok. Liście, koszona trawa, kwiaty – to wszystko trafia do śmietnika. Podobnie jak resztki roślinne z talerzy. Wszystkie te biodegradowalne odpady można w prosty sposób, niewielkim nakładem pracy przekształcić w nawóz. Naturalny, ekologiczny kompost idealnie nadaje się do wspomagania rozwoju roślin czy nawożenia trawnika w ogrodzie.

Kompostownik – co możemy w nim kompostować?

Kompostownik ogrodowy to pojemnik, w którym składujemy wszelkie biodegradowalne odpady, pochodzące z kuchni, ogrodu czy sadu. Podczas procesu przemiany materii organicznej otrzymujemy kompost, czyli całkowicie naturalny nawóz, idealny do użyźniania gleby w ogrodzie i na działce.

A co to są odpady biodegradowalne? Zaliczamy do nich obierki warzyw i owoców (ale nie egzotycznych), popiół drzewny z kominka, fusy z kawy i herbaty (wraz z torebkami), skorupki jajek, trawę, liście, łodygi i rozdrobnione gałęzie oraz chwasty (które nie zawiązały jeszcze nasion). Do kompostownika można dodać w niewielkich ilościach: wytłoczki po jajkach, tekturę i niezadrukowany papier. Należy pamiętać, że do kompostu nie wolno wrzucać resztek potraw, mięsa ani odchodów zwierząt domowych.

naworzenie kompostu

Dlaczego warto mieć kompostownik ogrodowy?

Kompostownik w ogrodzie pełnie dwie główne funkcje. Po pierwsze pozwala zachować porządek w ogrodzie. W jednym miejscu składujemy wszelkie odpady roślinne. Po drugie wytwarzamy w pełni ekologiczny nawóz, który powstaje w naturalnym procesie przemiany materii organicznej. Dzięki temu oszczędzamy na zakupie nawozów (naturalnych lub sztucznych) ze sklepu. Dodatkowo, jeśli nie jest nam obojętny los planety, przyczyniamy się do bardziej ekologicznego stylu życia, zmniejszając tym samym ilość śmieci.

Gdzie wygospodarować miejsce na kompostownik ogrodowy?

Usytuowanie kompostownika na działce powinno być podyktowane względami estetycznymi i węchowymi. Dobrym pomysłem będzie „schowanie” pojemnika, np. za żywopłotem. Warto znaleźć takie miejsce, aby zapewnić sobie łatwe użytkowanie, a jednocześnie zminimalizować odczuwanie nieprzyjemnego zapachu w czasie przebywania w ogrodzie.

Kwestia oddalenia kompostownika od granic działki została uregulowana prawnie. W tym przypadku zastosowanie ma art. 36 ust. 2 i 3 rozporządzenia wydanego przez Ministra Infrastruktury (12 IV 2002 r.). Przepis uzależnia odległość między kompostownikiem a granicą sąsiedniej działki od pojemności pojemnika. Jeśli wartość ta nie przekracza 10 m3, wówczas jego odległość od:

  • drzwi i okien zewnętrznych w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, wynosi co najmniej 5 m,
  • granic sąsiednich działek, ulicy, drogi lub ciągu pieszego wynosi przynajmniej 2 m.

Gdy wielkość kompostownika przekracza 10 m3, należy usytuować go w odległości:

  • 30 m od zewnętrznych drzwi i okien w pomieszczeniach zajmowanych przez ludzi,
  • 10 m od linii, która rozgranicza ulicę, drogę lub ciąg pieszy,
  • 7,5 m od granic sąsiednich działek.
miesjce na kompost na działce

Rodzaje kompostowników – budowa i materiał

Wyróżniamy dwa podziały kompostowników: ze względu na budowę i na materiał, z jakiego są wykonane. Pojemniki mogą być otwarte (charakteryzują się one brakiem pokrywy i zazwyczaj wykonane są z drewna) i zamknięte (wyposażone w pokrywę z otworem, przez który do resztek roślinnych przedostaje się optymalna ilość wody i tlenu). Do wyboru jest jeszcze kompostownik obrotowy, czyli rotacyjny. Specjalna konstrukcja umożliwia obracanie pojemnikiem, co sprawia, że odpady są lepiej wymieszane.

Biorąc pod uwagę materiał, kompostowniki dzieli się na:

  • kompostownik z palet,
  • kompostownik drewniany,
  • kompostownik plastikowy,
  • kompostownik murowany,
  • kompostownik z siatki, znany też jako kompostownik metalowy.

Jaki kompostownik do trawy kupić? Wielkości i ceny kompostowników

Jeśli trzymać się sztywno zasad, rozmiary kompostownika nie powinny przekraczać 1,5 m wysokości i 1,5 m szerokości. W przypadku dużych ogrodów lub wieloosobowej rodziny warto zdecydować się na kompostowniki modułowe, których łączna pojemność może sięgać nawet 1200 litrów.

mały kompostownik plastikowy

 Cena kompostownika zależy od pojemności i materiału, z jakiego jest wykonany. Te wykonane z siatki kosztują ok. 100 zł, drewniane od 60 zł do 250 zł. Pojemniki plastikowe to kwota od 100 zł wzwyż. Ceny dużych kompostowników sięgają powyżej 350 zł.

Pojemnik możemy też oczywiście wykonać samodzielnie. Jak zrobić kompostownik na działce? Wystarczy zbić skrzynię z desek lub palet, a na wierzchu na zawiasach zamontować pokrywę.

Kompostownik – warstwy: co na spód?

Biorąc pod uwagę zadanie, jakie ma kompostownik, warstwy pełnią najważniejszą funkcję. Na spodzie układa się ok. 20-centymetrową warstwę połamanych gałęzi. W ten sposób uzyskamy naturalny drenaż. Następnie rozsypujemy ziemię ogrodową, torf, słomę lub zeszłoroczny kompost, otrzymując warstwę pochłaniającą substancje odżywcze. Na taki podkład wrzucamy odpady właściwe, raz na jakiś czas przekładając je resztkami ziemi ogrodowej, mielonej kredy, dolomitem lub drobno pokruszoną gliną.

Kompostownik to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli ogrodów i działek. Pozwoli zachować czystą i estetyczną przestrzeń, a jednocześnie zapewni naturalny nawóz wspomagający uprawę roślin.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść