Logo

Na co zwrócić uwagę, wybierając kabinę prysznicową? Kształt, wielkość i rodzaj kabiny

Wszyscy marzymy o pięknej i funkcjonalnej łazience, dlatego też aranżując ją, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na strefę natryskową. Jaki rodzaj i wysokość kabiny prysznicowej wybrać i co jeszcze warto wiedzieć o jej wymiarach, wykonaniu i estetyce?

Kabina prysznicowa typu walk-in

Rodzaje kabin prysznicowych – kabina narożna, przyścienna czy wolnostojąca?

Szukając kabiny prysznicowej do naszej łazienki, szybko przekonamy się, że mamy naprawdę ogromny wybór, co z kolei pozwala nam na zaaranżowanie dowolnej przestrzeni, bez względu na jej kształt i rozmiar. Jakie opcje są dla nas dostępne?

  • Kabina narożna – to chyba najpopularniejszy model kabiny prysznicowej. Składa się ona z dwóch ścianek-połówek oraz dolegających do nich drzwi – najczęściej rozsuwanych, rzadziej zawiasowych. Kabiny natryskowe narożne przez lata cieszyły się ogromną popularnością, ponieważ uznawane były za najekonomiczniejsze. Umieszczone w kącie pomieszczenia faktycznie zajmują niewiele miejsca, dając przy tym przestrzeń potrzebną do kąpieli. Teraz kabiny narożne ewoluowały – często przestrzeń w kącie wnętrza wykorzystuje się do stworzenia kabiny walk-in, czyli składającej się tylko z jednej ścianki, zostawiającej niezabudowaną przestrzeń.
  • Kabiny natryskowe przyścienne – tego typu kabiny umieszcza się przy ścianie, ale nie w narożniku. Takie rozwiązanie często stosuje się w bardzo długich łazienkach, gdzie trzeba zagospodarować przestrzeń z pomysłem.
  • Kabiny natryskowe wolnostojące – tego typu konstrukcje zarezerwowane są dla naprawdę dużych łazienek. W tym przypadku bardzo chętnie sięga się po kabiny walk-in (np. stawiając na środku pomieszczenia jedynie szklaną ścianę, a w suficie montując deszczownicę), ale rynek zaskakuje także kabinami w formie ślimaka lub też najzwyklejszymi, składającymi się z czterech ścian.
Kabina rogowa narożna

Kabina z brodzikiem czy bez – jaką wybrać?

Nowoczesne kabiny prysznicowe coraz kompletowane są z bardzo niskimi brodzikami lub nawet bez nich. Ten nowy trend znalazł szerokie grono odbiorców, którzy wskazują na szereg zalet, jakie przynosi to rozwiązanie:

  • Kabina prysznicowa bez brodzika łatwiej komponuje się z otoczeniem i optycznie powiększa przestrzeń. Cała posadzka jest bowiem jednolita, przez co sprawia wrażenie większej.
  • Brak brodzika (lub brodzik zlicowany z podłogą) to idealny wybór do domów, w których mieszkają osoby starsze i niepełnosprawne, ponieważ nie tworzą trudnego do przekroczenia progu.
  • Wielkości kabiny nie jest ograniczona wymiarami brodzika.
  • Płytki ceramiczne są łatwiejsze w czyszczeniu od tradycyjnego brodzika.
Szeroka kabina prysznicowa z wnęką

Czy takie rozwiązanie ma jakieś wady? Do kabiny natryskowej bez brodzika konieczne jest stworzenie specjalnego odpływu liniowego lub ściennego oraz wykonanie na posadzce spadku ułatwiającego wydajne odprowadzanie wody. Dlatego też na tę opcję warto zdecydować się w przypadku generalnego remontu lub wykańczania nowej łazienki.

Dowiedz się więcej o wadach i zaletach kabin bez brodzika.

Dobra kabina prysznicowa – jaki materiał wybrać?

Nowoczesna kabina natryskowa powinna być elegancka i trwała. Zrezygnujmy więc z popularnych dawniej ścianek wykonanych z tworzywa, ale też nie decydujmy się na kabiny ze zwykłego szkła. Najpewniejszym wyborem są modele ze szkła hartowanego, które przetrwa długi czas w niezmienionym stanie i zapewnią domownikom bezpieczeństwo w czasie kąpieli.

kabina z brodzikiem i deszczownica

Wymiary kabin prysznicowych

Warto zastanowić się także, jaki wymiar kabiny prysznicowej jest optymalny, biorąc pod uwagę zarówno nasze potrzeby, jak i wielkość łazienki. Jeśli mamy do czynienia z bardzo małym wnętrzem, wówczas powinniśmy rozważyć minimalne wymiary prysznica. Najmniejsze kabiny mają najczęściej 80 x 80 cm i są modelami narożnikowymi. Jednak pamiętajmy, że jeśli zdecydujemy się na kabinę walk-in, nie ograniczają nas sztywne miary. Jeśli zatem mamy w pomieszczeniu miejsce o wymiarach 89 x 89 cm, nie musimy poświęcać tych 9 cm, lecz możemy je w pełni wykorzystać.

Jeśli natomiast chodzi o wysokość kabiny prysznicowej, ścianki i drzwi najczęściej zaczynają się od 175 cm. Bez trudu dopasujesz je zatem do każdego pomieszczenia, nawet tego o obniżonym suficie.

kabina prysznicowa jednoskrzydlowa

Kabina prysznicowa natryskowa czy wielofunkcyjna – czym się różnią?

Zwykła kabina natryskowa – narożna, przyścienna czy wolnostojąca – pełni funkcję czysto praktyczną. Wyposażona w zestaw prysznicowy i czasami w deszczownicę pozwala na zażywanie komfortowych kąpieli. Jeśli jednak zdecydujemy się na kabinę wielofunkcyjną, zyskamy o wiele więcej!

W wielofunkcyjnej kabinie oprócz słuchawki prysznicowej i dużej deszczownicy znajdziemy panel do hydromasażu, kolorowe diody LED do chromoterapii, radio, a w niektórych modelach także duży, głęboki brodzik, który możemy używać jak jacuzzi! Jeśli więc pozwala nam na to miejsce w łazience, możemy rozważyć zakup tego typu urządzenia, także wtedy, gdy zastanawiamy się, czy kupić prysznic, czy też wannę z hydromasażem.

Kabina narożna, walk-in czy z zasłoną prysznicową – która najlepsza do małej łazienki?

Najczęstszym problemem podczas wyposażania łazienki jest jej wielkość. Jeśli musimy urządzić bardzo małą przestrzeń, musimy się zastanowić, która opcja będzie dla nas najlepsza. Wspomniane już kabiny narożne o wymiarach 80 x 80 cm to najmniejsza możliwa opcja wśród standardowych modeli, którą możemy jednak zastąpić wersją walk-in, dopasowując ją do potrzeb.

Musimy także pamiętać o innych rozwiązaniach – np. zastosowania samego brodzika i zasłony prysznicowej. Dzięki temu przestrzeń nie będzie zajęta ustawionymi na stałe ściankami. Jeszcze inną opcją są wanny z zamontowanymi parawanami, które pozwalają zyskać produkt 2 w 1 – wannę z prysznicem. To jednak jest już model sprawdzający się w nieco większych łazienkach.

rogowa kabina prysznicowa

Jakiej firmy kabinę prysznicową wybrać? Ceny i modele

Porównajmy ceny kilku rozwiązań prysznicowych, aby zyskać ogląd na sytuację rynkową tego typu produktów:

Kabiny standardoweElementy kabin walk-in
Kabina Imperial Kama 80 x 80 cm – 709 złŚcianka boczna Roca Town 100 cm – 619 zł
Kabina Imperial Liveno 90 x 90 cm – 779 złŚcianka dodatkowa Sanplast Prestige III 50 cm – 500 zł
Kabina Radaway Espera 110 x 100 cm – 2818 złŚcianka walk-in Mexen 110 cm – 389 zł
Kabina Durasan Palermo 120 x 80 cm – 1170 złŚcianka walk-in Koło Geo 140 cm – 1170 zł

Teraz dobranie idealnej kabiny prysznicowej do naszej łazienki nie powinno sprawić nam większych trudności. Przy okazji warto sprawdzić też, jak montować kabinę prysznicową, i poznać koszty białego montażu w łazience.

Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść