Logo

Kalendarz ogrodnika – prace w domu i w ogrodzie

Kategorie: Otoczenie

Spędzanie czasu w otoczeniu pięknych drzew, krzewów i kwiatów w letnie dni to bez wątpienia miłe uczucie. Aby jednak móc tego doświadczać, musimy zadbać o naszą posesję, a to czasami wymaga sporo pracy. Dzięki poradom ogrodniczym dowiemy się, jakie zadania czekają nas przez cały rok i jak wygląda każdy miesiąc w ogrodzie.

prace ogrodowe na rabatce

Kalendarz księżycowy ogrodnika – co warto wiedzieć o kalendarzu biodynamicznym?

Rok księżycowy trwa 27 dni i w tym czasie, zmieniając swoje położenie, zmienia także rytm pogody i rozwoju roślin. Dlatego też planując miesiąc w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę, w jakim gwiazdozbiorze w danym momencie znajduje się księżyc. Do znaków zodiaków przypisane są żywioły, które determinują z kolei czynności, jakie powinno się wykonywać w danym momencie.

A zatem, gdy znajduje się przy zodiakach ziemi, wówczas należy przyłożyć się do uprawy warzyw korzeniowych oraz można zająć się sadzeniem drzew i krzewów ozdobnych liściastych. Księżyc w gwiazdozbiorach ognia oznacza natomiast dobry czas na pielęgnację roślin wydających owoce i nasiona. Z kolei znaki wody pozwalają na efektywne sianie roślin liściastych, choć nie powinno się w ich czasie zbierać plonów. Zodiaki powietrzne mają wpływać dobrze na uprawę roślin kwiatowych.

akcesoria ogrodnicze przydatne w pracach w ogrodzie

Rok w ogrodzie – kalendarz: sianie i sadzenie roślin

Choć kalendarz biodynamiczny może pomóc w zaplanowaniu miesiąca w ogrodzie, do całorocznych prac należy przygotować się kompleksowo, zaczynając od podstawowych zadań – siania i sadzenia roślin. Okazuje się jednak, że zadanie to nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać laikowi. Rozmaite rodzaje kwiatów, krzewów i traw mają inne wymagania, a przez to obowiązują je różne terminy.

Poznajmy kilka z nich:

  • Kwiaty cebulowesadzenie cebulek tulipanów, narcyzów, irysów czy czosnków nie zawsze wygląda tak samo. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że niektóre rośliny cebulowe kwitną latem, a inne wiosną. Te pierwsze należy wsadzać do gruntu już w marcu czy kwietniu, drugie zaś jesienią – dzięki temu możemy się cieszyć feerią barw na ogrodzonych rabatach w ogrodzie od lutego nawet do października.
  • Byliny – sadzenie bylin możemy przeprowadzić w zasadzie od wiosny do jesieni. Musimy jednak pamiętać, że wsadzone latem będą wymagały częstego podlewania, by móc się przyjąć.
  • Kwiaty z nasion – rośliny jednoroczne, ale również niektóre byliny, np. kocimiętka, a nawet begonia, łatwo rozmnażają się z nasion. Ich wysiew należy zaplanować na wiosnę – najczęściej są to terminy od marca do czerwca.
  • Kwiaty z rozsady – wiele roślin jednorocznych możemy też przygotować z rozsady jeszcze w trakcie zimy, aby w pierwszych wiosennych dniach już wysadzać je do ogrodu, by zdobiły otoczenie. Do nich należą np. aksamitki, bratki czy cynie.
  • Krzewy ozdobnerododendrony, azalie i wiele innych krzewów najlepiej sadzić jesienią lub wiosną – ten drugi termin jest szczególnie zalecany dla gatunków, które mają delikatniejsze korzenie i w ciągu zimy mogłyby np. zgnić.
  • Rośliny domowe – istnieje też wiele roślin doniczkowych, które chętnie wynosimy latem na taras, by zdobiły nasze strefy rekreacyjne. Musimy jednak pamiętać, że będą się one dobrze czuły w dość wysokich temperaturach – niespadających poniżej 16°C w dzień i w nocy. Do nich należą m.in. skrzydłokwiat, aloes, eustoma, fikus, a nawet palma.
kobieta dbająca o kwiaty w okół ogrodu

Kalendarz ogrodnika – warzywa

Jeśli chcemy założyć warzywnik, musimy wiedzieć, jak postępować z poszczególnymi gatunkami roślin. Oto warzywny kalendarz ogrodnika:

  • Wiele warzyw siejemy bezpośrednio do gruntu, jednak ważna jest tutaj pora wysiewu. Niektóre, jak marchew, rzodkiew, brokuł czy szpinak, można wysiać już w marcu. Inne, mniej odporne, np. burak, groch czy bób, zaleca się siać w kwietniu, a dynie, cukinie i ogórki najlepiej wysiać w maju.
  • Inne warzywa przygotowujemy z rozsady – warzywa, które pielęgnujemy przez pierwsze tygodnie w domu, możemy wysiewać już w lutym. Jednak do gruntu trafią dopiero po 15 maja, kiedy będziemy mieć pewność, że nie zaskoczą nas już przymrozki na zewnątrz. Do tych warzyw należą m.in. pomidory, papryki i arbuzy.
NazwaWysiew do gruntuWysiew pod osłonamiSadzenie rozsady
Bakłażan-IIIV-VI
BóbIII--
BrokułIII-IV--
BurakIV--
CebulaIII-IV--
CukiniaVIVV
DyniaVIVV
FasolkaV-VII--
GrochIII-V--
KalafiorIII-IV--
Kapusta-III-IVV-VI
MarchewIII-VI--
OgórekV--
Papryka-III-IVV-VI
Pomidor-III-VV-VI
RzodkiewkaII-IV i VIII-IX--
SałataIII-VI--
SzpinakIII-IV i VIII-X--
ogrodnik warzywa i ich uprawa

Kalendarz cięcia drzew i krzewów na cały rok

Niektóre drzewa i krzewy ozdobne liściaste nie wymagają cięcia, innym jest ono niezbędne do prawidłowego wzrostu. Przycinanie mające pobudzić rośliny do wzrostu można zacząć już w lutym lub marcu – wtedy też warto pousuwać stare i uschnięte pędy. W kwietniu i maju przycinamy te drzewa i krzewy, które już przekwitły, a w czerwcu także róże, jeśli chcemy, by powtórzyły kwitnienie. W lipcu kontynuujemy przycinanie roślin przekwitłych i prześwietlamy jabłonki, a w sierpniu przechodzimy do cięcia i formowania iglaków. To ostatni miesiąc w ogrodzie, w którym dokonujemy cięcia.

piekna rabatka kwiatowa - kiedy o nią zadbać

Kiedy nawozić rośliny? Porady ogrodnicze

Najczęściej nawożenie wykonujemy podczas sadzenia i przesadzania roślin ogrodowych na wiosnę i powtarzamy zgodnie z zaleceniami do lata. Jednak ostatnie odżywanie najczęściej odbywa się w lipcu lub na początku sierpnia – wówczas musimy przestać pobudzać rośliny do intensywnego wzrostu i przyszykować je do zimy. Jesienią można wykonać natomiast wapnowanie, podsypać niektóre rośliny kompostem lub zastosować nawozy jesienne.

Kiedy należy rozpocząć opryski środkami ekologicznymi?

Ekologiczne opryski można wykonywać już podczas przedwiośnia – wówczas sięgajmy po preparaty olejowe, dzięki którym pozbędziemy się mszyc i przędziorków, zanim te rozwiną się ze stadiów zimowych. Ekologiczne środki na choroby grzybowe wykonujmy natomiast wiosną i jesienią, a przez cały sezon możemy stosować naturalne preparaty z mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, krwawnika czy pokrzywy.

zadowolona kobieta z pięknych kwiatów w ogrodzie

Zakładanie ogrodu wymaga zdobycia sporej ilości nowej wiedzy – kiedy ją już jednak opanujemy, możemy czerpać radość nie tylko z efektownie ozdobionego balkonu i tarasu, przygotowanego placu zabaw dla dzieci czy kamiennych dekoracji dobranych do otoczenia. Własne kwiaty, drzewa i krzewy ozdobne – liściaste i iglaste – a także warzywa przyniosą nam mnóstwo satysfakcji przez cały sezon.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść