Logo

Lustra w aranżacji wnętrz - zasady doboru i dopasowania do pomieszczeń

Lustro to przedmiot pełniący zarówno istotne funkcje praktycznie, jak i dekoracyjne. Niezbędne w łazience czy przedpokoju, służy jednak nie tylko do kontroli wyglądu. Pozwala też na prawdziwą metamorfozę pomieszczenia.
Lustro – oprócz swych istotnych funkcji praktycznych, bez których trudno byłoby wykonać codzienny makijaż, uczesać się czy ogolić – pełni niezwykle istotne zadanie w aranżacji wnętrz. Umiejętnie dobrane i umieszczone, potrafi optycznie powiększyć pomieszczenie i je rozjaśnić; może także stanowić dekoracyjne clue danego pokoju. Jak należy dobierać lustra do pomieszczeń? Gdzie należy powiesić lustro w salonie, a gdzie w innych pokojach?

lustro w salonie

Jak wykorzystać lustro w aranżacji wnętrz?

Wybierając kształt i orientację lustra, należy wziąć pod uwagę, gdzie będzie wisiało oraz jakie funkcje ma pełnić. Nad takimi meblami jak łóżko czy komoda warto wieszać lustro poziome. Lustro nad toaletką może być kwadratowe. Na szafie z kolei, podobnie jak na ścianie w przedpokoju, warto powiesić lustro pionowe, które obejmie całą sylwetkę.

W małych, wąskich pomieszczeniach lustra można zastosować w celu optycznego powiększenia przestrzeni. Mały przedpokój sporo zyska zarówno przy zastosowaniu dużego zwierciadła zawieszonego na ścianie, szafy z lustrzanymi drzwiami, jak i galerii kilku luster – tu warto pokusić się o ciekawe kształty, np. koła i elipsy.

Jak stosować lustra w feng shui?

Lustro odgrywa w filozofii rodem z Dalekiego Wschodu – feng shui – ważną rolę obiektu powielającego siłę energetyczną odbijanych przedmiotów. Dlatego powinno odbijać jedynie rzeczy i obrazy piękne, dobre i pożądane. Ważną kwestią przy wyborze miejsca na lustro jest więc to, co znajduje się naprzeciw niego. Według myśli chińskiej dobry wpływ wywierają odbicia pięknych widoków za oknem, kwiatów w wazonie, płonących świec czy palących się lamp. Lustra warto wieszać szczególnie w salonie – dodają one pomieszczeniu zarówno przestrzeni i światła, jak i dobrej energii. W kuchni czy aneksie jadalnym warto zawieszać lustra tak, aby odbijały spożywane dania – ma to zapewnić dobrobyt.

A jak ustawić lustro w sypialni? Tak, aby nie odbijało osób śpiących w łóżku – w przeciwnym razie mają nas czekać bezsenne noce, bóle głowy i kłótnie. W przedpokoju natomiast lustro zawieszone naprzeciwko drzwi lub na drzwiach wejściowych odbija energię płynącą z zewnątrz – tę złą, ale i dobrą.

Lustro należy wieszać na takiej wysokości, aby swobodnie móc się w nim przejrzeć – bez pochylania się czy stawania na palcach. Za małe lub źle umieszczone, zaburza harmonię pomieszczenia.

Szczególnym rodzajem lustra w feng shui jest lustro bagua. Gdzie je powiesić? Najlepiej nad drzwiami wejściowymi, powyżej linii wzroku. Jego zadaniem jest odpychanie wszelkich niekorzystnych czynników, które mogłyby mieć zły wpływ na domowników i zakłócać ich spokój. Lusterka takie należy utrzymywać w czystości i co jakiś czas wymieniać – najlepiej wtedy, gdy zaczną się robić matowe.

lustro w salonie

Lustro w salonie – dekoracja zawsze na czasie

Wybierając lustro do salonu, warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak jego rozmiary, kształt oraz styl ramy. Rama może nawiązywać do aranżacji wnętrza danego pomieszczenia. Obecnie bez problemu można znaleźć lustra z ramami minimalistycznymi lub pozbawione ich. Do dyspozycji są ramy oryginalne ramy o fantazyjnych kształtach, jak i tradycyjne, drewniane, przecierane ramy rustykalne czy bogato zdobione ramy do stylistyki glamour. Ciekawy efekt można jednak uzyskać również stosując kontrast stylistyczny, np. lustro w prostej ramie do bogato zdobionego wnętrza lub dekoracyjne zwierciadło stanowiące główny element dekoracyjny wnętrza minimalistycznego.

Lustro umieszczone w niedużym salonie może powiększyć go optycznie, w niedoświetlonym natomiast – zapewnić więcej światła, jeśli powiesimy je naprzeciwko okna. Zwierciadło warto też umieścić np. nad komodą czy konsolą, na wyeksponowanym (np. wysuniętym do przodu) fragmencie ściany. Można je zawiesić także nad sofą lub w miejscu, w którym siedzące na niej osoby będą mogły podziwiać powielone w lustrze widoki, np. pejzaż ogrodu za oknem, fotografie lub obrazy zawieszone na ścianie, kolekcję figurek, kwiaty itd. Ciekawy efekt przyniesie również lustro oparte o ścianę.

Projekt domu Solaris III G, wizualizacja 11

Projekt domu taniego w budowie -Solaris III G 103.80m²

Lustra łazienkowe – jak uzyskać jaśniejsze i większe optycznie wnętrze?

Nawet niewielkie lustro umieszczone w łazience może dokonać ogromnej zmiany. Obecnie szczególnie popularne stały się lustra duże, które wcale nie muszą być rozwiązaniem stosowanym jedynie w przypadku obszernych łazienek – wręcz przeciwnie. Zwielokrotniony obraz niedużego pomieszczenia daje wrażenie większej przestrzeni i pozwala przezwyciężyć odczucie ciasnoty i bałaganu. Duże lustro dodaje też łazience światła, co jest szczególnie ważne w tym pomieszczeniu.


Jak powiesić lustro w łazience? Powinno oczywiście wisieć nad umywalką – przynajmniej jedno z nich, bowiem ciekawe oraz praktyczne efekty można uzyskać także montując w łazience dwa lustra naprzeciwko siebie. Lustro nad umywalką powinno znaleźć się na takiej wysokości, aby można było się w nim wygodnie przejrzeć – tutaj też najlepiej sprawdzą się zwierciadła duże. Jeśli chodzi o kształty, do najpopularniejszych w naszych łazienkach należą prostokątne, choć okrągłe sprawdzi się znakomicie.

Lustro w łazience – najciekawsze rozwiązania w montażu

A może zdecydować się odrobinę oryginalności przy montażu lustra łazienkowego? Zwróćmy uwagę m.in. na lustra z wbudowanym oświetleniem LED, które nie wymagają montowania lampki. Ciekawym rozwiązaniem umożliwiającym łatwe wpasowanie drugiego lustra do łazienki jest szafka z lustrzanymi drzwiczkami. Taka szafka może zresztą znaleźć się nad umywalką – doskonale sprawdzi się jako schowek na przybory toaletowe. Bardzo wygodne są również lustra wysuwane – prosty stelaż i wysięgnik pozwolą przysunąć zwierciadło znad umywalki i precyzyjnie wykonać makijaż czy włożyć szkła kontaktowe. Możemy wreszcie zdecydować się na zabudowanie obszernego lustra na ścianach łazienki. Sprawdzą się tu proste lustra bez ram lub naklejane na ścianę. Takie zwierciadła są nie tylko bardzo praktyczne, ale znakomicie powiększą nawet najmniejszą łazienkę. Przekonaj się, ile magii może wnieść do każdego pomieszczenia dobrze dobrane lustro.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść