Logo

Listwy progowe, czyli eleganckie łączenie płytek z panelami. Co wybrać?

Zadaniem listew progowych jest estetyczne i spójne połączenie podłóg wykonanych z różnych materiałów. Stanowią one także wyraźne rozgraniczenie pomieszczeń. Jakie listwy wybrać, aby całość wyglądała elegancko i podnosiła walory całej aranżacji? Na co zwracać uwagę podczas montażu poszczególnych rozwiązań?

łączenie maskujące

Bezpieczne łączenie paneli i płytek – w jakim celu się je wykonuje?

Jednym z najpopularniejszych połączeń podłogowych są płytki i panele. Najczęściej takie zestawienie spotkamy w salonach z aneksem kuchennym, gdzie w pokoju dziennym podłoga jest z paneli laminowanych, a w kuchni z płytek.

Łączenie płytek z panelami w drzwiach może mieć z kolei miejsce pomiędzy pokojami a przedpokojem. Szczelina, która powstała, będzie niebezpieczna dla mieszkańców, stworzy ryzyko potknięcia, upadku lub nawet zranienia się. Wewnątrz zbierać się będą kurz i zanieczyszczenia. Dlatego należy wykonać odpowiednie łączenie płytek z panelami.

Łączenie podłóg: o czym należy pamiętać?

Kiedy planujemy łączenie paneli i płytek, w grę wchodzi nie tylko bezpieczeństwo, ale i estetyka. Dlatego też bardzo ważne jest dopasowanie ich do rodzaju paneli lub innego materiału podłogowego. Należy zachować umiar zarówno we wzorach, jak i kolorystyce, aby łączenie kafelek z panelami wyglądało naturalnie. Nie powinno się zestawiać materiałów o wyraźnym rysunku, na przykład drewna o wydatnym usłojeniu z dekoracyjnym kamieniem czy wzorzystym gresem. Jeden materiał może być bardziej ozdobny, a drugi gładki. Ciekawie wyglądać będą zestawienia kontrastowe, dwie różne barwy albo jeden kolor w skrajnych odcieniach.

Zachowanie elegancji i estetyki wykończenia podłóg przy łączeniu płytki z panelem

Montaż paneli podłogowych nie jest trudny, ale wymaga skupienia i precyzji. Podobnie jest przy płytkach, dzięki czemu zastosowane tuż obok siebie przez długie lata będą cieszyć się efektownym wyglądem i trwałością wykonania. Zwieńczeniem podłogi są listwy przypodłogowe i listwy progowe. Powinno się je dobierać do obu materiałów z zachowaniem zasad estetyki i bezpieczeństwa.

Doklejanie maskownicy na łączeniach

Połączenie płytek z panelami w salonie można wykonać za pomocą listew metalowych, drewnianych czy też z tworzyw sztucznych. Najważniejsze jest zachowanie jednego poziomu obu warstw wykończeniowych i zostawienie odpowiedniej szczeliny dylatacyjnej, aby powierzchnia mogła swobodnie „pracować”. Warto zaplanować łączenie podłóg już na etapie montażu. Jeśli wybierzemy panele winylowe, które nadają się także na ogrzewanie podłogowe, to dobierzmy do nich odpowiednie łączenie, np. z drewna w podobnym odcieniu.

Listwy wyrównujące i panele dylatacyjne – rodzaje listew maskujących

Łączenie płytek z panelami na podłodze można wykonać za pomocą kilku rodzajów listew:

  • Listwy progowe – łączą przerwę pomiędzy pomieszczeniem a przedpokojem w drzwiach. W zależności od pomieszczenia mogą być to płaskie listwy, lekko odstające nad poziom podłogi, lub wysokie progi.
  • Listwy dylatacyjne – to jedna z listew przejściowych. Łączą one dwa materiały na tym samym poziomie. Konieczna jest pomiędzy nimi dylatacja, aby podłoga mogła swobodnie „poruszać się” podczas użytkowania i zmian temperatur. Zadaniem listwy dylatacyjnej jest zamaskowanie niezbędnych szczelin.
  • Listwy wyrównujące – kiedy wysokość posadzek jest inna, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej listwy wyrównującej. Doskonale sprawdzą się pomiędzy łazienką, pralnią, toaletą a ciągami komunikacyjnymi. Listwy wykończeniowe zapewniają płynne i bezpieczne przejście pomiędzy różnymi podłogami.
Łączenie panela z płytką w kuchni

Listwy progowe i przejściowe: rodzaj tworzywa

Listwy podłogowe dzielimy także ze względu na tworzywo, z jakiego zostały wykonane:

  • Aluminium – choć są wykonane z aluminium, najczęściej powleka się je warstwą drewnopodobną. Doskonale sprawdzają się jako połączenie płytek i paneli. Dostępne są listwy progowe samoprzylepne oraz mocowane na wkręty.
  • Stal nierdzewna – tanie produkty, które montuje się za pomocą kleju wiecznie żywego lub kołków montażowych. Listwa ze stali nierdzewnej jest trwalsza niż listwa aluminiowa, ale rzadziej występuje w wersji powlekanej.
  • Drewno – wykonane z naturalnego drewna stają się coraz mniej popularne z uwagi na zamienniki charakteryzujące się łatwym montażem. Bardzo duży wybór kolorów i wzorów, ale i wyższa cena.
  • Materiał drewnopodobny – najczęściej wykonuje się je z tworzywa sztucznego lub aluminium powleczonego okleiną drewnopodobną. Szeroki wybór wzorów i odcieni sprawia, że bez problemu dopasujemy tego typu listwy do podłogi. Montaż odbywa się przy użyciu specjalnego kleju lub poprzez wwiercenie w posadzkę.
  • Mosiądz – rzadko stosowane z uwagi na jeden charakterystyczny kolor, ale bardzo trwałe i odporne. Montuje się je wkrętami wkręcanymi od góry.

Łączenie paneli i płytek na podłodze klejonej

Panele układane i montowane na klej pozwalają na większą dowolność w doborze listew wykończeniowych. W tym przypadku można zastosować zwykłą listwę progową mocowaną na wkręty bądź samoprzylepny profil podłogowy. A jak wygląda łączenie paneli z płytkami bez listwy? W tym przypadku można wykorzystać: wspomnianą wyżej taśmę samoprzylepną, dylatacyjne listwy korkowe albo korek natryskowy.

Z listew można zrezygnować w przypadku wykończenia ścian kamieniem, betonem, cegłą lub drewnianymi panelami ozdobnymi.Co zamiast listwy przypodłogowej w takim przypadku? Najlepiej… nic. A to dlatego, że wymienione materiały samoistnie stworzą wyjątkowe wykończenie.

Listwy progowe: ceny

Listwy progowe znajdziemy w każdym markecie budowlanym i sklepie z materiałami do wykończania i remontowania wnętrz. Ich ceny wahają się w zależności od długości i tworzywa od 10 do 150 zł.

Listwy podłogowe stanowią ostateczne wykończenie podłogi, nadają jej finalny styldopełniając aranżacji wnętrza. Warto więc stawiać na produkty, które idealnie podkreślą zastosowane materiały.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść