Logo

Jaki monitoring do domu wybrać?

Kategorie: Blog

Statystyki Policji pokazują wprost, że liczba włamań i kradzieży w Polsce nie maleje od kilku lat. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że wiele osób szuka sposobów na jak najlepszą ochronę swojego dobytku. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się monitoring domu. Jednak wybranie odpowiedniego urządzenia nie jest tak proste, jak pozornie mogłoby się wydawać. Jaki monitoring do domu będzie najlepszy?

Dobry monitoring domu – jaki wybrać?

To zależy przede wszystkim od tego, czy urządzenie ma rejestrować obraz na zewnątrz budynku, czy we wnętrzu domu. Obecnie na rynku dostępne są zarówno systemy monitoringu z dźwiękiem, jak i bez. I choć pozornie mogłoby się wydawać, że kamery z funkcją audio są naturalnie lepsze, niekoniecznie tak jest – przede wszystkim, są one droższe, a co więcej, jeżeli na monitorowanym terenie znajdują się osoby, które zatrudniasz na podstawie umowy o pracę, nagrywanie dźwięku będzie łamaniem przepisów. Zresztą, monitoring ma pomóc Policji w ustaleniu sprawcy włamania na podstawie twarzy. Ważniejsze niż dźwięk są zatem odpowiednie parametry video.


Jaki monitoring do domu będzie dobry? Absolutnym minimum są kamery HD o rozdzielczości 1280x720 pikseli, jednak znacznie lepszy efekt uzyskasz, dorzucając nieco pieniędzy i kupując kamerę Full HD 1920x1080. Pamiętaj jednak, by w takim przypadku zaopatrzyć system w kartę pamięci o większej pojemności. Zwróć także uwagę na liczbę klatek rejestrowanych na sekundę – tutaj do monitorowania zachowań pojedynczych osób najczęściej stosuje się modele z szybkością nagrywania 25 kl/s.


Warto też pamiętać o tym, że o ile większość urządzeń dobrze działa w świetle dziennym, o tyle kamera, która ma dać dobry efekt nocą (wówczas złodzieje czują się bardziej bezkarni), powinna być wyposażona w diodę podczerwieni.

Nowoczesny, inteligentny monitoring

W tym miejscu warto zaznaczyć, że obecnie niektórzy producenci urządzeń technologicznych oferują inteligentne systemy monitoringu, którymi można zarządzać z pozycji smartfona czy tabletu po pobraniu odpowiedniej aplikacji.

W takich urządzeniach obraz jest w czasie rzeczywistym wysyłany do połączonego z monitoringiem urządzenia mobilnego, co umożliwia błyskawiczne zareagowanie w czasie włamania, nawet gdy jest się poza domem. Inteligentny monitoring często ma też funkcję fotopułapki czy wykrywania ruchu lub dźwięku.

Jaki monitoring do domu wybrać na zewnątrz?

Osobną kwestią jest zewnętrzny monitoring domu. Jaki wybrać, by dobrze spełnił on swoje zadanie? Przede wszystkim, takiego urządzenia szukaj w specjalnej kategorii systemów monitoringu zewnętrznego. Urządzenie, które ma dobrze działać na świeżym powietrzu, musi być odporne na czynniki zewnętrzne i atmosferyczne – deszcz, śnieg, wiatr czy pyłki.
 

Odpowiednim wyborem będzie monitoring o klasie IP przynajmniej na poziomie IP54 – będzie on zabezpieczał urządzenie przed wilgocią, kroplami wody oraz pyłkami i zabrudzeniami środowiskowymi. Monitoring zewnętrzny powinien obejmować główne wejście.

 

 

 


 

 

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść