Logo

Mała nowoczesna toaleta – jak ją funkcjonalnie urządzić?

Podczas urządzania toalety powinniśmy postarać się, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne elementy wyposażenia, a jednocześnie, by przestrzeń była dla nas komfortowa w użytku. To może okazać się wyzwaniem, jeśli konieczna będzie aranżacja małego WC – sprawdźmy, co możemy zrobić!

Mała łazienka jak ją zaaranżować?

Mała toaleta w małym mieszkaniu

Aranżacja małej ubikacji może okazać się koniecznością w momencie, gdy kupimy niewielkie mieszkanie – w takich lokalach każdy metr jest na wagę złota, dlatego też niezbędne jest osiąganie kompromisów w zakresie metrażu poszczególnych pomieszczeń. Zazwyczaj cierpi na tym toaleta, co jest zresztą dość zrozumiałe – oprócz miski WC oraz umywalki nie musimy tam wstawiać nic więcej, choć oczywiście przydatna okaże się także choć jedna szafka. Jeśli staniemy przed zadaniem aranżowania małego WC, zadbajmy, by było nam w nim wygodnie, a otoczenie prezentowało się efektownie. Jak sprawić, by mała toaleta była nowoczesna?

Aranżacja małej toalety – jak urządzić funkcjonalną przestrzeń?

Pierwszym krokiem do małej, lecz nowoczesnej toalety, jest zadbanie o jej wystrój – aranżacja powinna być zaplanowana tak, by wszystkie elementy wykończeniowe pozwalały na optycznie powiększenie dostępnej przestrzeni. Dzięki temu w takim WC poczujemy się swobodniej i przyjemniej. Poznajmy kilka trików na aranżację małej ubikacji:

  • Jasne kolory – jak wszyscy dobrze wiemy, czerń wyszczupla, dlatego absolutnie nie wykorzystujmy jej w aranżacji małego WC. Wręcz przeciwnie – postawmy na jasne kolory, dzięki którym cała przestrzeń wyda nam się większa i bardziej uporządkowana. Idealnie sprawdzi się rzecz jasna biel, ale też beżowe i kremowe barwy zdadzą tutaj egzamin.
  • Duże lustra – nawet najmniejsza toaleta będzie się odbijać w lustrach, a przez to wnętrze wyda nam się przestronniejsze. Co więcej, taki element wyposażenia znajdzie zastosowanie nie tylko nad umywalką, ale także na innych ścianach – np. bezpośrednio nad miską WC.
  • Wysoki połysk – podobną rolę w aranżacji małej łazienki będą pełniły płytki i fronty mebli wykończone na wysoki połysk. Będą odbijały światło i optycznie powiększą małą, nowoczesną łazienkę.
  • Płytki do małej ubikacji – oprócz tego, że kafelki powinny być połyskujące, warto, aby miały także duże rozmiary. Najlepiej, jeśli będą miały do tego gładką powierzchnię!

Sprawdźmy również, jaka liczba łazienek w domu oraz ich rozmieszczenie jest wystarczająca.

Sposoby na optyczne powiększenie małej łazienki

Oświetlenie w małym WC – ciekawe pomysły na więcej światła

W małych, nowoczesnych toaletach, kluczową rolę będzie odgrywało także oświetlenie. Idealną sytuacją jest, gdy wnętrze ma okno, przez które wpada światło dzienne. Jednak doświadczenie pokazuje, że w przypadku małych WC to rzadkość. Dlatego, jeśli w pomieszczeniu nie ma okna, warto w ścianie sąsiadującej z widnym pokojem lub korytarzem wykorzystać luksfery, które jednocześnie będą pełniły funkcję efektownej dekoracji.

Kolejnym krokiem jest wybór barwy emitowanego przez żarówki światła. Powinna być ona jak najbardziej zbliżona do światła dziennego – w szczególności w lampach głównych zamontowanych w suficie. Z kolei przy lustrze barwa światła może być nieco chłodniejsza – zapewni wyraźniejsze widzenie i warunki odpowiednie do wykonywania precyzyjnych zabiegów pielęgnacyjnych. Zobaczmy w tabeli, jakie wartości wyrażane w Kelwinach odpowiadają danym barwom światła:

Światło ciepłe2200-3000K
Światło dzienneok. 4000K
Światło zimne> 5000K

Wybór miski WC – mocowana na podłodze czy podwieszana?

Podwieszane miski WC to rozwiązanie bardzo efektowne i funkcjonalne, jednak wymagające sporych nakładów finansowych. Jednak w przypadku nowoczesnych, małych łazienek, może okazać się niezastąpione. Dzięki montażowi pod tynkiem na stelażu zaoszczędzimy bowiem sporo miejsca na posadzce – podłoga nie zostanie więc pomniejszona, co również wpłynie na łatwość utrzymania jej w czystości. Aranżacja małej ubikacji zyska tym sposobem na lekkości, a mniej widocznych elementów będzie sprawiało wrażenie perfekcyjnego ładu otoczenia.

Warto też wspomnieć, że stelaż podtynkowy wymaga zabudowania, nie działa to jednak na niekorzyść małej, nowoczesnej toalety, a wręcz przeciwnie – dzięki temu możemy zyskać dodatkową przestrzeń do przechowywania nad samym WC, co w przypadku kompaktu byłoby niemożliwe.

Nowoczesna misa

Optymalna umywalka na oszczędność miejsca

Dobór umywalki do aranżacji małego WC to również nie lada wyzwanie. Warto dobrze przemyśleć nie tylko jej kształt i rozmiar, ale również umiejscowienie – tak by nie znajdowała się za blisko miski WC, a jednocześnie nie uniemożliwiała całkowitego otworzenia drzwi do pomieszczenia. W większości przypadków wystarczy wybrać wąską, niewielką ceramikę sanitarną, ale czasami konieczny jest zakup umywalki narożnej.

Bardzo dobrą opcją jest kupno umywalki wraz z pasującą do niej szafką podumywalkową – w ten sposób nie tylko zamaskujemy przyłącza znajdujące się pod ceramiką, ale też stworzymy miejsce niezbędne do przechowywania papieru toaletowego czy środków czystości.

Minimalny zestaw w toalecie

Praktyczne szafki – zachowaj optyczny porządek w toalecie

Nowoczesna, mała łazienka wyda się nieco większa, jeśli nie będzie zagracona. Dlatego też wszystkie akcesoria, środki czystości i kosmetyki warto ukryć w meblach. W tej roli oczywiście sprawdzi się wspomniana już szafka podumywalkowa, ale dla zwiększenia przestrzeni do przechowywania można sięgnąć również po szafkę lustrzaną, którą zawiesimy nad lustrem. Na jakiekolwiek meble się zdecydujemy, pamiętajmy, że w aranżacji małego WC najlepiej sprawdzą się te podwieszane i z połyskującymi frontami.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ