Logo

Koszty budowy idą w górę. Sprawdź o ile wzrośnie materiał i robocizna budowy domu w 2019

Kategorie: Finanse

Wiele osób marzy o budowie własnego domu. Jest to duża inwestycja, często finalizowana kredytem. Tymczasem z roku na rok ceny materiałów budowlanych wzrastają. Jak będzie kształtować się koszt budowy domu w 2019 roku?

Koszt budowy domu w 2019 roku - robocizna i materiał

Dotacje i dofinansowania

W roku 2021 wchodzi w życie Dyrektywa Unii Europejskiej, zgodnie z którą, każdy nowy budynek powinien cechować się prawie zerowym zużyciem energii – dlatego też wprowadzane są programyułatwiające dostosowanie się do niej. Dotacje na budowę domu w 2019 niestety nie obejmują już budynków energooszczędnych. Inwestorzy mogą natomiast skorzystać z finansowania na Ograniczenia Niskiej Emisji. Wojewódzki fundusz ochrony środowiska realizuje program Czyste Powietrze. Jest on reakcją na panujący w naszym kraju smog i będzie prowadzony w latach 2018-2029. Skorzystać z niego będą mogły między innymi osoby budujące domy. Mogą one ubiegać się o dofinansowanie na zakup i montaż węzłów cieplnych, systemów ogrzewania elektrycznego, kotłów na paliwa stałe i pomp ciepła. Program ma na celu zwiększenie efektywności zarządzania energią i oszczędności gospodarstw domowych.

Dotacje i dofinansowania

Koszt budowy domu 2019

Od kilku lat notuje się wzrost kosztów budowy domu na poziomie około 2% w skali roku. Przygotowany wcześniej kosztorys, za rok będzie już nieaktualny. Inwestorom pozostaje szukanie sposobów na zmniejszenie wydatków Koszt budowy domu parterowego stumetrowego w roku 2018 wynosił 276,1 tys. zł. Koszt realizacji tej samej inwestycji w roku 2019, będzie wyższy o co najmniej 5%. Są to kalkulacje dla stawek uśrednionych. W poszczególnych częściach kraju występują różnice. Koszt budowy domu (stan surowy) jest porównywalny w różnych rejonach. Wydatki na materiały są podobne, natomiast różne dotyczą rozpiętości kosztów wykonania. Największe różnice widoczne są na etapie wykończenia. Dotyczą one zarówno robocizny, jak i materiałów. Ceny tych ostatnich rosną także z powodu dużego popytu. Wzrost zamówień wynikający z przekonania, że rynek budowlany będzie się szybko rozwijał, sprawił, że ceny poszły w górę. Oprócz wspomnianych już kosztów, podwyżki dotyczą także tzw. kosztów miękkich. Wszelkie wydatki związane z zezwoleniami, przygotowanie dokumentacji i obsługą prawną wzrosły o około 19%.

Dlaczego koszty budowy wzrosną?

Cena budowy domu wzrasta już na etapie zakupu działki budowlanej. Od kilku lat występuje tu trend wzrostowy. Mają na to wpływ również zmiany w przepisach prawnych. Część gruntów może zostać wykluczonych z terenów inwestycyjnych. To automatycznie przyczyni się do wzrostu cen dostępnych działek. Grunty budowlane mogą podrożeć nawet o 5%. W niektórych regionach ceny wzrosły nawet o kilkanaście procent, gdyż podaż działek jest mniejsza niż popyt. W wielu aglomeracjach brakuje wolnych gruntów, gdyż deweloperzy wykupili je pod zabudowę w nadziei, że rynek mieszkaniowy będzie nadal się rozwijał. Wzrost cen materiałów może wynieść nawet od 5 do 15% w porównaniu z początkiem roku 2018. W dużej mierze przyczyni się do tego wzrost limitów emisji CO2. Wymusi to bezpośrednio wyższe ceny cementu. Podrożały także narzędzia i sprzęt budowlany oraz materiały takie jak: armatura, płytki, odwodnienia, czy wentylacje. Przewiduje się, że robocizna wzrośnie o około 10%. Nie wynika to ze wzrostu kosztów pracy, lecz podniesienia płac. Dodatkowym problemem jest mała ilość specjalistów na rynku. Wielu cieśli, dekarzy, elektryków, glazurników, murarzy, czy tynkarzy wyjechało do pracy za granicę. Pozostali mogą więc dyktować wyższe ceny za swoje usługi. Nie zawsze idzie to jednak w parze z jakością pracy i wydajnością. Inwestorom pozostanie czekać w kolejce lub zgodzić się na wysokie koszty robocizny. W efekcie koszt budowy domu pod klucz wzrośnie.

Dlaczego koszty budowy wzrosną?

Standard a koszt budowy domu

Nowo powstałe budynki cechuje coraz wyższy standard. Dotyczy to estetyki i jakości wykonania oraz zastosowanych rozwiązań i technologii. Domy energooszczędne wymagają większych nakładów inwestycyjnych, lecz są tańsze w eksploatacji. Ten rodzaj budownictwa staje się normą, jednak koszt wybudowania takiego budynku jest znacznie wyższy od tradycyjnego. Taniej będzie postawić dom na działce pod lasem niż na ekskluzywnym osiedlu. Jest to o tyle korzystne rozwiązanie, że dom w ekologicznie czystym, pięknym miejscu szybko nabierze wartości. Nie opłacalne jest budownictwo nieenergooszczędne, gdyż pomimo niższej ceny materiałów, po wejściu w życie dyrektywy unijnej, będzie ono przestarzałe i straci na wartości. Dlatego lepiej zainwestować w wysoki standard budynku. Tym bardziej że można skorzystać z dofinansowania programu Czyste Powietrze. Normy dotyczące izolacyjności budynków, które wejdą w życie 2021 roku, wymuszą na inwestorach zastosowanie systemów ogrzewania o lepszych parametrach, a także skuteczniejsze ocieplenie budynków. To spowoduje wzrost kosztów budowy.

Chociaż ceny budowy domu wzrosną w 2019 roku, to z pewnością nie zabraknie inwestorów. Wyższe koszty będą wiązały się jednak z podniesieniem standardu budynku i jakości wykończenia. W efekcie, nowo budowane domy będą tańsze w eksploatacji i bardziej estetycznie wykończone.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść