Logo

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego?

Dom energooszczędny to nie tylko świetnie ocieplone ściany i instalacje. Musimy również zadbać o odpowiednie okna spełniające wymagania nowoczesnego budownictwa.

Przez okna może uciekać nawet do 20% energii, dlatego tak istotny jest ich właściwy wybór. Oferta

producentów stolarki imponuje wielkością, ale jak wybrać właściwy produkt? Po pierwsze, wbrew pozorom, nie ma znaczenia z jakiego materiału jest wykonane okno. Dobre energooszczędne okno może być zarówno drewniane jak i „plastikowe”.

To, co nas najbardziej powinno zainteresować to współczynnik przenikania ciepła – Uw całego okna. Co on oznacza? Parametr ten określa ile energii z wnętrza budynku przenika przez okno i zależy od współczynnika ramy (Uf) i współczynnika szyby (Ug). Im jest mniejszy tym lepiej, ale w przypadku okien energooszczędnych wartość Uw powinna być mniejsza od 1,3 W/m2K.

Ale uwaga! Sprzedawcy przekonując klienta do zakupu konkretnego okna „czarują” ich współczynnikiem przenikania ciepła samej szyby. Ale co z tego, że będzie on niski, skoro szyba zostanie osadzona w ramie nie spełniającej wymogów energooszczędności? Warto więc prosić o podanie współczynnika przenikania ciepła dla całego okna konkretnego modelu, który zamierzamy kupić, a nie dla okna referencyjnego.

Jednym z założeń budownictwa energooszczędnego, podobnie jak pasywnego, jest pozyskiwanie energii słonecznej. Z tego powodu warto zwrócić uwagę współczynnik g, czyli parametr określający ilość promieniowania słonecznego docierającego do wnętrza budynku. Im jest on większy, tym więcej promieni przenika przez okno i tym więcej energii pozyskamy.

Wiemy już jakie okno wybrać. Teraz pomówimy o ich usytuowaniu. Dla naszego domu to bardzo ważny aspekt, ale w miarę łatwy do zrealizowania. Musimy kierować się tylko jedną zasadą: najwięcej przeszkleń powinno znajdować się na południowej stronie. I aby pozyskać energię okna muszą mieć wysoki współczynnik g. Najmniej okien, o jak najmniejszym współczynniku U, czyli o podwyższonej izolacyjności termicznej, umieszczamy na elewacji północnej. Jeśli jest to możliwe warto w ogóle zrezygnować z okien w tym miejscu.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ