Logo

Kotły z górnym i dolnym spalaniem.

Kategorie: ogrzewanie

Niższa w porównaniu do gazu czy oleju cena paliw stałych oraz wygodna obsługa pieców sprawiają, że ogrzewanie węglem czy drewnem wciąż jest często wybieranym przez inwestorów rozwiązaniem.

Mimo, że spośród dostępnych na rynku systemów grzewczych preferowane są rozwiązania proekologiczne takie jak ogrzewanie gazowe, czy pompy ciepła, to ze względu na stosunkowo niskie wydatki związane z zakupem kotłów na paliwa stałe, jak i późniejsze koszty eksploatacji, ogrzewanie węglem i drewnem cieszy się niesłabnącą popularnością. Tym bardziej, że zastosowane w kotłach nowoczesne rozwiązania sprawiają że spalanie paliw stałych jest dzisiaj mniej uciążliwe dla otoczenia niż dawniej. Do paliw stałych zaliczany występujący pod każdą postacią węgiel kamienny, z wyjątkiem pyłu węglowego, drewno (szczapy, pelet, zrębki, brykiety), oraz paliwa określane jako biomasa, czyli wierzba energetyczna, czy słoma .


Kotły do paliw stałych

Kotły na węgiel kamienny mogą być przystosowane do spalania nie tylko węgla, ale również miału węglowego czy ekogroszku. Te ostatnie urządzenia wyposażone
są w zasobnik, podajnik ślimakowy oraz specjalny palnik retortowy.
Dzięki temu obsługa urządzeń jest w pełni komfortowa. Wystarczy tylko napełnić zasobnik paliwem, a automatyka urządzenia zadba o całą resztę – możemy być pewni, że do paleniska trafia dokładnie taka ilość paliwa, jaka jest niezbędna do utrzymania określonej temperatury.

Kotły z górnym i dolnym spalaniem

Na rynku występując kotły z tzw. „dolnym” i oraz „górnym spalaniem”. W pierwszym przypadku paliwo spala się bezpośrednio nad rusztem, a spaliny przepływają przez kanał spalinowy usytuowany obok komory paleniskowej. Urządzenia z dolnym spalaniem idealnie spisują się w przypadku węgla.
Z kolei w urządzeniach ze spalaniem górnym proces spalania paliwa odbywa się na ruszcie, a spaliny przepływają przez całą warstwę paliwa do wylotu usytuowanego ponad. Ten rodzaj urządzenia idealnie sprawdza się przy spalaniu koksu. Na rynku dostępne są również kotły uniwersalne przystosowane do spalania różnych paliw.

Jakie wymagania musi spełnić domowa kotłownia?

Kotły na paliwa stałe muszą być usytuowane w specjalnie wydzielonym do tego celu pomieszczeniu. Musi ono spełniać następujące wymagania: mieć objętość (kubaturę) minimum 8 metrów sześciennych, wysokość nie mniejszą niż 2,2 metra – dotyczy nowo wybudowanych domów; w istniejących budynkach wystarczy 1,9 metra i ponadto kocioł musi znajdować się w określonej odległości od ścian. Odległość z tyłu powinna wynosić minimum 0,7 m, po bokach 1 m., przodu min. dwa – licząc od kotła do przeciwległej ściany.

Kotły do spalania drewna i słomy

Dużą efektywnością, dzięki precyzyjnej regulacji procesu spalania i automatyzacji charakteryzują się również urządzenia do spalania drewna. Jednym z najbardziej efektywnych kotłów jest urządzenie zgazowujące drewno.
W kotłach może być spalana również słoma. Odpowiednio sprasowana,
i dobrze wysuszona występuje w postaci brył zwanych balotami i jest doskonałym oraz ekologicznym źródłem energii. Spalanie słomianego paliwa może odbyć się wyłącznie w specjalnych kotłach. Do spalania biopaliwa można użyć kotłów z górną komorą spalania, ale bardziej nowoczesne i wygodniejsze w użyciu są kotły z dolnym spalaniem. Załadunku paliwa dokonuje się, co kilkadziesiąt godzin.

Jaka jest wartość opałowa paliw stałych

Wartość opałowa węgla wynosi ok. 15–28 MJ/kg., a do do ogrzewania domów stosowane są różne jego formy. Wyróżniamy tu m.in. orzech - węgiel o wielkości ziaren 25-80 mm, czy koks. Do pieca możemy również dosypać miału jednak jest to paliwo charakteryzujące się małą kalorycznością i dużą zawartością popiołów oraz zanieczyszczeń. Coraz większą popularność zdobywa węgiel w postaci ekogroszku, który charakteryzuje się bardzo dobrą wartością energetyczną - ok. 26 MJ/kg. Groszek dostępny jest w formie małych, o średnicy 5–25 mm kuleczek i nadaje się praktycznie do wszystkich rodzajów pieców węglowych z automatycznym podajnikiem paliwa, również do kotłów z paleniskiem retortowym, wyposażonym w podajnik ślimakowy.
Wartość opałowa drewna zależy od czasu sezonowania - minimalny okres to rok. Najbardziej kaloryczne jest drewno o wilgotności do 25%. W nowoczesnych kotłach można w zasadzie stosować wszystkie rodzaje drewna opałowego, ale ze względu na dużą wartość opałową warto wybierać. twarde drewno liściaste. Cenione są takie gatunki jak: buk, dąb, grab, drewno jesionowe, brzoza,wiąz, klon, olcha. Do ogrzewania używa się również brykietów - wytwarzanych z trocin i odpadów drzewnych i sprasowanych pod wysokim ciśnieniem do formy kostki lub walca – oraz pelet, zwanych również granulatem.


Wydajnym źródłem ciepła jest również wierzba energetyczna występująca w postaci zrębek, polan lub brykietów oraz słoma. Ze spalenia 1,7 tony słomy uzyskujemy tyle samo energii, co ze spalenia tony węgla. Słomą w formie sprasowanej, czyli balotów można palić w kotłach przeznaczonych wyłącznie do jej spalania lub w urządzeniach, które umożliwiają spalanie również innych rodzajów paliw. Słoma może również występować jako brykiety - wówczas możemy ją stosować zarówno w tradycyjnych piecach jak i piecach kaflowych, kotłach centralnego ogrzewania, a nawet kominkach.

Fot. Viessmann

Projekty domów z wejściem od południa – dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?
Blog
26 Listopad 2024
Planując budowę wymarzonego domu, jedną z kluczowych kwestii, którą należy wziąć pod uwagę, jest orientacja budynku względem różnych stron świata. Właściwe usytuowanie domu wpływa na komfort
Dom z miejscem do pracy, czyli jak wybrać projekt domu z gabinetem?
Blog
05 Wrzesień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na pracę zdalną lub prowadzenie własnej działalności gospodarczej z domu. Z tego powodu, projekty domów z gabinetem stają się coraz bardzi
Projekty średnich domów – idealne rozwiązanie dla rodziny
Blog
16 Sierpień 2024
W dzisiejszych czasach, kiedy rynek nieruchomości jest pełen różnorodnych propozycji, wybór idealnego domu może być wyzwaniem. Dla wielu rodzin optymalnym rozwiązaniem stają się projekty średn
Projekty domów do 70m², małe, ale w pełni funkcjonalne
Blog
16 Sierpień 2024
Budowa domu o powierzchni 70m² to doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają ekonomicznych i funkcjonalnych rozwiązań. Taki metraż może być wystarczający dla małej rodziny, pary, czy sin
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść