Logo

Jaki monitoring do domu wybrać?

Kategorie: Blog

Statystyki Policji pokazują wprost, że liczba włamań i kradzieży w Polsce nie maleje od kilku lat. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że wiele osób szuka sposobów na jak najlepszą ochronę swojego dobytku. Od pewnego czasu dużą popularnością cieszy się monitoring domu. Jednak wybranie odpowiedniego urządzenia nie jest tak proste, jak pozornie mogłoby się wydawać. Jaki monitoring do domu będzie najlepszy?

Dobry monitoring domu – jaki wybrać?

To zależy przede wszystkim od tego, czy urządzenie ma rejestrować obraz na zewnątrz budynku, czy we wnętrzu domu. Obecnie na rynku dostępne są zarówno systemy monitoringu z dźwiękiem, jak i bez. I choć pozornie mogłoby się wydawać, że kamery z funkcją audio są naturalnie lepsze, niekoniecznie tak jest – przede wszystkim, są one droższe, a co więcej, jeżeli na monitorowanym terenie znajdują się osoby, które zatrudniasz na podstawie umowy o pracę, nagrywanie dźwięku będzie łamaniem przepisów. Zresztą, monitoring ma pomóc Policji w ustaleniu sprawcy włamania na podstawie twarzy. Ważniejsze niż dźwięk są zatem odpowiednie parametry video.


Jaki monitoring do domu będzie dobry? Absolutnym minimum są kamery HD o rozdzielczości 1280x720 pikseli, jednak znacznie lepszy efekt uzyskasz, dorzucając nieco pieniędzy i kupując kamerę Full HD 1920x1080. Pamiętaj jednak, by w takim przypadku zaopatrzyć system w kartę pamięci o większej pojemności. Zwróć także uwagę na liczbę klatek rejestrowanych na sekundę – tutaj do monitorowania zachowań pojedynczych osób najczęściej stosuje się modele z szybkością nagrywania 25 kl/s.


Warto też pamiętać o tym, że o ile większość urządzeń dobrze działa w świetle dziennym, o tyle kamera, która ma dać dobry efekt nocą (wówczas złodzieje czują się bardziej bezkarni), powinna być wyposażona w diodę podczerwieni.

Nowoczesny, inteligentny monitoring

W tym miejscu warto zaznaczyć, że obecnie niektórzy producenci urządzeń technologicznych oferują inteligentne systemy monitoringu, którymi można zarządzać z pozycji smartfona czy tabletu po pobraniu odpowiedniej aplikacji.

W takich urządzeniach obraz jest w czasie rzeczywistym wysyłany do połączonego z monitoringiem urządzenia mobilnego, co umożliwia błyskawiczne zareagowanie w czasie włamania, nawet gdy jest się poza domem. Inteligentny monitoring często ma też funkcję fotopułapki czy wykrywania ruchu lub dźwięku.

Jaki monitoring do domu wybrać na zewnątrz?

Osobną kwestią jest zewnętrzny monitoring domu. Jaki wybrać, by dobrze spełnił on swoje zadanie? Przede wszystkim, takiego urządzenia szukaj w specjalnej kategorii systemów monitoringu zewnętrznego. Urządzenie, które ma dobrze działać na świeżym powietrzu, musi być odporne na czynniki zewnętrzne i atmosferyczne – deszcz, śnieg, wiatr czy pyłki.
 

Odpowiednim wyborem będzie monitoring o klasie IP przynajmniej na poziomie IP54 – będzie on zabezpieczał urządzenie przed wilgocią, kroplami wody oraz pyłkami i zabrudzeniami środowiskowymi. Monitoring zewnętrzny powinien obejmować główne wejście.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?
Blog
17 Listopad 2022
Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z
15 Listopad 2022
[artykuł partnera] Budynki, w których mieszkamy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też trwałe i estetyczne. Potrzebujemy do  tego niezawodnych produktów, które będą na
04 Listopad 2022
Choć oczywiście życzymy braku problemów na drodze do budowy własnego domu, to niestety - proces bywa skomplikowany.  Zobacz, jakie usługi oferujemy naszym bezpośrednim klientom. 
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Blog
25 Październik 2022
Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonaln
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść