Logo

Kafelki do łazienki – jakie płytki wybrać?

Choć podczas wykańczania łazienki można stosować różne materiały wykończeniowe, największą popularnością nieustannie cieszą się płytki. Kafle łazienkowe skutecznie zabezpieczają ściany i posadzkę przed wodą, a do tego pozwalają na uzyskanie trwałego, niemal dowolnego efektu estetycznego. Jakie płytki do łazienki oferują producenci i czym kierować się podczas ich wyboru?

Płytki w łazience - ukladanie na ścianie

Płytki łazienkowe – rodzaje

Wśród kafelków do łazienki – z których większość można z powodzeniem stosować również w innych pomieszczeniach – znajdują się produkty o różnych cechach i właściwościach. Największym powodzeniem cieszy się glazura, terakota i gres. Wybierając płytki ścienne łazienkowe, można zdecydować się na każdy z tych produktów. Glazura nadaje się wyłącznie na ściany, ponieważ wykonane z niej elementy są cieńsze i mniej wytrzymałe od pozostałych. Terakotę i gres można natomiast układać zarówno na powierzchniach pionowych, jak i na posadzkach.

Wymienione rodzaje płytek ceramicznych to jednak nie wszystko – poza nimi do wyboru są mniej popularne płytki cotto, które w wersji szkliwionej także nadają się na łazienkowe posadzki, jak również płytki szklane – te można stosować jako okładzinę ścienną.

Najpopularniejsze wymiary płytek ściennych i podłogowych

Płytki łazienkowe różnią się nie tylko ze względu na surowce wykorzystane do ich produkcji oraz właściwości techniczne, ale również ze względu na ich rozmiary. Standardowe kwadratowe kafle mają wymiary 25 x 25 cm, 30 x 30 cm, 33 x 33 cm lub 40 x 40 cm. Dużą popularnością cieszą się także prostokątne kafelki do łazienki, dostępne np. w rozmiarze 20 x 40 cm lub 30 x 50 cm. Chętnie wybierane, długie i wąskie płytki imitujące panele podłogowe, osiągają natomiast wielkość 15 x 60 cm lub 15 x 100 cm, z kolei modne płytki cegiełki – 10 x 30 cm.

Modne kafle w mozaice w lazience

Osobną grupę stanowią płytki wielkoformatowe, za które uznaje się kafle mierzące co najmniej 30 x 60 cm. Wiele modeli osiąga jednak znacznie większą wielkość, np. 60 x 90 cm, 80 x 80 cm czy 60 x 120 cm. Ich zupełnym przeciwieństwem jest mozaika, czyli najmniejsze płytki łazienkowe, mogące mierzyć tylko 2 x 2 cm. Oczywiście w każdej grupie wymiarowej można znaleźć płytki w rozmiarach innych niż podane, co ułatwia ich dopasowanie do wnętrza i własnych upodobań.

Kafelki do łazienki – cena płytek za m2

O cenie kafli łazienkowych decyduje kilka czynników. Jednym z nich jest rodzaj płytek, od którego często zależą ich parametry użytkowe. Za okładzinę twardszą, grubszą, o lepszej klasie odporności na ścieranie trzeba zapłacić więcej. Koszt będzie również większy w przypadku płytek o dużych gabarytach – najwięcej kosztują zwykle płytki wielkoformatowe. Cena może zależeć ponadto od wykończenia płytek i ich wzoru – kolekcje kafli z modnym wzornictwem, np. kamiennym, najczęściej także należą do droższych.

Ceny za metr kwadratowy są więc różne nawet w przypadku produktów wykonanych z tego samego materiału. Najtańszy gres kupimy już za 20-30 zł za m2, natomiast za produkt z wyższej półki zapłacimy 70, 80, a nawet 140 zł za m2. Kilkadziesiąt złotych za metr zapłacimy także za terakotę i glazurę, choć także w tym przypadku rozpiętość cenowa jest bardzo duża. Warto także wspomnieć o płytkach w formie listew dekoracyjnych czy dekorach – tego typu produkty są często sprzedawane na sztuki, a ceny zaczynają się najczęściej od kilkunastu złotych.

Podklad pod płytki w łazience

Czy wybierając płytki, należy uwzględnić wielkość łazienki?

Wielkość łazienki jest jednym z aspektów, które należy wciąć pod uwagę na etapie wyboru płytek łazienkowych. W dużym wnętrzu nie ma ograniczeń co do formatu kafli, ich kształtu czy też koloru – aranżacja zależy od gustu i pomysłu inwestora, a sprawdzą się w niej zarówno płytki małe, jak i wielkoformatowe, wzorzyste oraz jednolite, jasne i ciemne.

Trudniejsza w aranżacji jest natomiast mała łazienka – w niedużym pomieszczeniu trzeba uważać, by płytki nie powodowały wrażenia chaosu, nie przytłaczały wnętrza i nie czyniły go optycznie jeszcze mniejszym. Z powodzeniem sprawdzą się tu płytki małe, które dodatkowo będą proste w ułożeniu. Trzeba tylko pamiętać, by wypełnić je fugą w zbliżonym odcieniu. Dobrym wyborem będą także duże kafle, nawet wielkoformatowe – dzięki nielicznym fugom stworzą wrażenie jednolitej powierzchni, a to sprawi, że wnętrze wyda się przestronniejsze. W obu przypadkach warto zdecydować się na jasne, kremowe, beżowe lub białe kafelki, wizualnie rozjaśniające przestrzeń.

Jak dobrać kafelki do łazienki?

Aby urządzić estetyczne wnętrze, trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, by wybrana okładzina spełniała wymagania użytkowe. Nie dotyczy to tak bardzo łazienkowych płytek ściennych, które są narażone na uszkodzenia w mniejszym stopniu niż płytki podłogowe. Te ostatnie powinny mieć niewielką nasiąkliwość (w granicach 3-10%) oraz III lub IV klasę ścieralności. Warto również zwrócić uwagę na antypoślizgową powierzchnię płytek. Antypoślizgowość wyrażana jest przy użyciu litery R – im większa cyfra następuje po niej, tym mniej śliskie i bezpieczniejsze w użytku są kafelki. Dla codziennego użytkowania ma również znaczenie możliwość prostego i szybkiego czyszczenia okładziny powszechnie dostępnymi środkami czystości.

Mozaika z płytek na ścianie lazienki

Jak dobrać kolor fug do kafelków łazienkowych?

Dla wyglądu okładziny z kafli łazienkowych ogromne znaczenie mają fugi. Trzeba dobrać je w taki sposób, by pasowały do barwy płytek – na zasadzie harmonii lub kontrastu. W pierwszym przypadku efektem będzie jednolita, stonowana, elegancka powierzchnia, więc takie rozwiązanie sprawdzi się w każdej łazience. Jeśli jednak wybór padnie na kolor znacznie ciemniejszy lub jaśniejszy od kafli, poszczególne fragmenty okładziny oraz ich układ zostaną wyeksponowane. Kontrastujące fugi najlepiej zaprezentują się w połączeniu z jednolitymi płytkami łazienkowymi, które są pozbawionymi wzorów. Co więcej, jeśli wypełnimy nimi spoiny pomiędzy małymi płytkami, może się okazać, że ściana wygląda jak poszatkowana, a efekt jest daleki od oczekiwań.

Wybór kafelków do łazienki jest bardzo duży, dzięki czemu każdy może wykończyć wnętrze zgodnie z własnym gustem i możliwościami finansowymi. Po więcej porad dotyczących aranżacji łazienki zapraszamy do naszej czytelni w której przeczytamy także o kosztach wykonania łazienki.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść