Logo

Koszt budowy garażu – jak go obliczyć? Orientacyjne koszty oraz formalności

Kategorie: Otoczenie

Trudno wyobrazić sobie projekt domu bez garażu. Większość rodzin ma przynajmniej jeden samochód i warto zaplanować miejsce, w którym będzie on stał. Jaki garaż wybrać i z jakimi kosztami wiąże się jego budowa?

dom z garażem w bryle domu z tarasem nad garażem

Rodzaje garażu: w bryle budynku, dobudowany przy budynku, wolnostojący

Decyzję o tym, jaki garaż chcemy wybudować, możemy podjąć już na etapie wyboru projektu. Jeśli jednak w danym momencie nie mamy samochodu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednie dla niego miejsce dobudować w późniejszym czasie. Do wyboru mamy trzy rozwiązania:

  • garaż w bryle budynku – garaż zajmuje część powierzchni domu i stanowi jego integralną część. Do środka możemy wejść z poziomu pomieszczeń lub z zewnątrz. W tym przypadku garaż powstaje w tym samym momencie co budowa całego domu, włącznie ze wszystkimi instalacjami;
  • garaż dobudowany do budynku – popularne rozwiązanie, które z jednej strony zwiększa powierzchnię użytkową domu, a z drugiej pozwala na oszczędność metrażu działki. Garaż jedną ścianą przylega do domu, a pozostałe stanowią oddzielny budynek. Dobudowanie garażu do domu można wykonać w tym samym czasie co budowa domu lub wtedy, kiedy garaż okaże się niezbędnym dodatkiem;
  • garaż wolnostojący – to oddzielny budynek, który trzeba odpowiednio usytuować pod względem domu i granic działki. Do jego wzniesienia niezbędne będzie zgłoszenie budowy lub pozwolenie na budowę (jeśli powierzchnia przekroczy 35 m2). Z uwagi na dowolny czas budowy pozwala on na rozplanowanie kosztów całej inwestycji.

Projekt domu Lupo , wizualizacja 1 Projekt domu Lupo 88.86m²

Koszt budowy garażu – jak zabrać się za obliczenie?

Już na etapie wyboru projektu domu warto sporządzić nie tylko kosztorys budowy garażu, ale także jego użytkowania. Pomoże to zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie garaż w bryle budynku, czy może bardziej komfortowy okaże się garaż dobudowany do ściany domu. A może z uwagi na kształt działki najlepiej sprawdzi się obiekt wolnostojący. Na ostateczny koszt garażu wpływ będzie miało kilka czynników:

  • jego typ (w bryle, dobudowany do budynku czy wolnostojący),
  • jeśli wolnostojący, to jego rodzaj (murowany czy blaszany),
  • materiały, z jakich zbudujemy obiekt,
  • powierzchnia garażu, czyli: Ø ile będzie miał stanowisk, Ø czy chcemy dodać miejsce na rowery lub sprzęty ogrodowe, Ø czy będzie zawierał kotłownię, pomieszczenie gospodarcze lub warsztat.

Projekt domu Oaza III, wizualizacja 1 Projekt domu Oaza III 119.82m²

Czy typ garażu ma wpływ na koszt jego wybudowania?

Najtańszą opcją będzie garaż wbudowany w bryłę domu. Przede wszystkim nie potrzebujemy dla niego dodatkowego projektu. Ile kosztuje projekt garażu? Może wynieść nawet 1500 zł. Poza tym większość kosztów wliczona jest w budowę domu, czyli ściany, instalacje czy strop, nad którym powstanie pokój na piętrze. Jedynym dodatkowym wydatkiem będzie konieczność zainstalowania wentylacji, co wiąże się z kosztem ok. 1000 zł.

Jeśli chodzi o garaż 35 m2, koszt budowy w bryle budynku to 800 – 1000 zł/m2, co daje średnio 24 000 – 30 000 zł. Dla porównania łączny koszt budowy garażu murowanego wolnostojącego o takim samym metrażu to ok. 43 000 zł plus koszt projektu (1500 zł). Koszt budowy garażu dwustanowiskowego to prawie dwukrotność budynku jednostanowiskowego. Pomiędzy tymi rozwiązaniami mamy jeszcze garaż połączony z domem. Wycena w tym przypadku to ok. 30 000 zł.

Rodzaj garażu

Szacunkowa wycena

Garaż blaszany wymiary 7,00 x 5,00 m

2 500 – 4 000 zł

Garaż betonowy 5,50 x 3,00 m

2 000 – 6 000 zł

Garaż murowany 6,00 x 4,00 m

ok. 20 000 zł

Garaż drewniany 4,00 x 3,50 m

10 000 – 13 000 zł

Garaż wolnostojący – prawo budowlane

Garaż wolnostojący zgodnie z prawem budowlanym wymaga zgłoszenia budowy (jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2) lub pozwolenia na budowę (budynek powyżej 35 m2).

Projekt domu Garaż GW-4, wizualizacja 1 Projekt domu Garaż GW-4 104.64m²

Ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu? Samo złożenie wniosku jest bezpłatne, ale musimy dołączyć do niego dokumenty, w tym m.in. projektu budowlany w czterech egzemplarzach, decyzję o warunkach zabudowy oraz zagospodarowanie terenu i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Całość składamy do starostwa powiatowego (wydział architektury) lub do właściwego urzędu miasta.

Dodatkowe opłaty – podatek od nieruchomości

Warto pamiętać o tym, że poza kosztami budowy garażu czekają nas dodatkowo opłaty roczne w postaci podatku od nieruchomości. W tym przypadku garaż wolnostojący także wypada drożej, i to znacznie. Za garaż dobudowany do domu w 2020 roku zapłacimy podatek w wysokości 0,81 zł za m2, a za garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, co kwalifikuje go do kategorii „budynki pozostałe” – 8,05 zł za m2. Kwoty te podwyższa sytuacja, gdy garaż wykorzystywany jest do prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekt domu Origami IV G2, wizualizacja 1 Projekt domu Origami IV G2 122.92m²

Koszt budowy garażu murowanego dobudowanego lub wolnostojącego ściśle zależy od jego powierzchni. Zarówno garaż wbudowany w dom i wolnostojący, jak i ten połączony z budynkiem mają swoje wady i zalety. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto poznać wszystkie rozwiązania i oszacować koszty budowy tego najlepszego. W miarę możliwości warto zrobić to jeszcze na etapie wyboru projektu, co pozwoli zaplanować kosztorys całej budowy.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ