Logo

Kostka brukowa w ogrodzie.

Kategorie: Otoczenie

Ogrodowe ścieżki ogrodowe, tarasy, aleje czy podjazdy są traktowane jako elementy przestrzeni, które muszą być spójne z architekturą budynku oraz materiałami zastosowanymi do wykończenia elewacji.

Produkty oferowane przez renomowanych producentów charakteryzują się bogatą kolorystyką, więc z wyborem konkretnego rozwiązania nie powinno być problemów. Ale estetyka nawierzchni to jedno, a prawidłowy sposób jej ułożenia to drugie.

Powierzchnia do układania kostki

Zanim zaplanujemy zagospodarowanie przestrzeni wokół domu warto sprecyzować na jakiej powierzchni zamierzamy ułożyć kostkę, ponieważ wielkość terenu wpływa nie tylko na projekt, ale także na wybór konkretnych rozwiązań. Problem nie występuje w przypadku małych ogrodów, gdzie nawierzchnia ograniczona jest jedynie do prostej drogi prowadzącej od wejścia na posesję do drzwi domu.

Inaczej jest w przypadku dużych powierzchni. Tu już zachodzi konieczność dokładnego zaplanowania ścieżek czy podjazdów. Dlatego w takim wypadku warto skorzystać z usług doświadczonego biura projektowego. Plan nawierzchni powinien umożliwić wygodne korzystanie z zaaranżowanej przestrzeni przez wiele lat, bez konieczności dokonywania zmian. Przy zakupie kostki, z myślą o zachowaniu jednolitego wyglądu nawierzchni, najlepiej jest jednorazowo nabyć wymaganą ilość kostki pochodzącej z jednej partii produkcyjnej. Unikniemy w ten sposób różnic kolorystycznych pomiędzy wcześniej zakupionym materiałem, a tym dokupionym.

Ważna jest grubość kostki

Wybierając kostkę na nawierzchnie nie kierujmy się tylko własnymi preferencjami, ale również zwróćmy uwagę na właściwości materiału. Powinien on być dostosowany do przewidywanych obciążeń i wielkości powierzchni. Kostka brukowa o standardowej grubości 4 cm służy do tworzenia chodników czy dekoracyjnych opasek wokół budynku, które nie będą narażone na obciążenie. Z kolei kostka o grubości 6 cm pasuje do nawierzchni o małym obciążeniu, a zalicza się do niego ruch pieszych i lekkich pojazdów. Na nawierzchnie ulic czy parkingów z powodzeniem można zastosować kostkę o grubości 8 cm. Z kolei produkt dwa centymetry grubszy idealnie sprawdzi się na nawierzchniach mocno obciążonych

Trwała kostka brukowa

Innym parametrem, na który powinniśmy zwrócić uwagę jest nasiąkliwość kostki brukowej - im mniej jest ona nasiąkliwa, tym lepiej. Powierzchnie z kostek szczególnie są narażone na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, dlatego materiał powinien charakteryzować się dużą mrozoodpornością, gdzie nasiąkliwość nie przekracza 5%. Ważne jest również to, aby kostka była wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne, substancje chemiczne takie jak kwasy, oleje czy benzynę oraz na działanie soli. Dla trwałości nawierzchni brukowej znaczenie ma również właściwie wykonana podbudowa. O rodzaju konstrukcji decyduje przede wszystkim typ gruntu rodzimego, wielkość i rodzaj obciążeń oraz rodzaj użytego materiału kamiennego.

Jak zacząć układać kostkę?

Przed przystąpieniem do wszelkich prac należy sprawdzić poziomu wód gruntowych. Jeżeli wody gruntowe znajdują się tuż pod powierzchnią ziemi konieczne będzie zastosowanie system drenów.
Następnym krokiem powinno być wyznaczenie powierzchni prowadzonych prac i dokładne ściągnięcie humusu wraz ze wszystkimi organicznymi częściami roślin. Głębokość wykopu zależy od przeznaczenia nawierzchni – podjazd przeznaczony dla samochodów będzie wymagał zdecydowanie głębszego wykopu, niż ten przeznaczony pod zwykłą ścieżkę ogrodową.

Istotna dla trwałości jest także warstwa nośna. W przypadku ścieżek lub dróżek grubość warstwy powinna wynosić od 10 do 20 cm. Wykonywana jest ona głównie z drobnego żwiru lub piasku stabilizowanego cementem. W przypadku budowy podjazdu, podsypkę należy dodatkowo zagęścić mechanicznie. Warstwa nośna powinna w takim wypadku wynosić około 30-40 cm, a pierwszą układaną warstwą powinien być dobrze zagęszczony piasek. Znaczenie ma również sposób ułożenia kostki. Kostkę układać powinniśmy od krawędzi drogi lub placu w kierunku środka z wykorzystaniem kostek brzegowych pamiętając przy tym o zachowaniu odpowiedniej szerokości.

Fot. Libet

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ