Logo

Marmur – solidny materiał na podłogi, parapet i kominek w domu

Marmur kojarzy się z prestiżem i elegancją. Dawniej był spotykany głównie w pałacach czy używany do tworzenia rzeźb, dziś coraz częściej pojawia się w domach, gdzie służy jako materiał wykończeniowy. Dlaczego warto zdecydować się na marmur i do czego konkretnie możemy go wykorzystać we wnętrzach?

Marmur w łazience na ścianie za lustrem

Marmur – jak wykorzystać ten szlachetny i dekoracyjny kamień w aranżacji wnętrz?

Szlachetność i walory dekoracyjne marmuru sprawiają, że jest on chętnie wykorzystywany we wnętrzach. W zależności od gatunku znajduje on różne zastosowania. Marmurową podłogę czy schody możemy wykonać z najtwardszych odmian tego surowca.

Marmur na ścianę możemy położyć w salonie, gdzie będzie stanowił oryginalną dekorację. W tym pomieszczeniu może także pojawić się jako parapet czy obudowa kominka. W łazience z kolei sprawdzi się na podłodze, ścianie czy jako obudowa wanny. W wielu przypadkach marmur nadaje się też na kamień ogrodowy.

Właściwości marmuru – zalety i wady

Popularność marmuru jest zasługą jego cech wizualnych oraz właściwości. Do największych zalet marmuru, oprócz eleganckiego wyglądu, zalicza się łatwość konserwacji. Materiał ten jest również prosty w obróbce, co pozwala na tworzenie płyt o różnej wielkości czy grubości. Za wyborem marmuru przemawia także ogromna różnorodność dostępnych wzorów i kolorów, dzięki czemu nadaje on wnętrzom niepowtarzalny charakter.

Element dekoracyjny z marmuru w salonie

Marmur cechuje się też wytrzymałością, choć nie tak wysoką jak granit – w porównaniu do niego jest bardziej miękki i nasiąkliwy. Ta druga cecha sprawia, że materiał ten jest dość podatny na powstawanie plam i trwałych przebarwień, np. pod wpływem kontaktu z substancjami chemicznymi, tłuszczami, kawą czy innymi napojami.

Należy również mieć świadomość, że poszczególne gatunki marmuru mają nieco inne parametry, co wpływa na możliwość ich wykorzystania. W praktyce oznacza to, że innego rodzaju surowca powinniśmy użyć do stworzenia parapetu, a innego na schody, podłogę, okładzinę ścienną czy obudowę kominka.

Kolory, wzory i gatunki marmuru – wybierz rodzaj marmuru odpowiadający wymaganiom Twojego projektu

Na rynku występuje wiele rodzajów marmuru. W zależności od regionu jego wydobycia ma on inne cechy i skład mineralny, które determinują wzory i kolory marmuru. Wśród najpopularniejszych rodzajów tego surowca możemy wymienić:

  • Bianco Carrara– biały kamień o szarym użyleniu, trwały i stosunkowo odporny na wietrzenie, o ogromnych walorach dekoracyjnych. To bardzo popularna, ceniona i powszechnie wykorzystywana odmiana marmuru, wydobywana w Toskanii we Włoszech;
  • Arabescato – wyróżnia się pięknymi użyleniami, które, w zależności od wariantu, mogą mieć różne odcienie. Wydobywany we Włoszech, używany jest głównie jako materiał wykończeniowy;
  • Nero Marquina – marmur w kolorze czarnym z niewielkimi białymi użyleniami. Cechuje go niezwykła wytrzymałość oraz trwałość. Odmiana ta wydobywana jest w Hiszpanii;
  • Sahara Noir – szlachetny czarny marmur wydobywany w Tunezji. Wyróżnia się długimi żyłami w kolorach białym i złotym. Idealnie nadaje się do wykończenia ekskluzywnych pomieszczeń;
  • Emperador – charakterystyczne dla tego gatunku są brązowe i białe użylenia, występujące losowo na jasno- lub ciemnobrązowym tle. Odmiana ta wydobywana jest w Hiszpanii.
Marmur płyty kolorystyka

Oprócz klasycznej bieli, czerni czy szarości marmur występuje również w innych kolorach, m.in. kremowym, piaskowym, żółtym, pomarańczowym, czerwonym czy zielonym. Poza wspomnianymi wyżej miejscami surowiec ten wydobywany jest także w Chorwacji, Grecji, Turcji, Indiach, a nawet Polsce.

Podłogi i posadzki z marmuru

Marmur świetnie sprawdza się jako materiał do wykańczania schodów i podłóg w salonach, przedpokojach czy holach. W takim przypadku należy wybrać gatunek surowca, wyróżniający się możliwie najwyższymi parametrami wytrzymałościowymi. Marmur będzie idealnym wyborem zwłaszcza przy ogrzewaniu podłogowym – kamień ten bardzo dobrze przewodzi ciepło, które szybko zostaje rozprowadzone po innych pomieszczeniach.

Duże płyty marmur na posadzce

Kamień marmurowy jako parapet i obudowa kominka

Płyty marmurowe mogą być również wykorzystywane do stworzenia parapetu – surowiec o odpowiednich parametrach będzie nam służył przez wiele lat, stanowiąc jednocześnie piękny element wystroju. Z marmuru wykonuje się też obudowy kominków – także w tym przypadku nieocenione okażą się doskonałe wskaźniki przewodzenia ciepła oraz odporność na działanie wysokich temperatur.

Marmur czy granit – który kamień lepiej sprawdzi się jako blat kuchenny?

Blaty z kamieni naturalnych to kwintesencja elegancji i luksusu. Czy marmur jest jednak dobrym rozwiązaniem w kuchni?Ze względu na swoje właściwości naturalny kamień z biegiem czasu może zacząć żółknąć. Z kolei nasiąkliwość marmuru sprawia, że wszelkie plamy po napojach czy detergentach są zauważalne i niemal niemożliwe do usunięcia.

Jeśli zatem zależy nam na efekcie, jaki daje marmur, ale zarazem chcemy bez obaw korzystać z kuchni, lepszym wyborem okażą się blaty z konglomeratów, będące połączeniem drobinek kwarcowych z żywicą syntetyczną.

Montaż płyty marmurowej na parapecie

Inny wariant to blaty granitowe – nie mniej ekskluzywne, a przy tym bardzo wytrzymałe i odporne na wilgoć, wysoką temperaturę, przebarwienia, plamy czy promienie słoneczne. Ponadto blaty kuchenne z granitu w razie drobnych uszkodzeń można poddać renowacji.

Wybieramy rozmiary płyt marmurowych – w jakiej cenie zakupimy go na wymiar?

Marmur jest dostępny zarówno w postaci wielkowymiarowych płyt o grubości około 3 cm, jak i mniejszych płytek o grubości 1-2 cm i rozmiarach 60 x 60, 60 x 30, 60 x 40 czy 30 x 30 cm. Firmy kamieniarskie często oferują docinanie i zakup płyt marmurowych na wymiar.

Marmur jest dość drogi, ale jego ceny mogą się różnić w zależności od jego rodzaju, wielkości, grubości oraz kraju pochodzenia. Najtańsze są drobne kamienie na mozaikę – zapłacimy za nie około 100 zł/m2. Na płytki o wymiarach 60 x 60 cm wydamy około 140-300 zł/m2, a duże płyty cięte z bloku skały to koszt od 400 do nawet 1000 zł/m2.

Marmur w kuchni

Montaż i klejenie płyt marmurowych

Wielkowymiarowe płyty marmurowe są ciężkie, dlatego ich montaż w pozycji pionowej na ścianie wymaga stworzenia dodatkowej konstrukcji. Płytki o mniejszych gabarytach można układać na klej. Stosuje się do tego specjalne preparaty przeznaczone do kamieni naturalnych – warto wybrać produkt, na którym zaznaczono, że może być on wykorzystany do mocowania marmuru.

Prestiżowy, o doskonałych walorach dekoracyjnych, a przy tym bardzo wytrzymały – tak w kilku słowach można opisać marmur. Doskonale sprawdza się jako materiał wykończeniowy w salonach, przedpokojach, kuchniach i łazienkach, gdzie pomoże nam wprowadzić atmosferę luksusu i elegancji.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ