Logo

Kalendarz ogrodnika – prace w domu i w ogrodzie

Kategorie: Otoczenie

Spędzanie czasu w otoczeniu pięknych drzew, krzewów i kwiatów w letnie dni to bez wątpienia miłe uczucie. Aby jednak móc tego doświadczać, musimy zadbać o naszą posesję, a to czasami wymaga sporo pracy. Dzięki poradom ogrodniczym dowiemy się, jakie zadania czekają nas przez cały rok i jak wygląda każdy miesiąc w ogrodzie.

prace ogrodowe na rabatce

Kalendarz księżycowy ogrodnika – co warto wiedzieć o kalendarzu biodynamicznym?

Rok księżycowy trwa 27 dni i w tym czasie, zmieniając swoje położenie, zmienia także rytm pogody i rozwoju roślin. Dlatego też planując miesiąc w ogrodzie, warto wziąć pod uwagę, w jakim gwiazdozbiorze w danym momencie znajduje się księżyc. Do znaków zodiaków przypisane są żywioły, które determinują z kolei czynności, jakie powinno się wykonywać w danym momencie.

A zatem, gdy znajduje się przy zodiakach ziemi, wówczas należy przyłożyć się do uprawy warzyw korzeniowych oraz można zająć się sadzeniem drzew i krzewów ozdobnych liściastych. Księżyc w gwiazdozbiorach ognia oznacza natomiast dobry czas na pielęgnację roślin wydających owoce i nasiona. Z kolei znaki wody pozwalają na efektywne sianie roślin liściastych, choć nie powinno się w ich czasie zbierać plonów. Zodiaki powietrzne mają wpływać dobrze na uprawę roślin kwiatowych.

akcesoria ogrodnicze przydatne w pracach w ogrodzie

Rok w ogrodzie – kalendarz: sianie i sadzenie roślin

Choć kalendarz biodynamiczny może pomóc w zaplanowaniu miesiąca w ogrodzie, do całorocznych prac należy przygotować się kompleksowo, zaczynając od podstawowych zadań – siania i sadzenia roślin. Okazuje się jednak, że zadanie to nie jest tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać laikowi. Rozmaite rodzaje kwiatów, krzewów i traw mają inne wymagania, a przez to obowiązują je różne terminy.

Poznajmy kilka z nich:

  • Kwiaty cebulowesadzenie cebulek tulipanów, narcyzów, irysów czy czosnków nie zawsze wygląda tak samo. Należy sobie zdawać sprawę z tego, że niektóre rośliny cebulowe kwitną latem, a inne wiosną. Te pierwsze należy wsadzać do gruntu już w marcu czy kwietniu, drugie zaś jesienią – dzięki temu możemy się cieszyć feerią barw na ogrodzonych rabatach w ogrodzie od lutego nawet do października.
  • Byliny – sadzenie bylin możemy przeprowadzić w zasadzie od wiosny do jesieni. Musimy jednak pamiętać, że wsadzone latem będą wymagały częstego podlewania, by móc się przyjąć.
  • Kwiaty z nasion – rośliny jednoroczne, ale również niektóre byliny, np. kocimiętka, a nawet begonia, łatwo rozmnażają się z nasion. Ich wysiew należy zaplanować na wiosnę – najczęściej są to terminy od marca do czerwca.
  • Kwiaty z rozsady – wiele roślin jednorocznych możemy też przygotować z rozsady jeszcze w trakcie zimy, aby w pierwszych wiosennych dniach już wysadzać je do ogrodu, by zdobiły otoczenie. Do nich należą np. aksamitki, bratki czy cynie.
  • Krzewy ozdobnerododendrony, azalie i wiele innych krzewów najlepiej sadzić jesienią lub wiosną – ten drugi termin jest szczególnie zalecany dla gatunków, które mają delikatniejsze korzenie i w ciągu zimy mogłyby np. zgnić.
  • Rośliny domowe – istnieje też wiele roślin doniczkowych, które chętnie wynosimy latem na taras, by zdobiły nasze strefy rekreacyjne. Musimy jednak pamiętać, że będą się one dobrze czuły w dość wysokich temperaturach – niespadających poniżej 16°C w dzień i w nocy. Do nich należą m.in. skrzydłokwiat, aloes, eustoma, fikus, a nawet palma.
kobieta dbająca o kwiaty w okół ogrodu

Kalendarz ogrodnika – warzywa

Jeśli chcemy założyć warzywnik, musimy wiedzieć, jak postępować z poszczególnymi gatunkami roślin. Oto warzywny kalendarz ogrodnika:

  • Wiele warzyw siejemy bezpośrednio do gruntu, jednak ważna jest tutaj pora wysiewu. Niektóre, jak marchew, rzodkiew, brokuł czy szpinak, można wysiać już w marcu. Inne, mniej odporne, np. burak, groch czy bób, zaleca się siać w kwietniu, a dynie, cukinie i ogórki najlepiej wysiać w maju.
  • Inne warzywa przygotowujemy z rozsady – warzywa, które pielęgnujemy przez pierwsze tygodnie w domu, możemy wysiewać już w lutym. Jednak do gruntu trafią dopiero po 15 maja, kiedy będziemy mieć pewność, że nie zaskoczą nas już przymrozki na zewnątrz. Do tych warzyw należą m.in. pomidory, papryki i arbuzy.
NazwaWysiew do gruntuWysiew pod osłonamiSadzenie rozsady
Bakłażan-IIIV-VI
BóbIII--
BrokułIII-IV--
BurakIV--
CebulaIII-IV--
CukiniaVIVV
DyniaVIVV
FasolkaV-VII--
GrochIII-V--
KalafiorIII-IV--
Kapusta-III-IVV-VI
MarchewIII-VI--
OgórekV--
Papryka-III-IVV-VI
Pomidor-III-VV-VI
RzodkiewkaII-IV i VIII-IX--
SałataIII-VI--
SzpinakIII-IV i VIII-X--
ogrodnik warzywa i ich uprawa

Kalendarz cięcia drzew i krzewów na cały rok

Niektóre drzewa i krzewy ozdobne liściaste nie wymagają cięcia, innym jest ono niezbędne do prawidłowego wzrostu. Przycinanie mające pobudzić rośliny do wzrostu można zacząć już w lutym lub marcu – wtedy też warto pousuwać stare i uschnięte pędy. W kwietniu i maju przycinamy te drzewa i krzewy, które już przekwitły, a w czerwcu także róże, jeśli chcemy, by powtórzyły kwitnienie. W lipcu kontynuujemy przycinanie roślin przekwitłych i prześwietlamy jabłonki, a w sierpniu przechodzimy do cięcia i formowania iglaków. To ostatni miesiąc w ogrodzie, w którym dokonujemy cięcia.

piekna rabatka kwiatowa - kiedy o nią zadbać

Kiedy nawozić rośliny? Porady ogrodnicze

Najczęściej nawożenie wykonujemy podczas sadzenia i przesadzania roślin ogrodowych na wiosnę i powtarzamy zgodnie z zaleceniami do lata. Jednak ostatnie odżywanie najczęściej odbywa się w lipcu lub na początku sierpnia – wówczas musimy przestać pobudzać rośliny do intensywnego wzrostu i przyszykować je do zimy. Jesienią można wykonać natomiast wapnowanie, podsypać niektóre rośliny kompostem lub zastosować nawozy jesienne.

Kiedy należy rozpocząć opryski środkami ekologicznymi?

Ekologiczne opryski można wykonywać już podczas przedwiośnia – wówczas sięgajmy po preparaty olejowe, dzięki którym pozbędziemy się mszyc i przędziorków, zanim te rozwiną się ze stadiów zimowych. Ekologiczne środki na choroby grzybowe wykonujmy natomiast wiosną i jesienią, a przez cały sezon możemy stosować naturalne preparaty z mniszka lekarskiego, skrzypu polnego, krwawnika czy pokrzywy.

zadowolona kobieta z pięknych kwiatów w ogrodzie

Zakładanie ogrodu wymaga zdobycia sporej ilości nowej wiedzy – kiedy ją już jednak opanujemy, możemy czerpać radość nie tylko z efektownie ozdobionego balkonu i tarasu, przygotowanego placu zabaw dla dzieci czy kamiennych dekoracji dobranych do otoczenia. Własne kwiaty, drzewa i krzewy ozdobne – liściaste i iglaste – a także warzywa przyniosą nam mnóstwo satysfakcji przez cały sezon.

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść