Logo

Ogrodzenie na 6 sposobów, czyli jak dobrze mieć sąsiada... za płotem. Materiał na ogrodzenie – wybór i koszty

Kategorie: Otoczenie

Ogrodzenie betonowe, drewniane, a może panelowe? Jak zrobić ogrodzenie, by cieszyć się pięknym zwieńczeniem posesji oraz płotem zapewniającym poczucie prywatności i bezpieczeństwa? Które ogrodzenie jest najtańsze, a które najbardziej efektowne? Sprawdźmy już teraz!

Ogrodzenie panelowe

Ogrodzenie posesji – jak wybrać odpowiednie do charakteru domu?

Zanim zaczniemy zastanawiać się nad wadami i zaletami poszczególnych materiałów na ogrodzenia, przyjrzyjmy się uważnie elewacji domu. To właśnie do niej powinniśmy dopasować płot tak, by współgrał z nią kolorystycznie i stylistycznie. Jeśli więc fasada budynku utrzymana jest w ciepłych kolorach – odcieniach beżu i brązu – będzie do niej pasował płot drewniany. Elewacje, na których zastosowaliśmy dekoracje z kamiennych płytek, powinny współgrać z ogrodzeniami z piaskowca, kamienia polnego czy granitu, a ceglaste będą się łączyć z płytkami klinkierowymi.

Takich analogii możemy wskazać mnóstwo, jednak nie jest to jedyna możliwa droga do obrania. Pamiętajmy, że udane mogą się okazać także inne połączenia, np. industrialnych ogrodzeń betonowych z ciemnymi tynkami, a najtańsze ogrodzenie z siatki możemy obsadzić bluszczem, by pasowało do całej posesji niezależnie od zastosowanej stylistyki wystroju.

Ogrodzenie z klinkieru i drewna

Rodzaje ogrodzeń – ile kosztują różne rodzaje płotów?

Podczas wyboru ogromną rolę z pewnością będzie grała również cena ogrodzenia. Ograniczenia budżetowe mogą uniemożliwić nam budowę wymarzonego płotu. Czasami jednak warto poczekać z jego stawianiem i odłożyć więcej pieniędzy niż tracić fundusze na najtańsze ogrodzenie, które i tak będziemy chcieli zmienić. Jak prezentują się przykładowe ceny ogrodzeń różnego typu?

Rodzaj ogrodzeniaCena
Ogrodzenie betonowe· beton lany – ok. 150 zł
(cena za m.b.)· bloczki betonowe – ok. 70-100 zł
Ogrodzenie metalowe· przęsło standardowe – ok. 200-400 zł
(cena za przęsło 2 m)· przęsło zdobione – ok. 500 zł
Ogrodzenie drewniane· dąb – ok. 100-250 zł
(cena za m.b.)· olcha/świerk – ok. 80-200 zł· sosna – ok. 70-200 zł
Ogrodzenie kamienne (cena za tonę)· granit – ok. 400-2000 zł
· kamień polny – ok. 50-100 zł
· piaskowiec – ok. 300-1200 zł

Warto pamiętać, żeby do kosztu ogrodzenia domu należy doliczyć również elementy potrzebne do montażu oraz robociznę.

Kamien na elewacji

Drewno na dobry początek – płot lamelowy

Szukając niedrogiego i efektownego płotu, zwróćmy uwagę na drewniane płoty lamelowe. To zdecydowanie jedne z najtańszych ogrodzeń posesji, których cena to ok. 50 zł za blisko 2-metrowe przęsło. Prezentują się bardzo naturalnie, a przez to atrakcyjnie i można je łatwo dopasować do wystroju otoczenia – komponują się z ogrodową zielenią i ciepłymi barwami elewacji. Co więcej, ten rodzaj ogrodzeń drewnianych można przemalować lub zalakierować preparatem barwiącym, by jeszcze łatwiej uzyskać pożądany efekt aranżacyjny.

Czy takie płoty drewniane mają zatem jakieś wady?

Na pewno nie mogą pochwalić się zbyt dużą trwałością, choć tę można zwiększać poprzez regularne impregnowanie powierzchni.

Ogrodzenie betonowe

Ogrodzenia betonowe – wady i zalety

Coraz większą popularnością cieszą się ogrodzenia betonowe – choć dawniej wiele osób jako ich wadę wskazywało mało elegancki wygląd, obecnie docenia się ich industrialny charakter. Nie każdy jednak pozostawia taki płot niewykończonym – na ogrodzeniowe bloczki ogrodzeniowe można mocować płyty dekoracyjne, nakładać tynk, a nawet farby dekoracyjne. Istnieje zatem sporo możliwości, by stworzyć ciekawe ogrodzenie posesji.

Warto również spojrzeć na inne zalety ogrodzeń betonowych – są wyjątkowo solidne i wytrzymałe, a odpowiednio wysokie stanowią świetne zabezpieczenie przed intruzami. Dodatkowo gwarantują wysoki poziom prywatności i pozwalają nam się poczuć naprawdę swobodnie na własnej działce.

Ogrodzenia metalowe: ich rodzaje i zastosowanie

Metalowe ogrodzenia, choć nie należą do najtańszych, cieszą się sporym zaufaniem użytkowników. Cechuje je bowiem wysoka trwałość połączona z lekkim wyglądem, a zatem przypada do gustu w szczególności tym, którzy stawiają na efektowne wykończenie posesji.

Ogrodzenie metalowe przęsła

Jakie są rodzaje ogrodzeń metalowych?

  • ogrodzenia stalowe panelowe,
  • ogrodzenia z profili,
  • ogrodzenia z kątowników,
  • ogrodzenia kute.

Ogrodzenie z desek dębowych i kompozytowych

Rodzaje ogrodzeń drewnianych, poza płotami lamelowymi, obejmują też m.in. deski dębowe. Z nich możemy wykonać piękne, naturalne i ponadczasowe ogrodzenie sztachetowe. Atrakcyjności temu rozwiązaniu dodaje fakt, że deski możemy układać zarówno tradycyjnie pionowo, jak i wykorzystać je do stworzenia płotu poziomego.

Dębowe deski cechują się trwałością, jednak aby tak było, wymagana jest ich pielęgnacja i zabezpieczanie przed czynnikami atmosferycznymi. Alternatywą dla nich są zatem deski kompozytowe, które swoim wyglądem przypominają drewno, są jednak o wiele bardziej wytrzymałe i nie niszczeją przy kontakcie z wodą czy przy zmiennych temperaturach.

Siatka z igielitu z panelami

Ogrodzenia kamienne z piaskowca, klinkieru, kamienia polnego i granitu

Kamienne ogrodzenia łączą wszystkie zalety wymienionych wyżej ogrodzeń i mają tylko jedną wadę – potrafią kosztować krocie. Jednak stawiając taki płot, możemy mieć pewność, że przetrwa długie lata, będzie się prezentował atrakcyjnie, elegancko i naturalnie, zadba o nasze bezpieczeństwo i prywatność, a do tego wszystkiego skomponuje się z otoczeniem. Ciekawym ogrodzeniem posesji okaże się to wykonane z gabionów wypełnionych kruszcem– to kamienna odpowiedź na potrzeby nowoczesnych posiadłości.

Ogrodzenia panelowe coraz modniejsze w Polsce

Wybierając płot, warto wziąć pod uwagę także różne rodzaje ogrodzeń panelowych. Są stosunkowo tanie, mogą być wykonane z różnych materiałów, a przy tym ich montaż nie jest skomplikowany. Więcej na ich temat znajdziemy w artykule: Ogrodzenie panelowe – cena, rodzaje i poradnik montażu.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść