Logo

Wygodne łóżko i odpowiednio dobrany materac to podstawa w urządzaniu sypialni – jaki rodzaj i wielkość wybrać?

Źle urządzona i wyposażona sypialnia negatywnie wpływa na komfort naszego życia. Jak ją urządzić, by była w pełni funkcjonalna i umożliwiała efektywny wypoczynek? Poniżej kilka praktycznych wskazówek. Sprawdźmy, jak wybrać materac i wygodne łóżko sypialniane.

Łóżko małżeńskie w modnej sypialni

Wygodne łóżka do Twojej sypialni – śpisz wygodniej, żyjesz zdrowiej

Każdy, kto miał okazję spać na niewygodnym łóżku, doskonale wie, że może mieć to wpływ na samopoczucie w ciągu dnia. W dłuższej perspektywie spanie na źle dopasowanym materacu pogarsza nie tylko komfort codziennego funkcjonowania, ale także zdrowie. Dobrze wyprofilowane łóżko i odpowiednio dobrana twardość materaca zapewnią wygodę podczas snu i wpłyną korzystnie na zdrowie kręgosłupa.

Rodzaje materaców – jaki materac wybrać do spania?

Wygodne łóżko to przede wszystkim dobrze dobrany materac. Jaki materac kupić, by spełniał nasze oczekiwania? Rynek meblarski oferuje kilka typów materacy. Jednym z najpopularniejszych z nich, wybieranych przez klientów od lat, są materace bonelowe (sprężynowe). Musimy jednak pamiętać przy wyborze, że tego typu materace nie nadają się do spania dla dzieci, gdyż ich minimalne obciążenie powinno wynosić 30 kg. Jeśli już decydujemy się na materac sprężynowy, warto wybrać go u sprawdzonego producenta. Wykonany z tanich materiałów może szybko się odkształcić po krótkim czasie użytkowania.

Kobieta leżąca na materacu sprężynowym - materace ortopedyczne

Innym typem materacy, do których budowy używa się sprężyn, są materace kieszonkowe. Różnią się one od tradycyjnych materacy bonelowych konstrukcją – sprężyny umieszczone są w połączonych ze sobą oddzielnych kieszonkach. Materace te ze względu na budowę są trwalsze od sprężynowych. Jeśli posiadamy skłonność do alergii, powinnyśmy zwrócić uwagę na materace lateksowe. Materiał ten nie uczula. Ponadto materace te odznaczają się właściwościami bakteriobójczymi i antygrzybicznymi.

Ostatnim z typów materacy, coraz to bardziej przybierającym na popularności, są materace wykonane z pianki. Produkt ten jest cenowo mocno zróżnicowany. Wynika to z technologii, w jakiej pianka została wykonana. Odradzamy kupna materacy wykonanych ze zwykłej pianki. Można je tanio nabyć, nie są jednak dobre dla kręgosłupa.

Jaka twardość materaca będzie odpowiednia – które H wybrać?

Niezależnie od tego, na jaki rodzaj łóżka się zdecydujemy, powinniśmy zwrócić uwagę na twardość materaca oraz na to, dla kogo materac ma być przeznaczony. Jeśli jego użytkownikiem ma być osoba, której masa ciała nie przekracza 80 kg powinniśmy wybrać materac o twardości H2. Osoby powyżej 80 kg, ale nie przekraczające 95 kg, powinny się zdecydować na twardość H3. Dla tych, których masa przekracza 96 kg dedykowane są materace od twardości H4. Jeśli natomiast szukamy wygodnego łóżka do spania dla dzieci, najlepiej wybrać materac wykonany z pianki o twardości H1.

Wzór twardości materaca (H)Masa ciała w kg
H1poniżej 60
H261-80
H381-95
H4powyżej 96

Jaki materac do sypialni małżeńskiej?

Inną kwestią przy wyborze łóżka będzie dobór odpowiedniego rozmiaru materaca. Za najwygodniejsze uchodzą oczywiście łóżka typu king size – wyposażone w materac, którego szerokość wynosi aż 200 cm. Nie każde pomieszczenie pomieści tak duże łóżko, nie tracąc przy tym na funkcjonalności. Pośrednim więc rozwiązaniem są łóżka podwójne, których wymiary wynoszą 160-180 cm. Przyjmuje się, że szerokość materaca, który przeznaczony jest dla dwóch osób, nie powinna być mniejsza niż 140 cm.

Zaletą szerokich stelaży (łóżek typu king size i double) jest możliwość wyboru dwóch różnych materacy, które układa się obok siebie. Rozwiązanie takie dobrze się sprawdza w przypadku, kiedy waga dwóch osób znacznie się od siebie różni i wymagane jest zastosowanie różnych typów twardości materaca.

Kobieta sprawdzająca miekość materaca w salonie z materacami

Oparcie dla materaca – jakie wybrać?

Wiedząc już, jakiego rozmiaru i typu ma być materac, możemy się zastanowić, czy do naszej sypialni najlepszym rozwiązaniem będzie łóżko bez wezgłowia, czy raczej ma być to łóżko kontynentalne, wyposażone w panel nad głową? Łóżka wyposażone w wezgłowie nie tylko ładnie wyglądają, ale są również bardzo praktyczne, choć nie nadają się do każdego typu pomieszczeń. Jeżeli już jednak możemy wybrać ten konkretny typ łóżka, to pozostaje pytanie, jakie powinno być oparcie do łóżka sypialnego?

Łóżko z panelem tapicerowanym skórą czy z tkaniny?

Wszystko oczywiście zależy od tego, jaką ma funkcję pełnić panel i do jakiego typu wnętrza chcemy go dopasować. Panele do łóżek mogą być wykonane z twardych płyt lub miękkich materiałów. Do najchętniej wybieranych wezgłowi należą:

  • panel tapicerowany do łóżek – dostępny w wielu kolorach i rozmiarach. Obicie do niego może być wykonane ze skóry lub materiału. Ten typ zagłówka można dopasować w zasadzie do każdego stylu. Np. skórzany panel pasuje idealnie do rustykalnego stylu pomieszczeń;
  • zagłówek do łóżka z drewna – będzie doskonałym zwieńczeniem łóżek drewnianych. Dodatkowo można go wyposażyć w praktyczne półki;
  • zagłówek pikowany – podobnie jak tapicerowany, może być wykończony skórą lub materiałem. W odróżnieniu od tego pierwszego dodatkowo zdobiony jest pikowaniem. Wezgłowia pikowane świetnie uzupełniają pomieszczenia w stylu eklektycznym i klasycznym.

Jak urządzić sypialnię i gdzie powinno w nim znaleźć się łóżko?

Urządzenie sypialni to nie tylko styl, w jakim wykonane jest jej pomieszczenie, to także właściwe ustawienie łóżka – miejsce, w którym stoi ma znaczenie dla komfortu snu i wpływa na funkcjonalność sypialni. Najlepiej, jeśli ustawienie stelaża pozwala na dostęp do łóżka z trzech stron. Jeśli chodzi wezgłowie, to powinno przylegać do ściany. Inną ważną kwestią jest zachowanie odpowiedniej odległość od drzwi wejściowych – im dalej stoi łóżko, tym lepiej. Nie powinniśmy także stawiać łóżka blisko kaloryfera.

Zachowanie powyższych zasad wpłynie na komfort naszego snu i sprawi, że sypialnia stanie się przyjemnym miejscem wypoczynku.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść