Logo

Kominek elektryczny – idealny do domu i mieszkania w bloku

Kominek to funkcjonalne i estetyczne dopełnienie aranżacji wnętrza – pozwala skutecznie ogrzać pomieszczenie, ale też sprawić, że stanie się bardziej przytulne. Praktyczną i bezpieczną alternatywą dla tradycyjnego kominka jest nowoczesny kominek elektryczny. Energooszczędność, łatwość montażu i prosta obsługa to kolejne zalety takiego rozwiązania.

Nowoczesny kominek elektryczny w salonie

Czym jest kominek elektryczny?

Kominek elektryczny to urządzenie działające dzięki energii elektrycznej, wyglądem przypominające tradycyjny kominek – nowoczesne technologie pozwalają na generowanie obrazu płonącego drewna, a w zaawansowanych modelach także dźwięku jego trzaskania czy efektu dymu.

W przeciwieństwie do tradycyjnego urządzenia sztuczny kominek nie ma nic wspólnego z prawdziwym płomieniem – wystarczy po prostu podłączyć go do prądu poprzez włożenie wtyczki do gniazdka.Wszystko to sprawia, że można używać go w pomieszczeniach, w których niemożliwe byłoby zastosowanie standardowego kominka, np. ze względu na brak odpowiedniego systemu przewodów spalinowych i wentylacyjnych. Jest też niezwykle prosty w obsłudze – nie trzeba martwić się o opał, usuwanie popiołu czy oczyszczanie komina.

Jednocześnie kominek sztuczny potrafi zapewnić świetny efekt wizualny. Najlepiej sprawdzi się pod tym względem urządzenie generujące obraz płomieni w 3D, z elementami imitującymi bryły węgla i płonące polana. Do wyboru mamy modele z różnymi rodzajami paleniska, płomieniami w całej palecie barw, bazujące na oświetleniu halogenowym bądź typu LED. Wiele nowoczesnych modeli pozwala również na regulowanie jasności płomienia czy wykorzystanie pary wodnej do stworzenia trójwymiarowego efektu dymu.

Warto pamiętać o tym, że kominek elektryczny może pełnić dodatkowo funkcję grzewczą. Taki model ma termowentylatory i grzałki, a także praktyczne opcje umożliwiające regulowanie mocy grzewczej czy programowanie czasowe ogrzewania. Niektóre elektryczne kominki grzewcze można nawet obsługiwać zdalnie, korzystając ze specjalnego pilota sterującego.

Programowanie kominka elektrycznego

Jak zabudować kominek elektryczny krok po kroku?

Na rynku znajdziemy szeroką gamę różnego rodzaju kominków elektrycznych, dzięki czemu każdy znajdzie model dopasowany do potrzeb i możliwości konkretnego wnętrza. Poza kominkami wolnostojącymi czy ściennymi ciekawym rozwiązaniem są wkłady kominkowe, które można w dowolny sposób zabudować. Jak to zrobić?

  1. Na początku należy dokonać wyboru materiału, z jakiego będzie wykonana zabudowa. Powinien być on dopasowany do stylu wnętrza, w którym stanie kominek. Jedną z najpopularniejszych opcji jest obudowa z płyt gipsowo-kartonowych – to rozwiązanie pasuje doskonale do eleganckich, nowoczesnych i minimalistycznych aranżacji. We wnętrzach o charakterze rustykalnym świetnie sprawdzi się cegła, cegła klinkierowa bądź kamień. Ten ostatni materiał spodoba się też miłośnikom wnętrz o naturalnym, minimalistycznym wyglądzie.
  2. Kiedy wybierzemy kształt zabudowy i materiał, z jakiego zostanie wykonana, należy przystąpić do przygotowania stelażu z profili stalowych, który będzie stanowić podstawę całej konstrukcji. Powinien zostać solidnie zamocowany do ściany i podłogi, obudowując jednocześnie wkład kominkowy. Ważne jest, by wokół wkładu kominkowego pozostało nieco wolnej przestrzeni.
  3. Kolejnym krokiem jest obłożenie gotowego stelażu płytami gipsowo-kartonowymi – od strony wewnętrznej powinny one zostać zabezpieczone materiałem termoizolacyjnym.
  4. Po zakończeniu montażu wykańczamy całość, szpachlując nieestetyczne miejsca, np. widoczne wkręty.
  5. Pozostało już tylko zadbanie o estetykę konstrukcji poprzez położenie warstwy tynku i pomalowanie kominka bądź też wykończenie go innym wybranym przez nas materiałem.
Projekt salonu z kominkiem elektrycznym

Kominek elektryczny w mieszkaniu w bloku

Wiele osób marzy o tym, by mieć kominek w mieszkaniu – nie zawsze jednak zdają sobie sprawę z tego, że jest to możliwe nawet w bloku. Kominek na prąd to rozwiązanie, które nie wymaga istnienia przewodu kominowego, a jedynie posiadania w mieszkaniu zwykłego gniazda elektrycznego z uziemieniem.

Co ważne, taki kominek jest w pełni bezpieczny.Ponieważ nie spala żadnego paliwa, nie emituje też żadnych zanieczyszczeń – nie musimy więc posiadać specjalnego podłączenia do szybów wentylacyjnych.

Posiadanie tradycyjnego kominka wymaga spełnienia wielu wymogów, a w niektórych budynkach jest to po prostu niemożliwe (np. w tych mających więcej niż cztery piętra). Dlatego dla osób mieszkających w blokach kominek elektryczny okazuje się świetnym sposobem na pokonanie licznych barier natury technicznej.

Kominek sztuczny – na prąd

Kominek działający na prąd to rozwiązanie nie tylko funkcjonalne i efektowne wizualnie, ale również energooszczędne. Oczywiście to, ile energii pobiera urządzenie, zależy od pełnionej przez niego funkcji.

Kominki elektryczne wykorzystywane jedynie w celach dekoracyjnych pobierają najczęściej około 120-300 W energii elektrycznej. Średni miesięczny koszt eksploatacji takiego urządzenie to zazwyczaj niecałe 10 złotych.

Kominek elektryczny montowany na ścianie pod schodami

Możliwe jest również wykorzystanie kominka elektrycznego jako dodatkowego źródła ciepła w mieszkaniu.Pozwalają na to zamontowane w modelach grzewczych termowentylatory, mające zwykle moc ok. 1-2 kW. Kominki sztuczne z funkcją grzewczą wyróżniają się dużą wydajnością energetyczną – wybierając konkretny model, dopasujmy moc urządzenia do wielkości pomieszczenia, które chcemy nim dogrzewać. Warto dodać, że kominek elektryczny jest rozwiązaniem tanim, pozwalającym na wygodne i bezobsługowe dogrzanie mieszkania.

Nie bez znaczenia dla kosztów eksploatacji jest to, jaką technologię zastosowano do tworzenia efektu płomieni. Najbardziej energooszczędne są kominki sztuczne z wykorzystaniem technologii LED – pobór energii w modelach dekoracyjnych to tylko ok. 15-30 W. W wyborze odpowiedniego modelu pomogą nam informacje podane przez producenta, który często wylicza szacunkowy koszt godziny pracy urządzenia. Na pewno należy przygotować się na wyższe koszty w przypadku wyboru kominka z zaawansowanymi efektami świetlnymi.

Kominek elektryczny to świetna alternatywa dla kominka tradycyjnego, na który nie zawsze można sobie pozwolić. Dzięki łatwości montażu i obsługi oraz energooszczędności jest atrakcyjnym rozwiązaniem zarówno dla właścicieli domów, jak i mieszkańców bloków.

Przeczytaj także:

  1. Czy kominka można użyć do ogrzewania w domu?
  2. Jaki kominek wybrać do domu?
  3. Piec typu koza - alternatywą dla kominka

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść