Logo

Jak wygląda kompletny kosztorys inwestorski budowy domu jednorodzinnego o pow. 120 m2

Kategorie: Finanse

Koszt budowy domu parterowego jest uzależniony od wielu czynników – pod uwagę należy wziąć przede wszystkim cenę materiałów budowlanych oraz robocizny. Mniejsze nakłady finansowe poniosą inwestorzy, którzy zdecydują się wybudować nieruchomość systemem gospodarcz

ym. Marzysz o własnym domu, ale nie wiesz, na jakie wydatki trzeba się przygotować? Przedstawiamy najnowsze szacunki dotyczące kosztów budowy domu 120 m2. Jak wykonać kompletny kosztorys budowy?

Kosztorys inwestorski przy budowie domu

Koszt budowy domu 2018 – szacunki i dane statystyczne

Według informacji przedstawionych w listopadzie przez Główny Urząd Statystyczny, w pierwszych kwartałach 2018 roku koszt 1 metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego oscylował między 4132 zł a 4385 zł. Ceny mieszkań na rynku pierwotnym wciąż pozostają wysokie, dlatego wiele osób marzących o własnych czterech kątach decyduje się na wybudowanie domu jednorodzinnego – koszt za metr kwadratowy jest porównywalny, a często nawet niższy niż cena lokalu w budynku wielorodzinnym. Ile w takim razie wynosi koszt budowy domu (stan surowy)? Jak można uzyskać oszczędności przy stawianiu budynku mieszkalnego?

Kalkulator budowlany – dom rodzinny

Standardowa polska rodzina w modelu 2+2 z reguły decyduje się na wybudowanie niewielkiej, parterowej nieruchomości o powierzchni użytkowej do 120 metrów kwadratowych. Szczególnie popularne są domy z poddaszem użytkowym, garażem w bryle budynku oraz niepodpiwniczone. Koszt budowy nieruchomości zależy przede wszystkich od ceny materiałów budowlanych oraz usług profesjonalnych ekip. Na ostateczną cenę wpływa również rodzaj budynku (bliźniak, dom wolnostojący), technologia, w której został wykonany oraz jego konstrukcja. Na wyższe koszty muszą przygotować się inwestorzy marzący o domu o skomplikowanej bryle, z licznymi wykuszami, wielopołaciowym dachem czy piwnicą. Ostateczną cenę może za to obniżyć budowanie nieruchomości systemem gospodarczym – przy dużym zaangażowaniu inwestora oraz pomocy ze strony rodziny uzyskuje się spore oszczędności na tzw. robociźnie.

Przykładowy koszt budowy domu 120 m2

Wyliczanie kosztów prac budowlanych oraz robocizny należy zacząć od oszacowania kosztorysu robót fundamentowych. W przypadku nieruchomości o metrażu 120 metrów kwadratowych całość prac będzie kosztować inwestora około 30 tysięcy złotych – uwzględniając koszt wykonania ław oraz ścian fundamentowych, prace ziemne, wykonanie kompletnej izolacji, a także podbudowy. Z kolei wykonanie ścian z betonu komórkowego wyniesie około 18 tysięcy złotych – ostateczna cena będzie jednak uzależniona od powierzchni ścian nośnych oraz działowych, dlatego może się wahać w zależności od projektu.

Budowa domu jednorodzinnego wiąże się również z postawieniem kominów dymowych oraz wentylacyjnych – w 2018 roku szacunkowy koszt materiałów oraz robocizny wynosi około 5 tysięcy złotych. Następny punkt na liście – wykonanie elewacji budynku – będzie wiązać się z kosztami rzędu 14 tysięcy złotych – w cenie uwzględniono koszt materiałów (tynku, styropianu) oraz wynajęcia ekipy. Analizując koszt budowy domu, należy również wziąć pod uwagę wykonanie konstrukcji dachu – kompletna więźba wraz z montażem wyniesie inwestora ok. 6 tysięcy złotych. Drugie tyle będzie kosztować położenie dachówek. Za rynny stalowe będzie trzeba zapłacić około 1500 złotych, a za ocieplenie poddasza wełną mineralną – około 8 tysięcy złotych.

Po wybudowaniu konstrukcji domu można przystąpić do zamykania stanu surowego. Koszt montażu okien z PCV w przypadku domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych wyniesie około 13 tysięcy złotych. Cena okien dachowych z montażem będzie wiązać się z kosztami rzędu 6 tysięcy złotych, a wstawienia wytrzymałych drzwi wejściowych do budynku – około 2500 tysiąca złotych. A co z wykończeniem nieruchomości? Należy wliczyć w to wykonanie tynków wewnętrznych, posadzek, instalacji elektrycznych i wodnokanalizacyjnych, a także montaż parapetów i drzwi wewnętrznych. Średni koszt prac wewnątrz budynku wyniesie około 55 tysięcy złotych, a ostateczna wycena wszystkich etapów budowy – ok. 180 tysięcy złotych. Zestawienie wszystkich metod budowy domu w podziale ich etapów znajdziecie w artykule: Ile kosztuje budowa domu?

Ile kosztuje kosztorys domu?

Cena kosztorysu ofertowego jest uzależniona od wielu czynników – rodzaju dokumentacji projektowej – w formie papierowej lub elektronicznej, terminu wykonania kosztorysu, stopnia skomplikowania projektu, a także liczby pozycji uwzględnionych w dokumencie. Szacuje się, że za 1 pozycję inwestor zapłaci od 2,50 zł do 5 zł lub od 1% do 2% wartości robót.

Kosztorys budowy domu dla banku – jak go zdobyć?

Planujesz zaciągnąć kredyt na budowę domu? W takiej sytuacji bank będzie wymagał przedstawienia kosztorysu, który może sporządzić sam kredytobiorca, np. korzystając z praktycznych i bezpłatnych kalkulatorów budowlanych lub programów do kosztorysowania. Dokument powinien opierać się na projekcie nieruchomości. W szczególnych sytuacjach banki będą oczekiwać przedstawienia kosztorysu podpisanego przez specjalistę z uprawieniami budowlanymi.

Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść