Logo

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny to nie tylko świetnie ocieplone ściany i instalacje. Musimy również zadbać o odpowiednie okna spełniające wymagania nowoczesnego budownictwa.

Przez okna może uciekać nawet do 20% energii, dlatego tak istotny jest ich właściwy wybór. Oferta

producentów stolarki imponuje wielkością, ale jak wybrać właściwy produkt? Po pierwsze, wbrew pozorom, nie ma znaczenia z jakiego materiału jest wykonane okno. Dobre energooszczędne okno może być zarówno drewniane jak i „plastikowe”.

To, co nas najbardziej powinno zainteresować to współczynnik przenikania ciepła – Uw całego okna. Co on oznacza? Parametr ten określa ile energii z wnętrza budynku przenika przez okno i zależy od współczynnika ramy (Uf) i współczynnika szyby (Ug). Im jest mniejszy tym lepiej, ale w przypadku okien energooszczędnych wartość Uw powinna być mniejsza od 1,3 W/m2K.

Ale uwaga! Sprzedawcy przekonując klienta do zakupu konkretnego okna „czarują” ich współczynnikiem przenikania ciepła samej szyby. Ale co z tego, że będzie on niski, skoro szyba zostanie osadzona w ramie nie spełniającej wymogów energooszczędności? Warto więc prosić o podanie współczynnika przenikania ciepła dla całego okna konkretnego modelu, który zamierzamy kupić, a nie dla okna referencyjnego.

Jednym z założeń budownictwa energooszczędnego, podobnie jak pasywnego, jest pozyskiwanie energii słonecznej. Z tego powodu warto zwrócić uwagę współczynnik g, czyli parametr określający ilość promieniowania słonecznego docierającego do wnętrza budynku. Im jest on większy, tym więcej promieni przenika przez okno i tym więcej energii pozyskamy.

Wiemy już jakie okno wybrać. Teraz pomówimy o ich usytuowaniu. Dla naszego domu to bardzo ważny aspekt, ale w miarę łatwy do zrealizowania. Musimy kierować się tylko jedną zasadą: najwięcej przeszkleń powinno znajdować się na południowej stronie. I aby pozyskać energię okna muszą mieć wysoki współczynnik g. Najmniej okien, o jak najmniejszym współczynniku U, czyli o podwyższonej izolacyjności termicznej, umieszczamy na elewacji północnej. Jeśli jest to możliwe warto w ogóle zrezygnować z okien w tym miejscu.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść