Logo

Kołki do styropianu – kiedy są konieczne i jak przeprowadzić prawidłowe kołkowanie styropianu

Kategorie: elewacje

Prawidłowe ocieplenie budynku pozwala zachować w pomieszczeniach optymalny poziom komfortu termicznego, zaoszczędzić na kosztach związanych z ogrzewaniem i zabezpieczyć dom przed wychładzaniem się. Planujesz przeprowadzenie termoizolacji budynku i zastanawiasz się, czy w każdym przypadku potrzebne są kołki do styropianu? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, na czym polega kołkowanie styropianu.

Kołki do styropianu – kiedy są konieczne i jak przeprowadzić prawidłowe kołkowanie styropianu

Wykonanie termomodernizacji budynku to niezwykle ważny element prac budowlanych, od którego zależy nie tylko ogólny komfort mieszkańców, ale również efektywność ogrzewania. Jak przeprowadzić kołkowanie styropianu, żeby płyty nie były narażone na oderwanie się od podłoża? Jakie oznaczenia mają kołki do styropianu?

Do czego służą kołki do styropianu?

Prace termoizolacyjne wymagają zastosowania elementów, które pozwolą na mechaniczne zamocowanie styropianu do ściany, niezależnie od tego, czy podłoże jest betonowe, czy murowane. W tym celu niezbędne okazują się specjalne kołki, które są swoistym łącznikiem pozwalającym zwiększyć przyczepność materiału termoizolacyjnego do podłoża. W efekcie ocieplenie ścian zewnętrznych jest bardziej efektywne, a w pomieszczeniach panuje optymalny komfort termiczny.

Kiedy przeprowadza się kołkowanie styropianu?

Prawidłowe zastosowanie kołków do styropianu zapobiega wychładzaniu się nieruchomości oraz chroni materiały termoizolacyjne np. przed oderwaniem się przy silnych podmuchach wiatru lub negatywnymi czynnikami atmosferycznymi. Kołkowanie styropianu stosowane jest przede wszystkim przy ocieplaniu budynków szczególnie narażonych na niekorzystne oddziaływanie pogody, a także budynków wysokich. O konieczności użycia kołków powinien jednak decydować projektant, który ocenia, czy łączniki mechaniczne są wskazane – często bowiem wystarcza zamocowanie materiałów termoizolacyjnych na klej.

Kiedy z kolei można zrezygnować z łączników mechanicznych? Według ekspertów nie są one konieczne w przypadku budynków nieprzekraczających 12 m wysokości i takich, które są dobrze osłonięte od wiatru – wówczas nie występuje ryzyko oderwania styropianu od ściany domu. Planujesz budowę domu jednorodzinnego? Może się okazać, że stosowanie kołków nie będzie potrzebne. W tego typu budynkach mieszkalnych należy stosować kołki rozporowe do styropianu jedynie w miejscach szczególnie narażonych na niską temperaturę oraz negatywne oddziaływanie czynników atmosferycznych, takich jak spód płyt balkonowych, naroża budynku, okolica okien i drzwi. W tych miejscach łatwo o oderwanie się materiału izolacyjnego. Kołkowanie styropianu stosuje się również przy przyklejaniu styropianu na piankę.

Jakie kołki do styropianu wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów kołków – są one wykonane z tworzywa sztucznego i zakończone płaskim talerzykiem, który pozwala na pokrycie ich tynkiem lub klejem. Wybór łączników mechanicznych powinien być uzależniony od grubości ocieplenia, ściany, a także rodzaju materiału, z którego została zrobiona. Kołki oznaczone są literami od A do E, które określają rodzaj podłoża, do którego można je zamocować, np.:

  • A - beton zwykły,
  • B - bloczki ścienne pełne,
  • C - pustaki lub cegła dziurawka,
  • D - beton lekki,
  • E - autoklawizowany beton komórkowy.

Wielu wykonawców wybiera także kołki uniwersalne, oznaczone ABCDE. A co z długością łączników? Żeby zamocowanie styropianu gwarantowało najlepsze rezultaty, muszą one być co najmniej 5 cm dłuższe niż grubość ocieplenia. Ważne jest również dobranie łączników mechanicznych, które będą dostosowane do cięższych materiałów – w przypadku wełny konieczne jest użycie kołków z rdzeniem stalowym.

Kołek do styropianu – jak powinno przebiegać prawidłowe kołkowanie?

Według dawnych metod termodernizacji budynków łączniki mechaniczne powinno rozmieszczać się w miejscach łączenia się płyt – tzw. fugach krzyżowych. Obecnie odchodzi się od tej metody – eksperci twierdzą, że taki sposób montażu może nie być skuteczny. Lepszym rozwiązaniem będzie rozmieszczanie kołków w środkowej części płyty – najlepiej w odległości około 15 cm od krawędzi. Minimalna głębokość, na jaką powinny być umieszczone kołki rozporowe wynosi z kolei 5 cm. Otwory montażowe należy wykonać przy pomocy wiertarki udarowej wyposażonej w wiertła z węglików spiekowych (prostopadle do powierzchni podłoża).

Jaka powinna być częstotliwość rozmieszczenia kołków w styropianie?

Z reguły do przymocowania płyty o powierzchni 1 m2 używa się 4 łączników, wyjątek stanowią miejsca szczególnie narażone na oderwanie się materiału termoizolacyjnego – krawędzie okien i drzwi oraz narożniki zewnętrzne. W takiej sytuacji należy zwiększyć zagęszczenie łączników mechanicznych. Większą liczbę kołków (6-8 sztuk) stosuje się również w przypadku nakładania grubych tynków.

Przed włożeniem kołka w ścianę, warto oczyścić otwór. Po wsunięciu łącznika należy wbić lub wkręcić w niego trzpień mocujący w ten sposób, żeby talerzyk nie wystawał poza płytę styropianową – może to doprowadzić do powstania nierówności na elewacji. Po zamocowaniu kołków można je zaszpachlować i pozostawić do wyschnięcia.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść