Logo

Koszt budowy garażu – jak go obliczyć? Orientacyjne koszty oraz formalności

Kategorie: Otoczenie

Trudno wyobrazić sobie projekt domu bez garażu. Większość rodzin ma przynajmniej jeden samochód i warto zaplanować miejsce, w którym będzie on stał. Jaki garaż wybrać i z jakimi kosztami wiąże się jego budowa?

dom z garażem w bryle domu z tarasem nad garażem

Rodzaje garażu: w bryle budynku, dobudowany przy budynku, wolnostojący

Decyzję o tym, jaki garaż chcemy wybudować, możemy podjąć już na etapie wyboru projektu. Jeśli jednak w danym momencie nie mamy samochodu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby odpowiednie dla niego miejsce dobudować w późniejszym czasie. Do wyboru mamy trzy rozwiązania:

  • garaż w bryle budynku – garaż zajmuje część powierzchni domu i stanowi jego integralną część. Do środka możemy wejść z poziomu pomieszczeń lub z zewnątrz. W tym przypadku garaż powstaje w tym samym momencie co budowa całego domu, włącznie ze wszystkimi instalacjami;
  • garaż dobudowany do budynku – popularne rozwiązanie, które z jednej strony zwiększa powierzchnię użytkową domu, a z drugiej pozwala na oszczędność metrażu działki. Garaż jedną ścianą przylega do domu, a pozostałe stanowią oddzielny budynek. Dobudowanie garażu do domu można wykonać w tym samym czasie co budowa domu lub wtedy, kiedy garaż okaże się niezbędnym dodatkiem;
  • garaż wolnostojący – to oddzielny budynek, który trzeba odpowiednio usytuować pod względem domu i granic działki. Do jego wzniesienia niezbędne będzie zgłoszenie budowy lub pozwolenie na budowę (jeśli powierzchnia przekroczy 35 m2). Z uwagi na dowolny czas budowy pozwala on na rozplanowanie kosztów całej inwestycji.

Projekt domu Lupo , wizualizacja 1 Projekt domu Lupo 88.86m²

Koszt budowy garażu – jak zabrać się za obliczenie?

Już na etapie wyboru projektu domu warto sporządzić nie tylko kosztorys budowy garażu, ale także jego użytkowania. Pomoże to zdecydować, czy lepszym rozwiązaniem będzie garaż w bryle budynku, czy może bardziej komfortowy okaże się garaż dobudowany do ściany domu. A może z uwagi na kształt działki najlepiej sprawdzi się obiekt wolnostojący. Na ostateczny koszt garażu wpływ będzie miało kilka czynników:

  • jego typ (w bryle, dobudowany do budynku czy wolnostojący),
  • jeśli wolnostojący, to jego rodzaj (murowany czy blaszany),
  • materiały, z jakich zbudujemy obiekt,
  • powierzchnia garażu, czyli: Ø ile będzie miał stanowisk, Ø czy chcemy dodać miejsce na rowery lub sprzęty ogrodowe, Ø czy będzie zawierał kotłownię, pomieszczenie gospodarcze lub warsztat.

Projekt domu Oaza III, wizualizacja 1 Projekt domu Oaza III 119.82m²

Czy typ garażu ma wpływ na koszt jego wybudowania?

Najtańszą opcją będzie garaż wbudowany w bryłę domu. Przede wszystkim nie potrzebujemy dla niego dodatkowego projektu. Ile kosztuje projekt garażu? Może wynieść nawet 1500 zł. Poza tym większość kosztów wliczona jest w budowę domu, czyli ściany, instalacje czy strop, nad którym powstanie pokój na piętrze. Jedynym dodatkowym wydatkiem będzie konieczność zainstalowania wentylacji, co wiąże się z kosztem ok. 1000 zł.

Jeśli chodzi o garaż 35 m2, koszt budowy w bryle budynku to 800 – 1000 zł/m2, co daje średnio 24 000 – 30 000 zł. Dla porównania łączny koszt budowy garażu murowanego wolnostojącego o takim samym metrażu to ok. 43 000 zł plus koszt projektu (1500 zł). Koszt budowy garażu dwustanowiskowego to prawie dwukrotność budynku jednostanowiskowego. Pomiędzy tymi rozwiązaniami mamy jeszcze garaż połączony z domem. Wycena w tym przypadku to ok. 30 000 zł.

Rodzaj garażu

Szacunkowa wycena

Garaż blaszany wymiary 7,00 x 5,00 m

2 500 – 4 000 zł

Garaż betonowy 5,50 x 3,00 m

2 000 – 6 000 zł

Garaż murowany 6,00 x 4,00 m

ok. 20 000 zł

Garaż drewniany 4,00 x 3,50 m

10 000 – 13 000 zł

Garaż wolnostojący – prawo budowlane

Garaż wolnostojący zgodnie z prawem budowlanym wymaga zgłoszenia budowy (jeśli jego powierzchnia nie przekracza 35 m2) lub pozwolenia na budowę (budynek powyżej 35 m2).

Projekt domu Garaż GW-4, wizualizacja 1 Projekt domu Garaż GW-4 104.64m²

Ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu? Samo złożenie wniosku jest bezpłatne, ale musimy dołączyć do niego dokumenty, w tym m.in. projektu budowlany w czterech egzemplarzach, decyzję o warunkach zabudowy oraz zagospodarowanie terenu i oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Całość składamy do starostwa powiatowego (wydział architektury) lub do właściwego urzędu miasta.

Dodatkowe opłaty – podatek od nieruchomości

Warto pamiętać o tym, że poza kosztami budowy garażu czekają nas dodatkowo opłaty roczne w postaci podatku od nieruchomości. W tym przypadku garaż wolnostojący także wypada drożej, i to znacznie. Za garaż dobudowany do domu w 2020 roku zapłacimy podatek w wysokości 0,81 zł za m2, a za garaż wolnostojący, uznany za budynek odrębny, co kwalifikuje go do kategorii „budynki pozostałe” – 8,05 zł za m2. Kwoty te podwyższa sytuacja, gdy garaż wykorzystywany jest do prowadzenia działalności gospodarczej.

Projekt domu Origami IV G2, wizualizacja 1 Projekt domu Origami IV G2 122.92m²

Koszt budowy garażu murowanego dobudowanego lub wolnostojącego ściśle zależy od jego powierzchni. Zarówno garaż wbudowany w dom i wolnostojący, jak i ten połączony z budynkiem mają swoje wady i zalety. Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, warto poznać wszystkie rozwiązania i oszacować koszty budowy tego najlepszego. W miarę możliwości warto zrobić to jeszcze na etapie wyboru projektu, co pozwoli zaplanować kosztorys całej budowy.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść