Logo

Lukarna – dodatkowa przestrzeń użytkowa i ozdoba budynku

Kategorie: Konstrukcja

Lukarna to alternatywa dla okien dachowych – pionowa szyba wbudowana w konstrukcję dachu znakomicie doświetla pomieszczenia znajdujące się na ostatniej kondygnacji budynku, powiększa przestrzeń użytkową, a ponadto stanowi element ozdobny. Skąd wywodzą się lukarny? Jaka jest ich konstrukcja? Czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie w swoim domu? Przedstawiamy praktyczne porady dla inwestorów.

Lukarna – dodatkowa przestrzeń użytkowa i ozdoba budynku

Lukarna – funkcjonalność i ozdoba

Lukarnyto element architektoniczny o bardzo długiej tradycji – pierwszy raz pojawiły się we Francji w okresie gotyku. W czasach baroku były charakterystyczne dla architektury pałacowej oraz kamienic. Ówczesnelukarnycharakteryzowały się bogatymi zdobieniami, co podkreślało prestiż nieruchomości i wyróżniało je na tle innych. Przez lata lukarny ewoluowały i zmieniały swój wygląd, stając się przede wszystkim dekoracyjnym elementem architektonicznym spełniającym funkcję użytkową – chodziło o zwiększenie przestrzeni użytkowej pomieszczeń zlokalizowanych na ostatniej kondygnacji. Okna tego typu spełniały grały również inne role – pozwalały na lepsze doświetlenie pomieszczeń znajdujących się na poddaszu.

Konstrukcja lukarny – na co należy zwrócić uwagę?

Jesteś na etapie projektowana domu jednorodzinnego i chcesz zdecydować się na lukarnę? Jej budowa nie jest bardzo skomplikowana – składa się ze ściany z oknem, daszku oraz bocznych ścianek. Popularne obecnielukarnymogą mieć konstrukcję drewnianą lub murowaną. Wśród nich wyróżniamy lukarny jedno- i dwuspadowe. W przypadku konstrukcji drewnianych podstawą lukarny jest rama przymocowana do krokwi oraz murłaty, czyli drewnianej belki, która przenosi obciążenia z dachu na ściany. Na tak wykonanym szkielecie buduje się konstrukcję daszku, wstawia okno oraz układa pokrycie dachowe. Kolejnym ważnym elementem konstrukcyjnym są szkielety ścianek bocznych wykonane z drewnianych słupków, do których mocuje się pozostałe części zabudowy. Ocieplanie lukarny drewnianej wykonuje się wraz z wykańczaniem pomieszczeń znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku.

Lukarnymurowane są mniej popularnym rozwiązaniem, stosowanym zazwyczaj wtedy, gdy przednia ścianka jest przedłużeniem ściany domu. Lukarna jest pod względem praktycznym zbliżona do jaskółki, której zadaniem również jest doświetlanie poddasza. Różnią się one od siebie konstrukcją – lukarna posiada ściany boczne, frontowa ściana jaskółki zaś przybiera formę trójkątną.

Lukarna z balkonem - miejsce odpoczynku

Wielu inwestorów decyduje się obecnie nie tylko na wykonanie lukarn, ale także dobudowanie do nich balkonów – pozwala to urządzić przytulne miejsce relaksu i podnieść walory użytkowe nieruchomości. Posadzka wykończona gresem lub kompozytowymi deskami tarasowymi charakteryzuje się doskonałymi parametrami technicznymi, a drewniane, szklane lub wykonane ze stali nierdzewnej balustrady prezentują się bardzo efektownie.

Lukarna z balkonemprzełamuje monotonną połać dachu, a duża powierzchnia okien balkonowych sprawia, że do pomieszczeń wpada więcej naturalnego światła. Popularne staje się również wykończenie lukarny tzw. portfenetrem, czyli wysokim oknem zabezpieczonym zewnętrzną balustradą, często bardzo ozdobną.

Projekt domu Akord VI G, wizualizacja 1

Lukarna nowoczesna – budynek z charakterem

Lukarny są niezwykle popularne wśród polskich inwestorów doceniających ponadczasowe wzornictwo oraz liczne walory użytkowe, które zapewnia ten element architektoniczny. Warto jednak zauważyć, że okna tego typu są widoczne nie tylko w projektach domów urządzonych w klasycznym stylu, ale również inspirowanych nowoczesnym designem.

Lukarna nowoczesnamoże posiadać płaski daszek, który zdecydowanie odróżnia ją od dwuspadowych elementów architektonicznych typowych dla klasycznych dworków. Bardzo popularne staje się również łączenie różnych kolorów elewacji i dachówek – zastosowanie cegły klinkierowej na froncie budynku, niestandardowe pokrycie dachu oraz duże przeszklenia sprawiają, że nieruchomość nabiera wyjątkowego charakteru i wyróżnia się na tle innych budynków.

Projekt domu Helios II , wizualizacja 2

Dlaczego warto zainwestować w lukarny – zalety i wady

Okna wkomponowane w konstrukcję spadzistego dachu nie tylko wspaniale się prezentują, ale mają również wiele innych walorów. Oprócz doświetlania pokoi zlokalizowanych na ostatniej kondygnacji budynku wpływają także na zwiększenie się powierzchni użytkowej nieruchomości – chodzi głównie o wyeliminowanie skosów, co ułatwia aranżację przestrzeni na poddaszu. Niestetylukarnysą dość kosztownym rozwiązaniem, wszystko zależy jednak od projektu, konstrukcji oraz zastosowanych przy budowie materiałów. Okna tego typu mogą również powodować powstanie tzw. mostków termicznych, czyli miejsc, przez które wychładza się wnętrze domu. W celu uniknięcia otrzymywania podwyższonych rachunków za ogrzewanie warto zlecić stworzenie projektu lukarny oraz wykonanie jej specjalistom, którzy mają odpowiednie doświadczenie w tym zakresie. Niezwykle istotne jest również prawidłowe ocieplenie lukarny – pozwoli to utrzymać optymalny komfort termiczny w domu.

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść