Logo

Łazienka na poddaszu – nowoczesne pomysły na aranżację

Jak zaaranżować łazienkę?

Aranżacja łazienki na poddaszumusi być starannie przemyślana. Problematyczne jest ustawienie sprzętów tak, by można z nich było wygodnie korzystać. Ilość skosów zależy od rodzaju dachu. W domu z dachem dwuspadowym zazwyczaj występuje tylko jeden spadek, przy czterospadowym występują dwa. Dużą rolę odgrywa kąt nachylenia dachu i wysokość ścianki kolankowej, czyli najniższej ścianki w pomieszczeniu. Im większy kąt, tym większa wysokość bliżej ścianki. Każdy skos można wykorzystać na schowki, półki i skrytki.Nowoczesne łazienki na poddaszuwykorzystują każdy fragment dostępnej przestrzeni.

Ceramika łazienkowa

Producenci ceramiki łazienkowej oferują indywidualne, nietypowe wymiary ścinek kabin prysznicowych. Dzięki temu można je ustawiać nawet pod skosem. Innym udogodnieniem są obniżone do 80 cm stelaże podtynkowe do sedesów i bidetów. Można je umieścić przy ściance kolankowej mierzącej minimum 110 cm. Wanna dostawiona krótszym bokiem do ścianki o tej wysokości również zapewni komfort użytkowania. Jeżeli chcemy pod skosem umieścić zlew, wtedy wysokość ścianki powinna wynosić minimum 145 cm, w przeciwnym razie nie będziemy mogli z niego wygodnie korzystać.Łazienka na poddaszuze ścianką kolankową niższą niż 1 m wymaga odstawienia armatury na taką odległość, by była ona funkcjonalna.

Prysznic

To najbardziej wymagająca część wyposażenia łazienki na poddaszu, ciężko bowiem znaleźć miejsce na kabinę prysznicową, zwłaszcza gdy przyłącze wody i kanalizacji znajduje się w innym miejscu niż najwyższa część poddasza. Nowe przyłącze wymaga wyższego brodzika. Musimy też doliczyć około 1 m kwadratowego miejsca przed natryskiem na swobodne wychodzenie z kabiny.

Wanna

Łazienka na poddaszu z wannąstanowi idealne rozwiązanie. Aby móc komfortowo korzystać z kąpieli, koniecznie trzeba zapewnić minimum 110 cm wysokości od posadzki do skosu. Przed wanną wysokość ta powinna wynosić co najmniej 2 m, by móc stanąć i swobodnie się wytrzeć. Chociaż aranżacja łazienki na poddaszu jest trudna, to warto włożyć w nią wysiłek. Możemy zyskać prawdziwy pokój kąpielowy, w którym z wanny będziemy mogli podziwiać niebo widoczne za oknem. Klimatyczne, wyjątkowe wnętrze, jakiego nie udałoby się stworzyć w normalnym, typowym wnętrzu.

Wanna na poddaszu

Umywalka

Górna krawędź umywalki powinna sięgać do wysokości 85 cm. Jeśli chcemy, by nad nią wisiało lustro, musimy znaleźć ściankę, która pozwoli na zawieszenie go na wysokości odpowiedniej dla wzrostu użytkownika. Potrzebna jest do tego ściana o wysokości do 190 cm. Umywalkę, zamiast możemy umieścić na blacie biegnącym wzdłuż całej ściany aż pod skos. Zyskamy dzięki temu miejsce na przybory toaletowe i kosmetyki.

Pralka

Chociaż obsługa pralki nie wymaga pozycji wyprostowanej, to przed pralką wymagana jest wysokość 150 cm, by można się było bezpiecznie pochylić. W miejscu, w którym się prostujemy, konieczna jest wysokość 2 m.

Mała łazienka na poddaszu

Małą łazienkę można urządzić, gdy ścianka kolankowa ma odpowiednią wysokość. Rozwiązaniem może być wyspa urządzona na środku pomieszczenia wokół specjalnie do tego celu wybudowanej ścianki. Nie wolno zapominać wówczas o zachowaniu ciągu komunikacyjnego wokół wyspy. Za powierzchnię użytkową uznaje się przestrzeń, której wysokość wynosi 190 cm.

Duża łazienka

Nawet przy niskiej ściance kolankowej duża przestrzeń daje ogromne możliwości aranżacyjne. Postawienie ścianek działowych pozwoli na dowolne ukształtowanie wnętrza. Stworzenie wyspy w najwyższej części łazienki stanowi sposób na umieszczenie armatury na odpowiedniej wysokości. Chociaż wymiary pomieszczenia są większe, obowiązują tu te same zasady aranżacyjne co w małej łazience. Przestrzeń poza obrębem użytkowym może służyć do celów dekoracyjnych i różnego rodzaju schowków.

Stylistyka łazienki na poddaszu

Optymalne rozmieszczenie wyposażenia sprawi, żełazienka na poddaszubędzie miała indywidualny styl i charakter. Stanie się nie tylko ergonomiczna, ale też piękna. Okno oświetlające pomieszczenie zapewni naturalne światło. Duża ilość schowków i półek zamontowanych w skosach uporządkuje przestrzeń i dodatkowo ozdobi. By pomieszczenie wydawało się wyższe, należy pomalować sufit na jasne kolory. Światła punktowe doświetlą wszystkie kąty i dadzą wrażenie przytulności. Warto postawić na minimalizm z dużą dbałością o detale. Dzięki temu stworzymy wnętrze ponadczasowe, odporne na zmieniającą się modę. Jasne barwy, proste w formie umeblowanie i sprzęty to gwarancja elegancji i klasy.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść