Logo

Jaki materiał zastosować na elewację?

Kategorie: elewacje

Prawidłowo i estetycznie wykonana elewacja stanowi nie tylko ozdobę domu, ale również chroni budynek. Jest zewnętrzną warstwą izolującą przed stratami ciepła.
Narażona na działanie działanie czynników atmosferycznych stanowi także barierę ochronną przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi.

Na wygląd zewnętrzny domu wpływa wiele czynników, ale sposób wykończenia elewacji i zastosowane materiały są bodajże najważniejszymi. Brudna czy popękana elewacja jest nie tylko estetycznym dysonansem, ale może stanowić poważne zagrożenie dla konstrukcji całego budynku.

Tynki na elewację

Na rynku dostępnych jest wiele materiałów na elewację, ale najpopularniejszym wykończeniem ścian zewnętrznych są tynki elewacyjne. Ich niewątpliwą zaletą jest fakt, iż można je stosować na każdym podłożu i to zarówno w budynkach nowo wybudowanych jak i przeznaczonych do remontu.
Tynki mineralne charakteryzują się wysoką paroprzepuszczalnością i trwałością. Są również odporne na korozję biologiczną, ale w porównaniu do innych tynków są bardziej nasiąkliwe i podatne na zabrudzenia. Wadą jest również ograniczona liczba barw. Występują wyłącznie w jasnych, pastelowych kolorach. Aby zwiększyć wytrzymałość tynku mineralnego można go pomalować silikonową farbą egalizacyjną.
Z kolei tynki akrylowe charakteryzują się mniejszą, w porównaniu do tynków mineralnych nasiąkliwością, a więc w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniom. Charakteryzują się odpornością na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych, ale mają niską paroprzepuszczalność i nie można ich stosować w systemach dociepleń opartych na bazie wełny mineralnej.
Cechą charakterystyczną tynków silikonowych jest wysoka paroprzepuszczalność i elastyczność. Ponadto są mało nasiąkliwe, co sprawia, że kurz i zabrudzenia zmywają się z ich powierzchni wraz z opadami. Są odporne na płowienie i szkodliwe działanie czynników atmosferycznych.
Z kolei elewacje pokryte tynkiem silikatowym, odpornym na warunki atmosferyczne, szczególnie polecane są w miejscach szczególnie narażonych na zanieczyszczenia. Tynk może być stosowany w systemach dociepleń opartych zarówno na styropianie jak i na wełnie mineralnej.

Elewacja z paneli

Bardzo atrakcyjnie prezentuje się elewacja drewniana. Jej zaletą, obok atrakcyjnego wyglądu, jest szybkość montażu. Na szalówkę stosuje się najczęściej rodzime gatunki drewna takie jak dąb, modrzew oraz tańszy świerk i sosnę, a spośród gatunków egzotycznych modny jest cedr czerwony, modrzew syberyjski czy świerk skandynawski.
Drewno elewacyjne musi być dobrze wysuszone i zaimpregnowane – najlepiej metodą ciśnieniową - preparatami chroniącymi przed rozwojem pleśni oraz grzybów i owadów.
Co jakiś czas elewację należy oczyścić i pomalować. Zabiegi te mają na celu zabezpieczenie przed warunkami atmosferycznymi oraz rozwojem korozji biologicznej.
Okładziny elewacyjne z tworzyw sztucznych (np. siding lub panele) nadają się do montażu zarówno na ścianach drewnianych jak i murowanych surowych i otynkowanych. Panele są lekkie, trwałe, a ich montaż nie jest skomplikowany. Prace wykończeniowe można prowadzić niezależnie od pory roku i temperatury na zewnątrz. Elewację wykonaną z sidingu łatwo utrzymać w czystości – myje się ją wodą pod ciśnieniem z dodatkiem łagodnego środka do mycia. Panele nie wymagają również zabiegów konserwacyjnych, są odporne na wilgoć oraz niskie i wysokie temperatury.
Elewację domu można również wykończyć metalowymi panelami ze stali lub aluminium. Są one bardzo odporne na uszkodzenia mechaniczne i zmienne warunki atmosferyczne

Kamień i cegła

Na elewacje można również stosować kamień naturalny. Materiał ten świetnie sprawdza się również jak element dekoracyjny. Do najbardziej wytrzymałych zalicza się m.in. granit, niektóre odmiany wapieni oraz sjenit. Mniej odporne są wapienie. Niewątpliwą zaletą kamiennej elewacji jest jej trwałość oraz fakt, iż w jej przypadku nie są konieczne skomplikowane zabiegi konserwacyjne.
Z kolei cegła klinkierowa ceniona jest nie tylko za elegancję, ale i trwałość. Ściana z klinkieru jest w pełni mrozoodporna, odporna na korozję chemiczną i na zanieczyszczenia. Charakteryzuje się niską nasiąkliwością. Alternatywą dla cegieł są płytki klinkierowe oraz wyglądająca na ręcznie formowaną cegła licówka.
Popularna jest także znacznie tańsza od klinkierowej cegła silikatowa. Jest odporna na mróz oraz charakteryzuje się dużą wytrzymałością mechaniczną.

Ile kosztuje elewacja

Estetyka tak, ochrona domu również, ale czynnikiem decydującym o wyborze materiału na elewację jest w głównej mierze cena, czyli koszt zakupu materiału, robocizny oraz zabiegi pielęgnacyjno-konserwatorskie, które będziemy musieli wykonać w przyszłości.
Z pokryć tynkowych najtańsze są cienkowarstwowe tynki mineralne, zaś najdroższe tynki silikonowe. Pamiętajmy jednak, że elewacje tynkowe trzeba co jakiś czas odnawiać. Drogie są również efektowne elewacje z naturalnego kamienia. Mimo, że materiał ten uważany jest za bardzo trwały, to jednak z czasem ulega zniszczeniu. Przyczyniają się do tego w główniej mierze czynniki atmosferyczne, dlatego kamień co jakiś czas należy wypolerować, czy wygładzić (te profesjonalne zabiegi zlecamy fachowcom), natomiast we własnym zakresie elewację możemy umyć wodą pod ciśnieniem lub zaimpregnować. Również co jakiś czas należy konserwować drewniane panele – elewacja z nich wykonana nie należy do najtańszych. Alternatywą dla drogich paneli drewnianych mogą być okładziny z blachy powlekanej. Koneserzy estetyki z pewnością wydadzą każe pieniądze na niezwykle trwałe pokrycia cynkowo-tytanowe. Do drogich zaliczamy również pokrycia klinkierowe oraz ceramiczne.

Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść