Logo

Kotwa chemiczna do betonu – rodzaje zastosowanie i montaż

Kotwy chemiczne służą do mocowania umywalek, wentylatorów i barierek wewnątrz domu. Przydają się także na zewnątrz – z ich pomocą mocujemy okiennice, elementy drzwiowe, konstrukcje pergoli czy anteny na dachach. Istnieją jednak różne rodzaje kotew. Która z nich będzie odpowiednia do betonu? W jaki sposób się ją stosuje i co warto na jej temat wiedzieć?

Kotwy do betonu

Rodzaje kotew chemicznych

Budując dom, zwykle wykorzystujemy dwa rodzaje kotew: kotwy poliestrowe i kotwy winylowo-estrowe (niekiedy stosuje się także łączniki epoksydowe). Czym te rodzaje kotew się od siebie różnią?

Kotwy poliestrowe są najstarsze, a jednocześnie najczęściej stosowane. Sprawdzają się w różnych podłożach (zarówno pełnych, jak z pustkami) oraz w różnych temperaturach (od – 5 do +25°C). Charakterystyczny dla kotew chemicznych poliestrowych jest krótki czas wiązania – trwa on zaledwie kilkanaście minut! Z tego powodu kotwy poliestrowe polecane są w szczególności do zamocowań w podłożach z pustkami – wówczas żywica nie zdąży wyciec w głąb materiału. Kotwy poliestrowe są stosunkowo tanie, więc ich wybór często podyktowany jest względami ekonomicznymi.

Kotwy winylowo-estrowe, ze względu na lepsze parametry techniczne, służą do przenoszenia większych obciążeń. Zakres temperatur, w jakich się sprawdzają, jest większy niż w przypadku kotew poliestrowych – wynosi od -20 do +40°C. Kotwy winylowo-estrowe potrzebują również więcej czasu na zawiązanie i utwardzenie – zwykle około godziny.

Kotwy epoksydowe stosuje przy największych obciążeniach, również a podłożach mokrych oraz pod wodą. Aplikować je można jednak tylko przy temperaturze dodatniej. Czas ich wiązania wynosi kilka godzin.

Montaż kotwy do betonu

Jak stosować kotwę chemiczną?

Kotwy chemiczne sprawdzają się zarówno w betonie, jak i w cegle dziurawce, pustakach czy murach. Ich montaż jest zwykle prosty i z powodzeniem możemy wykorzystać kotwę do mocowania ciężkich przedmiotów, zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Kotwa chemiczna uznawana jest za najlepszy system mocowania, który gwarantuje największą wytrzymałość i bezpieczeństwo. Ze względu na brak naprężeń istnieje możliwość kotwienia w pobliżu naroży czy krawędzi.

Wytrzymałość kotwy chemicznej

Kotwy chemiczne charakteryzują się dużą wytrzymałością nawet w słabych podłożach. Z tego powodu stosuje się do mocowania ciężkich przedmiotów, które mogą być narażone na dynamiczne obciążenia (np. drgania, silny wiatr), wodę i wilgoć. Kotwy chemiczne gwarantują bezpieczne użytkowanie i w wielu przypadkach znacznie przekraczają możliwości tradycyjnych mocowań, np. kołków. Jakie jeszcze zalety ma kotwa chemiczna? Wytrzymałość to tylko jedna z nich!

Jak działa kotwa chemiczna?

Kotwa chemiczna działa na zasadzie adhezji, a więc powierzchniowym połączeniu pomiędzy dwiema substancjami. W tym wypadku substancje te to żywica i podłoże, do którego jest ona wstrzykiwana i z którym tworzy silne połączenie, a jednocześnie nie narusza jego struktury.

Istotna jest natomiast siła, z jaką żywica i materiał zostają sklejone. Dzięki wykorzystaniu sił adhezji możliwe jest mocowanie bez wprowadzania do podłoża naprężeń.

Kotwy chemiczne – wady i zalety

Kołki chemiczne to rozwiązanie posiadające wiele zalet. Największą jest duża nośność wynikająca z pełnej integracji kołków i podłoża. Kolejną jest wysoki stopień integracji mocowania, jaki uzyskuje kotwa chemiczna. Jaki otwór będzie odpowiedni? Bez względu na jego wielkość, kotwa wypełni całą jego strukturę, a uzyskane w ten sposób połączenie będzie szczelne i bezpieczne. W praktyce oznacza to, że nie musimy obawiać się działania wody i różnic temperatur. Co więcej, w przeciwieństwie do tradycyjnych, mechanicznych metod łączenia, w przypadku kotwy chemicznej nie występują naprężenia. Co więcej, kotwa mechaniczna obciąża jedynie fragment danego otworu – tutaj cała jego wewnętrzna struktura łączy się ze strukturą żywicy. Nie istnieje konieczność wywiercania bardzo głębokich otworów – nawet niewielka głębokość będzie wystarczająca.

A jakie są wady kotew chemicznych?

Przede wszystkim dotyczą one montażu, który w tym wypadku uzależniony jest warunków zewnętrznych. Kotwy chemiczne nie powinny być montowane przy dużej wilgotności i przy niskich temperaturach. Dlaczego? To najprostszy sposób, by wydłużyć czas wiązania, który zwykle wynosi co najmniej 30 minut. Kolejnym mankamentem kotwy chemicznej jest jej niewielka odporność na pracę podłoża.

Kotwy chemiczne do betonu – montaż

Kotwienie w betonie składa się z kilku etapów. W pierwszym należy przygotować otwór za pomocą wiertarki. W kolejnym kroku analizujemy strukturę otworu i wprowadzamy do jego wnętrza masę. Niekiedy konieczne będzie użycie specjalnej siatki, która ograniczy jej wypływ. Następnie do masy wkłada się trzpień, który jest podstawą konstrukcji mocującej. Do tego celu wykorzystuje się specjalną nakładkę centrującą. Ważne jest, by ewentualne poprawki wprowadzać szybko, a kotew wprowadzać do otworu od samego końca. Można to zrobić za pomocą specjalnych kapsułek. Po wprowadzeniu należy zaczekać aż kotwa stwardnieje.

Na rynku dostępne są różnego rodzaju sposoby mocowań, m.in. kotew budowlana, mechaniczna czy chemiczna. Która z nich będzie najbardziej odpowiednia? Na to pytanie nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy od podłoża, warunków i naszych potrzeb.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść