Logo

Jaki rodzaj kamienia ogrodowego najlepiej wybrać? Dobór i układanie naturalnego kamienia dekoracyjnego w ogrodzie

Kategorie: Otoczenie

Kamień dekoracyjny to podstawowy materiał budulcowy wykorzystywany przy tworzeniu nawierzchni, dekoracji, murków, klombów a także elementów małej architektury. Poszczególne rodzaje kamienia różnią się wyglądem i właściwościami dlatego należy je rozsądnie dobierać. Jak to robić właściwie?

Kamień w ogrodzie ma uniwersalne zastosowanie, gdyż łączy w sobie funkcjonalność (jest to materiał wytrzymały, odporny na wiele niekorzystnych czynników) oraz walory dekoracyjne (duży wybór barw i form). Warto zachować pewien rozsądek i nie przesadzać z jego ilością; w przeciwnym wypadku zielony zakątek stanie się karygodnie sztuczny.

kamień w ogrodzie

Jak dobrać kamienie do ogrodu?

Kamienie należy dobierać tak, aby swoim wyglądem (barwą, fakturą i rodzajem) pasowały do domu, budynków gospodarczych, małej architektury, a także ogrodzenia. Jeśli chodzi o barwę, może być taka sama lub przeciwnie – kontrastująca. Kamień może podkreślać konkretny styl, np. otoczaki w ogrodzie rustykalnym, marmur – w klasycznym, a granit – w angielskim. Kolejny aspekt to zastosowanie ka

mienia. Murki powinno się budować z kamieni płaskich lub posiadających regularny kształt; nawierzchnie zaś lub schody – z kamieni wytrzymałych i odpornych na ścieranie.

Projekt domu Tajemniczy Ogród, wizualizacja 1

Z jakich kamieni zrobić nawierzchnię w ogrodzie?

Kamień ogrodowy do budowy nawierzchni powinien charakteryzować się odpowiednimi właściwościami. Poza wspomnianą powyżej wytrzymałością i odpornością na ścieranie istotna jest jego faktura. Ważne jest, aby po deszczu umożliwiał poruszanie się bez ryzyka upadku. Każdy z kamieni, np. serpentynit, granit, kwarcyt, marmur, bazalt, otoczak i piaskowiec, ma swoje cechy charakterystyczne, niektóre są z naszego punktu widzenia korzystne, innej – mniej. Na przykład piaskowiec jest chropowaty, ale jednocześnie mniej wytrzymały od innych skał. Marmur jest z kolei odporny na ścieranie, ale bardzo śliski. Dobór odpowiedniego kamienia jest więc sztuką wyboru i kompromisów. Przy budowie nawierzchni trzeba zachować 1–2% boczny spadek z jednej lub dwóch stron – wtedy nie będzie zalegała na niej woda po deszczu.

ścieżka żwirowa w ogrodzie

Ścieżki z kamienia w ogrodzie – zasady układania

Pierwsza zasada układania kamieni w ogrodzie to nie przesadzać z ilością. W tym aspekcie warto wzorować się na ogrodzie orientalnym, w którym zachowana jest harmonia kamienia, wody i zieleni. Kolejna zasada mówi o tym, aby nie przesadzać z różnorodnością. W całym ogrodzie można skorzystać z 2–3 rodzajów skał, ale najlepiej wyglądają obiekty jednorodne. Wyjątkiem, który potwierdza regułę, są patio i ścieżki, które czasem układa się w formie mozaik. W małych ogrodach, np. przy budowie ścieżek, warto postawić na jasne kamienie, gdyż optycznie powiększają powierzchnie. Kamieni w dekoracjach, np. na skalniaku, nie powinno się układać na sztorc. Jedyne odstępstwa praktykuje się w ogrodach orientalnych, takich jak zen, ale jest to specyficzna filozofia, która dla Europejczyków jest raczej niedostępna. Dekoracje ogrodowe z kamienia to prawdziwa sztuka!

Jak stworzyć ogród ze żwiru, kamieni i głazów?

Popularnym trendem jest tworzenie ogrodów żwirowych, np. rabat. Takie nasadzenia często odnoszą się do stylów orientalnych i śródziemnomorskich. Uprawia się w nich rośliny ozdobne, a także zioła. Jako główny budulec wykorzystuje się jasny żwir o różnych frakcjach. Takie podłoże ma także inny atut – ogranicza zachwaszczenie. Pod warstwą żwiru powinna się znajdować agrowłóknina, która dodatkowo utrudnia wzrost chwastom. Ogród żwirowy obsadza się zielenią, korzystając z podstawowych zasad tworzenia rabat. Kompozycję warto podkreślić większymi kamieniami. Powinno się je wkopać w ziemię w 1/3 powierzchni, wtedy wyglądają naturalniej i dają wrażenie, iż znajdują się w tym miejscu od długiego czasu. Pewnym uzupełnieniem mogą być klomby ogrodowe z kamienia.

Opaska wokół domu z kamyczków – jak ją zrobić?

Wąski obszar pomiędzy ścianami domu a najbliższymi im obiektami (trawnikiem, skalniakiem czy rabatą) jest często zaniedbany i porośnięty chwastami, które z reguły jako jedyne radzą sobie w tak suchym i niegościnnym środowisku. Takie mało estetyczne miejsca można upiększyć, tworząc opaski z kamieni. Do tego celu dobrze nadają się skały o jednolitej barwie i miarę zbliżonej fakturze.

Technika układania ścieżki z kamienia w ogrodzie zależy od jego rodzaju, a także przeznaczenia obiektu. Ścieżki służące do spacerów czy poruszania się z lekkim sprzętem, np. taczką, a nie do jazdy samochodem, można układać na warstwie 5–10 cm podsypki cementowo-piaskowej lub piachu. Przy ścieżkach mocniej eksploatowanych zaleca się utwardzenie gruntu wysypując warstwę gruzu. Układając kamienie, trzeba pamiętać, aby bardziej nierówną stronę umieścić od spodu. Ścieżkę wyrównuje się, używając ubijaka lub po prostu uderzając młotkiem przez amortyzującą deskę. Cały czas powinno się kontrolować spadek przy użyciu poziomnicy.

Kamień naturalny może zwiększyć naturalność i niepowtarzalny charakter ogrodu lub wręcz przeciwnie – uczynić go sztucznym, „ciężkim” i topornym. Dużo zależy od zmysłu estetyki i odpowiedniego doboru materiałów. Granica pomiędzy jednym a drugim efektem jest bardzo cienka. Dlatego warto szerzej zagłębić się w temat przed podjęciem prac w ogrodzie.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ