Logo

Kolektory i systemy solarne – ekologiczne instalacje zasilane energią słoneczną

Coraz więcej słyszy się o ekologicznych źródłach energii. Zasoby Ziemi nie są bowiem nieograniczone, a nasza planeta coraz bardziej cierpi z powodu wydobycia i spalania surowców takich jak węgiel. Dlatego też częściej interesujemy się ogrzewaniem słonecznym w zakresie akumulowania energii. Co musimy wiedzieć o kolektorach słonecznych i fotowoltaice?

zadowolona rodzina

Słońce jako źródło energii – jak je wykorzystać?

Wykorzystywanie energii słonecznej jako alternatywy dla tradycyjnych źródeł prądu jest bardzo kuszące. Promienie słoneczne są bowiem nieograniczone, ekologiczne i w wielu przypadkach naprawdę wydajne. Jednak czy zawsze?

Skuteczność ogrzewania wody słońcem zależy od liczby dni słonecznych. Tych na naszej szerokości geograficznej, nawet przy zmieniającym się klimacie, może być bardzo niewiele – nie jesteśmy w stanie przewidzieć rocznej liczby dni pochmurnych. Mało tego, w okresie zimowym słońce pojawia się tylko w niektóre dni, na parę godzin i świeci bardzo słabo, przez co akumulowanie ciepła lub energii nie jest takie proste. A pamiętajmy, że są one potrzebne właśnie w szczególności w okresie zimowo-jesiennym.

Fotowoltaika czy solary, tak bardzo popularne na południu Europy, gdzie panują doskonałe warunki do czerpania energii ze słońca, w przypadku Polski mogą jednego roku okazać się strzałem w dziesiątkę, innego zaś kompletną klapą. Mimo to warto poznać technologię ogrzewania słonecznego, byśmy mogli w pełni świadomie zdecydować, czy chcemy je zastosować w naszych gospodarstwach.

Fotowoltaika czy solary – najważniejsze różnice

Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne są dwiema odmiennymi technologiami czerpania energii słonecznej. Te pierwsze akumulują ciepło, dzięki czemu możemy wykorzystywać je na co dzień do podgrzewania wody użytkowej lub też dogrzewania mieszkania. O wiele efektywniejsze są jednak systemy fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie własnego prądu na potrzeby gospodarstwa domowego.

solary - instalacja

Kolektory słoneczne – rodzaje paneli

Dostępne są różne rodzaje kolektorów słonecznych – dzielą się na kolektory powietrzne, pracujące przy niższych temperaturach, i cieczowe, potrzebujące dużej ilości promieni słonecznych. Te drugie z kolei mogą być płaskie, idealne do grzania wody, oraz próżniowe, które sprawdzą się, gdy kolektory słoneczne mają służyć ogrzewaniu domu.

Warto jednak przyjrzeć się ich zastosowaniu – kolektory mogą sprawdzić się nie tylko do wody użytkowej w domu i systemów grzewczych. Ogrzewanie wody słońcem świetnie sprawdzi się w przypadku przydomowych basenów – w końcu korzystamy z nich wtedy, gdy jest dużo słońca, a więc taka instalacja będzie jak najbardziej wydajna. Oczywiście zamiast kolektorów w każdym z wyżej wymienionych przypadków możemy też zastosować zestawy fotowoltaiczne do grzania wody.

Kolektor słoneczny zamontowany na dachu czy na ziemi?

Montaż kolektorów słonecznych na dachu to najpopularniejsze rozwiązanie – mocuje się je na południowej stronie, gdzie może dotrzeć do nich najwięcej promieni słonecznych. Jednak często spotykane są również naziemne kolektory słoneczne do ogrzewania domu – cena ich zainstalowania jest sporo niższa niż w przypadku modeli dachowych. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, by zachować odpowiedni kąt nachylenia kolektorów, tak by mogły efektywnie zbierać energię słoneczną.

panele solarne montowane na ziemi

Instalacje solarne a pompy ciepła

Jeśli zależy nam na tworzeniu efektywnych instalacji do grzania wody użytkowej i chcemy stać się prosumentami energii odnawialnej, możemy pokusić się na łączenie kilku nowoczesnych systemów, np. instalacji solarnej z pompami ciepła.

Jak działają pompy ciepła? Pozwalają na uzyskiwanie ciepłej wody bez konieczności podgrzewania jej do bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu straty energetyczne są o wiele mniejsze niż w tradycyjnych systemach. Zestawienie ogrzewania wody słońcem oraz zastosowania pomp ciepła może się więc okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Sprawdź również, jak wybrać najlepszy kocioł gazowy.

Kolektory słoneczne – ranking

Ceny kolektorów słonecznych do ogrzewania domu i wody wahają się w przedziale od 500 do nawet 1500 zł za m². Zobaczmy zestawienie kilku polecanych modeli i porównajmy ich cenę:

Model kolektoraCena za m²
Ensol ES2V/2,0S-AL540 zł
Fakro SKW114x2061216 zł
Kospel KSH.A-2.3676 zł
REGESS 2000S828 zł
Vaillant VFK145H1131 zł
Watt 5025S+758 zł

Kolektory słoneczne – czy to rozwiązanie dla każdego?

Choć wykorzystywanie energii słonecznej staje się coraz częściej polecanym rozwiązaniem ze względu na ochronę środowiska, musimy liczyć się z tym, że instalacja solarna nie zawsze będzie zaspokajała nasze zapotrzebowanie na prąd (w przypadku fotowoltaiki) lub ogrzewanie domu (kolektorami słonecznymi). Chodzi przede wszystkim o nieprzewidywalną w naszym klimacie pogodę i szczególnie ciemne dni w okresie jesienno-wiosennym. Ale nie tylko.

Obecnie systemy solarne są dość drogie – zarówno zakup nawet tanich kolektorów słonecznych, jak i ich montaż są sporym wydatkiem, który jednak można amortyzować, korzystając z programów dopłat do kolektorów słonecznych. Niemniej jednak stworzenie wydajnego systemu wymaga zastosowania dużej liczby kolektorów, które być może zajmą cały nasz dach lub sporą przestrzeń w ogrodzie.

montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Czy warto więc zdecydować się na ogrzewanie wody słońcem? Jeśli udałoby nam się to zrobić w niskiej cenie (np. przy bardzo korzystnych dofinansowaniach), możemy zyskać sporo ciepłej wody latem i odciążyć środowisko. Jednak wszystko należy odpowiednio przekalkulować, by mieć pewność, że nie wydamy więcej, niż zyskamy na przestrzeni lat.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?
Blog
17 Listopad 2022
Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z
15 Listopad 2022
[artykuł partnera] Budynki, w których mieszkamy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też trwałe i estetyczne. Potrzebujemy do  tego niezawodnych produktów, które będą na
04 Listopad 2022
Choć oczywiście życzymy braku problemów na drodze do budowy własnego domu, to niestety - proces bywa skomplikowany.  Zobacz, jakie usługi oferujemy naszym bezpośrednim klientom. 
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Blog
25 Październik 2022
Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonaln
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść