Logo

Komunikacja w domu jednorodzinnym: rozwiązania i zalecenia.

Kategorie: Technologie

Korytarz komunikacyjny to ważna, jednak często niedoceniana strefa domu – inwestorzy nie poświęcają mu tyle uwagi, co innym pomieszczeniom. Warto jednak wiedzieć, że dobrze urządzony korytarz znacząco podnosi komfort mieszkania. Jakie elementy wyposażenia wnętrza powinny znaleźć się w nowoczesnym przedpokoju lub hallu? Sprawdziliśmy to!

Komunikacja w domu jednorodzinnym rozwiązania i zalecenia.

Hol – główna ścieżka komunikacyjna w domu

Hol to pomieszczenie, które prowadzi od drzwi zewnętrznych do dalszej części domu i w naturalny sposób łączy się z korytarzami rozchodzącymi się na różne strony. Jego wnętrze powinno być nie tylko reprezentacyjne – w końcu to tutaj domownicy witają gości, przyjmują listonosza czy inkasenta, ale także funkcjonalne. Hall może mieć charakter zamknięty lub otwarty i łączyć się z innymi pomieszczeniami. W tym pierwszym przypadku należy pomyśleć o odpowiednim doświetleniu ciągu komunikacyjnego, czyli zainwestować w kinkiety lub halogeny albo zdecydować się na pustaki szklane, które ożywią wnętrze.

Korytarz w domu jednorodzinnym – jak zaprojektować funkcjonalny ciąg komunikacyjny?

Korytarz, przedpokój, schody, hall, wiatrołap – wszystkie te pomieszczenia pełnią istotną funkcję w każdym domu jednorodzinnym. Zastanawiasz się, jak urządzić ciągi komunikacyjne, żeby były maksymalnie komfortowe dla mieszkańców? Warto zacząć od przemyślenia wymiarów korytarzy. W niewielkim domu o metrażu do 80 metrów kw. powierzchnia pomieszczenia musi liczyć ok. 3,5–6 metrów kw. W przypadku budynków parterowych do 150 metrów kw. wielkość korytarza powinna oscylować w granicach 7–9 metrów kw. Ważna jest równieższerokość korytarza– żeby poruszanie się po domu było maksymalnie komfortowe, powinna wynosićminimum 1,2 metra. Węższe ciągi komunikacyjne są po prostu mało wygodne. Co prawda dopuszcza się wykonywanie przewężeń o szerokości 0,9 metra, jednak nie zaleca się ich na odcinkach dłuższych niż 1,5 metra.

Wygodnykorytarz w domu jednorodzinnymnie powinien być ani zbyt wąski, ani zbyt szeroki. Wyjątkowo obszerny ciąg komunikacyjny zabierze metraż innym pomieszczeniom: salonowi, jadalni, sypialni, łazience czy kuchni.Korytarze w domuprzeważnie budowane są na planie prostokąta, rzadziej kwadratu.

Aranżacja przedpokoju w domu jednorodzinnym – inspiracje

Dobrze urządzony przedpokój zdecydowanie zwiększa komfort mieszkania, dlatego warto zaplanować w nim miejsce na meble i praktyczne sprzęty. W korytarzu powinny znaleźć się między innymi: wieszak na okrycia wierzchnie, szafka na buty, lustro, ławeczka pozwalająca na komfortową zmianę obuwia; zaleca się również pojemną szafę wnękową, która zmieści częśćkurtek czy buty. W korytarzu można także postawić dekoracyjne meble, by stworzyć przytulną atmosferę i nadać wnętrzu niezwykłego charakteru. Ostatnio bardzo popularne są smukłe sekretarzyki lub konsole umieszczone blisko lustra, utrzymane w stylu skandynawskim lub prowansalskim. W sprzedaży spotyka się najczęściej meble w kolorze białym, z praktycznymi szufladami. Na takiej romantycznej komódce można umieścić koszyk na klucze czy postawić doniczkę ze storczykiem. Popularność zdobywają również industrialne konsole z blatem wykonanym z drewna i solidną, metalową podstawą.

Modny przedpokój to pomieszczenie utrzymane w dwóch, maksymalnie trzech kolorach. Aktualne trendy wnętrzarskie lansują szarość, rozmyte beże oraz biel – barwy te są jednak wyjątkowo uniwersalne i sprawdzą się w przedpokoju niezależnie od panujących trendów. Znakomitym uzupełnieniem nowoczesnego przedpokoju będzie podłoga wykonana z ciemnych desek lub paneli, a także białe listwy przypodłogowe, które stworzą wrażenie czystego i schludnego domu. A co ze ścianami? Ich powierzchnię warto wykorzystać na stworzenie rodzinnej galerii zdjęć. Elementem ożywiającym przestrzeń i nadającym przedpokojowi oryginalnego charakteru będą także sztukaterie, czyli ozdobne listwy montowane pod sufitem. To eleganckie rozwiązanie nawiązuje do klasycznych trendów i świetnie sprawdza się we wnętrzach.

Wiatrołap w domu jednorodzinnym

Wiatrołap to wydzielony przedsionek, którego zadaniem jest zatrzymywanie ciepła wewnątrz domu: zamykane pomieszczenie nie pozwala, żeby zimne powietrze z dworu przedostawało się do środka budynku. Osoby planujące budowę domu jednorodzinnego powinny zastanowić się nad wydzieleniem w projekcie miejsca na wiatrołap, bowiem dzięki niemu pomieszczenia nie wyziębią się, a to pozwoli na zmniejszenie opłat za ogrzewanie. Tego typu przedsionek, podobnie jak tradycyjny hall czy korytarz, również powinien mieć określone wymiary – jego optymalna wielkość to 3,5–5 metrów kw.

Wiatrołap w domu jednorodzinnym

Aranżacja nowoczesnego wiatrołapu, podobnie jak tradycyjnego przedpokoju, powinna uwzględniać wieszaki na okrycia wierzchnie, siedzisko, szafkę na obuwie lub szafę wnękową, która ukryje wszystkie buty i kurtki. Przedsionek musi być również dobrze oświetlony. W projekcie domu można uwzględnić niewielkie okno lub zainwestować w oszklone drzwi prowadzące do innych pomieszczeń.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść