Logo

Najlepsze kwiaty na balkon. Sprawdź, jakie rośliny sprawdzą się na balkonie

Kategorie: Otoczenie

Latem chętnie spędzamy czas na świeżym powietrzu. Jeżeli dysponujesz balkonem, możesz zamienić go w kwitnący ogród – wystarczy, że wybierzesz odpowiednie kwiaty. W takim, kolorowym zakątku, odpoczynek będzie prawdziwą przyjemnością. Dowiedz się, jakie kwiaty najlepiej sprawdzą się na balkonie.

Kwiaty na balkon

Czym kierować się przy wyborze roślinności na balkon?

Dobierając kwiaty na balkon, warto wziąć pod uwagę jego położenie. Do balkonów znajdujących się na północnej stronie budynku dociera mniej światła niż do balkonów położonych na ścianie południowej. To powoduje, że nie wszystkie kwiaty będą się tam czuć dobrze.

Aby cieszyć się kwitnącą przestrzenią, w której relaks sprawi Ci dużo radości, powinieneś uwzględnić zarówno położenie balkonu, jak i optymalne warunki dla poszczególnych gatunków kwiatów. Niektóre rośliny do wzrostu potrzebują dużej ilości słońca, inne przeciwnie – lepiej rozwijają się w cieniu. Znaczenie ma także czas, jaki możesz poświęcić na pielęgnację roślin. Jeżeli nie będziesz mógł zajmować się balkonowymi kwiatami regularnie, wybierz te, które nie wymagają dużej uwagi.

Jakie kwiaty cieszą się największą popularnością wśród właścicieli mieszkań i domów, którzy wiosną przyozdabiają swoje balkony? Poniżej znajdziesz cztery najczęściej wybierane rośliny.

Kwiaty na balkon – surfinie najpopularniejsze

Surfinia balkonowa to kwiat cieszący się największą popularnością wśród właścicieli balkonów. Nie dziwi to specjalnie, jeżeli wziąć pod uwagę jego walory dekoracyjne. Drobne, kolorowe kwiaty, którymi jest obsypana roślina, są doskonałą ozdobą balkonu. Co więcej, kaskady, jakie tworzy surfinia powodują, że balkon już z daleka przyciąga wzrok.

O czym pamiętać, wybierając surfinie balkonowe? Ich pielęgnacja nie jest specjalnie skomplikowana, ale z pewnością czasochłonna. Kwiaty uwielbiają miejsca nasłonecznione, dlatego idealne warunki do wzrostu znajdą na balkonach położonych na południowych i zachodnich stronach budynków. Z drugiej strony są bardzo delikatne, dlatego należy je odpowiednio chronić przed intensywnymi deszczami.

Jeżeli wybierzesz surfinie jako kwiaty na balkon, pamiętaj o ich regularnym podlewaniu – roślina bardzo lubi wodę i potrzebuje jej sporo. Nie obejdzie się też bez nawożenia. W tym celu najlepiej zastosować nawozy mineralne stworzone z myślą właśnie o surfinii. Pielęgnacja tej rośliny sprowadza się do regularnego usuwania przekwitłych kwiatów i sprawdzania, czy nie została ona zaatakowana np. przez mszyce. Wówczas konieczne jest zastosowanie tabletek owadobójczych.

Kwiaty na balkon

Pelargonie – kwiaty na balkon idealne dla początkujących

Dotychczas z początkiem wiosny nie zamieniałeś balkonu na kwitnący zakątek? Na początek wybierz pelargonie. To kwiaty pochodzące z Afryki Północnej, które są łatwe w uprawie i dodatkowo nie wymagają dużej uwagi – ich pielęgnacja jest bardzo łatwa.

Do wyboru masz kilka rodzajów pelargonii, np. rabatowe i wielkokwiatowe. Te pierwsze najczęściej wybierają właściciele działek, ale można je spotkać również na balkonach w ozdobnych doniczkach. Z kolei pelargonie wielokwiatowe nie są szczególnie odporne na działanie czynników atmosferycznych i dlatego najczęściej są wybierane jako kwiaty do domu. Jeżeli zdecydujesz się na pelargonie rabatowe, możesz je posadzić na zewnątrz, gdy tylko skończą się przymrozki.

Pielęgnacja pelargonii polega na systematycznym usuwaniu przesuszonych liści oraz zwiędniętych kwiatów. Podobnie jak surfinie, ta roślina również lubi być podlewana. W gorące dni należy robić to nawet kilka razy dziennie. Aby pelargonie były elegancką ozdobą balkonu, pamiętaj także o ich regularnym nawożeniu. Najlepiej sprawdzi się nawóz stworzony z myślą o pelargoniach, który zapewni roślinie wszystkie niezbędne substancje odżywcze.

Fuksja – najlepsze kwiaty na balkon północny i wschodni

Na wielu balkonach latem gości fuksja. Te kwiaty źle znoszą upały, nie lubią też palącego słońca, dlatego najlepiej sprawdzą się na balkonie usytuowanym na północnej ścianie budynku. Wybierając fuksje na balkon, warto wybrać te w wiszących koszach. Takie najlepiej będą prezentować się na zewnątrz, a dzięki nim roślina stanie się niebanalną ozdobą.

Niezależnie od gatunku, pielęgnacja fuksji sprowadza się do cyklicznego usuwania zwiędniętych kwiatów. Warto też systematycznie podcinać pędy. Ten zabieg powoduje, że roślina będzie obficie kwitnąć. Ponieważ fuksja może zostać zaatakowana choćby przez mszyce, warto ją często obserwować, a w razie konieczności zastosować oprysk np. z czosnku.

Fuksja nie potrzebuje wiele wody do wzrostu, ale warto pamiętać o jej regularnym podlewaniu. Wybór tej rośliny na balkon wymaga także nawożenia – najlepiej sprawdza się nawóz do kwiatów kwitnących. Jeżeli zamierzasz samodzielnie posadzić fuksje, pamiętaj, aby wybrać odpowiednie podłoże. Idealna będzie żyzna gleba próchnicza.

Kwiaty na balkon

Jakie kwiaty na balkon – kiedy wybrać stokrotki?

Delikatne, białe płatki i żółty środek  (koszyczek) – stokrotki trudno pomylić z innymi kwiatami. Latem można je dostrzec na wielu balkonach. Ponieważ roślina lubi półcień, najlepiej przyjmie się na balkonach położonych na ścianie północnej i wschodniej. Obok najpopularniejszej odmiany, czyli stokrotki pospolitej, możesz też zdecydować się na jedną z odmian ozdobnych, np. Old Strain.

Optymalne warunki do wzrostu dla stokrotek to żyzna gleba i sporo wody – ziemia powinna być stale wilgotna. Rośliny warto także systematycznie nawozić, korzystając z wieloskładnikowego nawozu. To zapewni stokrotkom dostęp do niezbędnych składników mineralnych. Co ważne, w odróżnieniu od innych kwiatów, stokrotki mogą zdobić balkon już w marcu – są odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne.

Jeżeli wybierzesz różne gatunki stokrotek, bez trudu stworzysz wielobarwną kompozycję. Taka aranżacja balkonu przyciągnie wzrok już wczesną wiosną. Aby kwiaty prezentowały się nienagannie, pamiętaj o ich systematycznej pielęgnacji – usuwaniu przekwitłych kwiatów.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść