Logo

Kosztorys robót budowlanych

Kategorie: Blog

Koszty budowy domu - zakres kosztorysu i jak jest on liczony


Nasze kosztorysy zawierają wycenę kosztów budowy domu w stanie deweloperskim czyli całkowicie wykończonym z zewnątrz wraz z rozprowadzeniem wszystkich instalacji i tynkami wewnętrznymi. Nie są uwzględnione elementy wykończenia i wyposażenia wnętrz charakteryzujące się dużą rozpiętością cen i mające decydujący wpływ na indywidualny charakter pomieszczeń:
- wykończenie ścian i podłóg (malowanie, glazura, wykładziny podłogowe itp.),
- osprzęt instalacyjny - tzw. "biały montaż" (przełączniki, gniazdka, krany, umywalki itp.)
- drzwi wewnętrzne


Nie uwzględniono również podatku VAT gdyż jest on różny w przypadku kompleksowego zlecenia robót lub ich wykonywania systemem gospodarczym.


Budowa metodą gospodarczą - przyjęto, że część prac (ok. 40%) inwestor wykona we własnym zakresie. Przybliżony udział poszczególnych składników w całości kosztów budowy wynosi:
- robocizna:     ok. 17,7%
- materiały:     ok. 76,1%
- sprzęt:         ok. 6,2 %


System zlecony koszt minimalny - całość prac zlecona firmom wykonawczym przy minimalnych stawkach robocizny i narzutów.
Przybliżony udział poszczególnych składników w całości kosztów budowy wynosi:
- robocizna:     ok. 20,4%
- materiały:     ok. 74,0%
- sprzęt:         ok. 5,6 %


System zlecony koszt minimalny i średni - całość prac zlecona firmom wykonawczym przy odpowiednio: minimalnych lub średnich stawkach robocizny i narzutów.
Przybliżony udział poszczególnych składników w całości kosztów budowy wynosi:
- robocizna:     ok. 31,9%
- materiały:     ok. 62,6%
- sprzęt:         ok. 5,5 %

Poniżej zamieszczamy kosztorys małego domu z poddaszem użytkowym "WRÓBELEK". Umożliwi on Państwu zapoznanie się z tym, co zawiera kosztorys i jego pochodne: przdmiar, wykaz materiałów oraz zestawienie wartości poszczególnych etapów budowy.

Szczegółowe kosztorysy dotyczące wybranych projektów znajdują się w zakładce KOSZTY umieszczonej w pasku pod wizualizacją. Projekty będące na etapie przygotowania nie posiadają takiej zakładki, gdyż kosztorysy sporządzane są w ostatniej fazie sporządzania dokumentacji technicznej. O bliższe informacje na ich temat prosimy zwracać się bezpośrednio do naszej Pracowni.

Przykładowy kosztorys do projektu Wróbelek - do pobrania

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść