Logo

Jaki kompostownik ogrodowy kupić? Funkcje, rodzaje i ceny

Kategorie: Otoczenie

Trawa, gałęzie i liście, ale też resztki owoców i warzyw można samodzielnie przetwarzać na kompost. W tym celu wystarczy zorganizować trochę miejsca w ogrodzie i umieścić w nim kompostownik. Jaki wybrać i dlaczego warto gospodarować odpady?

kompostownik plastikowy ogrodowy

Kompostownik – sposób na zagospodarowanie odpadów

Posiadacze ogrodu wiedzą, jak wiele odpadów produkuje on przez cały rok. Liście, koszona trawa, kwiaty – to wszystko trafia do śmietnika. Podobnie jak resztki roślinne z talerzy. Wszystkie te biodegradowalne odpady można w prosty sposób, niewielkim nakładem pracy przekształcić w nawóz. Naturalny, ekologiczny kompost idealnie nadaje się do wspomagania rozwoju roślin czy nawożenia trawnika w ogrodzie.

Kompostownik – co możemy w nim kompostować?

Kompostownik ogrodowy to pojemnik, w którym składujemy wszelkie biodegradowalne odpady, pochodzące z kuchni, ogrodu czy sadu. Podczas procesu przemiany materii organicznej otrzymujemy kompost, czyli całkowicie naturalny nawóz, idealny do użyźniania gleby w ogrodzie i na działce.

A co to są odpady biodegradowalne? Zaliczamy do nich obierki warzyw i owoców (ale nie egzotycznych), popiół drzewny z kominka, fusy z kawy i herbaty (wraz z torebkami), skorupki jajek, trawę, liście, łodygi i rozdrobnione gałęzie oraz chwasty (które nie zawiązały jeszcze nasion). Do kompostownika można dodać w niewielkich ilościach: wytłoczki po jajkach, tekturę i niezadrukowany papier. Należy pamiętać, że do kompostu nie wolno wrzucać resztek potraw, mięsa ani odchodów zwierząt domowych.

naworzenie kompostu

Dlaczego warto mieć kompostownik ogrodowy?

Kompostownik w ogrodzie pełnie dwie główne funkcje. Po pierwsze pozwala zachować porządek w ogrodzie. W jednym miejscu składujemy wszelkie odpady roślinne. Po drugie wytwarzamy w pełni ekologiczny nawóz, który powstaje w naturalnym procesie przemiany materii organicznej. Dzięki temu oszczędzamy na zakupie nawozów (naturalnych lub sztucznych) ze sklepu. Dodatkowo, jeśli nie jest nam obojętny los planety, przyczyniamy się do bardziej ekologicznego stylu życia, zmniejszając tym samym ilość śmieci.

Gdzie wygospodarować miejsce na kompostownik ogrodowy?

Usytuowanie kompostownika na działce powinno być podyktowane względami estetycznymi i węchowymi. Dobrym pomysłem będzie „schowanie” pojemnika, np. za żywopłotem. Warto znaleźć takie miejsce, aby zapewnić sobie łatwe użytkowanie, a jednocześnie zminimalizować odczuwanie nieprzyjemnego zapachu w czasie przebywania w ogrodzie.

Kwestia oddalenia kompostownika od granic działki została uregulowana prawnie. W tym przypadku zastosowanie ma art. 36 ust. 2 i 3 rozporządzenia wydanego przez Ministra Infrastruktury (12 IV 2002 r.). Przepis uzależnia odległość między kompostownikiem a granicą sąsiedniej działki od pojemności pojemnika. Jeśli wartość ta nie przekracza 10 m3, wówczas jego odległość od:

  • drzwi i okien zewnętrznych w pomieszczeniach, w których przebywają ludzie, wynosi co najmniej 5 m,
  • granic sąsiednich działek, ulicy, drogi lub ciągu pieszego wynosi przynajmniej 2 m.

Gdy wielkość kompostownika przekracza 10 m3, należy usytuować go w odległości:

  • 30 m od zewnętrznych drzwi i okien w pomieszczeniach zajmowanych przez ludzi,
  • 10 m od linii, która rozgranicza ulicę, drogę lub ciąg pieszy,
  • 7,5 m od granic sąsiednich działek.
miesjce na kompost na działce

Rodzaje kompostowników – budowa i materiał

Wyróżniamy dwa podziały kompostowników: ze względu na budowę i na materiał, z jakiego są wykonane. Pojemniki mogą być otwarte (charakteryzują się one brakiem pokrywy i zazwyczaj wykonane są z drewna) i zamknięte (wyposażone w pokrywę z otworem, przez który do resztek roślinnych przedostaje się optymalna ilość wody i tlenu). Do wyboru jest jeszcze kompostownik obrotowy, czyli rotacyjny. Specjalna konstrukcja umożliwia obracanie pojemnikiem, co sprawia, że odpady są lepiej wymieszane.

Biorąc pod uwagę materiał, kompostowniki dzieli się na:

  • kompostownik z palet,
  • kompostownik drewniany,
  • kompostownik plastikowy,
  • kompostownik murowany,
  • kompostownik z siatki, znany też jako kompostownik metalowy.

Jaki kompostownik do trawy kupić? Wielkości i ceny kompostowników

Jeśli trzymać się sztywno zasad, rozmiary kompostownika nie powinny przekraczać 1,5 m wysokości i 1,5 m szerokości. W przypadku dużych ogrodów lub wieloosobowej rodziny warto zdecydować się na kompostowniki modułowe, których łączna pojemność może sięgać nawet 1200 litrów.

mały kompostownik plastikowy

 Cena kompostownika zależy od pojemności i materiału, z jakiego jest wykonany. Te wykonane z siatki kosztują ok. 100 zł, drewniane od 60 zł do 250 zł. Pojemniki plastikowe to kwota od 100 zł wzwyż. Ceny dużych kompostowników sięgają powyżej 350 zł.

Pojemnik możemy też oczywiście wykonać samodzielnie. Jak zrobić kompostownik na działce? Wystarczy zbić skrzynię z desek lub palet, a na wierzchu na zawiasach zamontować pokrywę.

Kompostownik – warstwy: co na spód?

Biorąc pod uwagę zadanie, jakie ma kompostownik, warstwy pełnią najważniejszą funkcję. Na spodzie układa się ok. 20-centymetrową warstwę połamanych gałęzi. W ten sposób uzyskamy naturalny drenaż. Następnie rozsypujemy ziemię ogrodową, torf, słomę lub zeszłoroczny kompost, otrzymując warstwę pochłaniającą substancje odżywcze. Na taki podkład wrzucamy odpady właściwe, raz na jakiś czas przekładając je resztkami ziemi ogrodowej, mielonej kredy, dolomitem lub drobno pokruszoną gliną.

Kompostownik to doskonałe rozwiązanie dla właścicieli ogrodów i działek. Pozwoli zachować czystą i estetyczną przestrzeń, a jednocześnie zapewni naturalny nawóz wspomagający uprawę roślin.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść