Logo

Kolektory i systemy solarne – ekologiczne instalacje zasilane energią słoneczną

Coraz więcej słyszy się o ekologicznych źródłach energii. Zasoby Ziemi nie są bowiem nieograniczone, a nasza planeta coraz bardziej cierpi z powodu wydobycia i spalania surowców takich jak węgiel. Dlatego też częściej interesujemy się ogrzewaniem słonecznym w zakresie akumulowania energii. Co musimy wiedzieć o kolektorach słonecznych i fotowoltaice?

zadowolona rodzina

Słońce jako źródło energii – jak je wykorzystać?

Wykorzystywanie energii słonecznej jako alternatywy dla tradycyjnych źródeł prądu jest bardzo kuszące. Promienie słoneczne są bowiem nieograniczone, ekologiczne i w wielu przypadkach naprawdę wydajne. Jednak czy zawsze?

Skuteczność ogrzewania wody słońcem zależy od liczby dni słonecznych. Tych na naszej szerokości geograficznej, nawet przy zmieniającym się klimacie, może być bardzo niewiele – nie jesteśmy w stanie przewidzieć rocznej liczby dni pochmurnych. Mało tego, w okresie zimowym słońce pojawia się tylko w niektóre dni, na parę godzin i świeci bardzo słabo, przez co akumulowanie ciepła lub energii nie jest takie proste. A pamiętajmy, że są one potrzebne właśnie w szczególności w okresie zimowo-jesiennym.

Fotowoltaika czy solary, tak bardzo popularne na południu Europy, gdzie panują doskonałe warunki do czerpania energii ze słońca, w przypadku Polski mogą jednego roku okazać się strzałem w dziesiątkę, innego zaś kompletną klapą. Mimo to warto poznać technologię ogrzewania słonecznego, byśmy mogli w pełni świadomie zdecydować, czy chcemy je zastosować w naszych gospodarstwach.

Fotowoltaika czy solary – najważniejsze różnice

Na początek warto zdać sobie sprawę z tego, że kolektory słoneczne i panele fotowoltaiczne są dwiema odmiennymi technologiami czerpania energii słonecznej. Te pierwsze akumulują ciepło, dzięki czemu możemy wykorzystywać je na co dzień do podgrzewania wody użytkowej lub też dogrzewania mieszkania. O wiele efektywniejsze są jednak systemy fotowoltaiczne, dzięki którym możliwe jest wytwarzanie własnego prądu na potrzeby gospodarstwa domowego.

solary - instalacja

Kolektory słoneczne – rodzaje paneli

Dostępne są różne rodzaje kolektorów słonecznych – dzielą się na kolektory powietrzne, pracujące przy niższych temperaturach, i cieczowe, potrzebujące dużej ilości promieni słonecznych. Te drugie z kolei mogą być płaskie, idealne do grzania wody, oraz próżniowe, które sprawdzą się, gdy kolektory słoneczne mają służyć ogrzewaniu domu.

Warto jednak przyjrzeć się ich zastosowaniu – kolektory mogą sprawdzić się nie tylko do wody użytkowej w domu i systemów grzewczych. Ogrzewanie wody słońcem świetnie sprawdzi się w przypadku przydomowych basenów – w końcu korzystamy z nich wtedy, gdy jest dużo słońca, a więc taka instalacja będzie jak najbardziej wydajna. Oczywiście zamiast kolektorów w każdym z wyżej wymienionych przypadków możemy też zastosować zestawy fotowoltaiczne do grzania wody.

Kolektor słoneczny zamontowany na dachu czy na ziemi?

Montaż kolektorów słonecznych na dachu to najpopularniejsze rozwiązanie – mocuje się je na południowej stronie, gdzie może dotrzeć do nich najwięcej promieni słonecznych. Jednak często spotykane są również naziemne kolektory słoneczne do ogrzewania domu – cena ich zainstalowania jest sporo niższa niż w przypadku modeli dachowych. W obu przypadkach należy pamiętać o tym, by zachować odpowiedni kąt nachylenia kolektorów, tak by mogły efektywnie zbierać energię słoneczną.

panele solarne montowane na ziemi

Instalacje solarne a pompy ciepła

Jeśli zależy nam na tworzeniu efektywnych instalacji do grzania wody użytkowej i chcemy stać się prosumentami energii odnawialnej, możemy pokusić się na łączenie kilku nowoczesnych systemów, np. instalacji solarnej z pompami ciepła.

Jak działają pompy ciepła? Pozwalają na uzyskiwanie ciepłej wody bez konieczności podgrzewania jej do bardzo wysokich temperatur, dzięki czemu straty energetyczne są o wiele mniejsze niż w tradycyjnych systemach. Zestawienie ogrzewania wody słońcem oraz zastosowania pomp ciepła może się więc okazać bardzo korzystnym rozwiązaniem.

Sprawdź również, jak wybrać najlepszy kocioł gazowy.

Kolektory słoneczne – ranking

Ceny kolektorów słonecznych do ogrzewania domu i wody wahają się w przedziale od 500 do nawet 1500 zł za m². Zobaczmy zestawienie kilku polecanych modeli i porównajmy ich cenę:

Model kolektoraCena za m²
Ensol ES2V/2,0S-AL540 zł
Fakro SKW114x2061216 zł
Kospel KSH.A-2.3676 zł
REGESS 2000S828 zł
Vaillant VFK145H1131 zł
Watt 5025S+758 zł

Kolektory słoneczne – czy to rozwiązanie dla każdego?

Choć wykorzystywanie energii słonecznej staje się coraz częściej polecanym rozwiązaniem ze względu na ochronę środowiska, musimy liczyć się z tym, że instalacja solarna nie zawsze będzie zaspokajała nasze zapotrzebowanie na prąd (w przypadku fotowoltaiki) lub ogrzewanie domu (kolektorami słonecznymi). Chodzi przede wszystkim o nieprzewidywalną w naszym klimacie pogodę i szczególnie ciemne dni w okresie jesienno-wiosennym. Ale nie tylko.

Obecnie systemy solarne są dość drogie – zarówno zakup nawet tanich kolektorów słonecznych, jak i ich montaż są sporym wydatkiem, który jednak można amortyzować, korzystając z programów dopłat do kolektorów słonecznych. Niemniej jednak stworzenie wydajnego systemu wymaga zastosowania dużej liczby kolektorów, które być może zajmą cały nasz dach lub sporą przestrzeń w ogrodzie.

montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Czy warto więc zdecydować się na ogrzewanie wody słońcem? Jeśli udałoby nam się to zrobić w niskiej cenie (np. przy bardzo korzystnych dofinansowaniach), możemy zyskać sporo ciepłej wody latem i odciążyć środowisko. Jednak wszystko należy odpowiednio przekalkulować, by mieć pewność, że nie wydamy więcej, niż zyskamy na przestrzeni lat.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść