Logo

Metody ocieplania ścian zewnętrznych – metoda lekka mokra.

Kategorie: izolacja cieplna

Ściany zewnętrzne nie tylko chronią przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, ale zapobiegają również ucieczce ciepła. Prawidłowo ocieplona ściana zapobiega utracie energii, wpływając tym samym na komfort mieszkania i zmniejszenie rachunków za ogrzewanie.

Przegrody zewnętrzne są drugim po dachu elementem budynku, przez który ucieka najwięcej ciepła. Warto więc zainwestować w dobrą termoizolację, aby w przyszłości uniknąć wyższych rachunków za eksploatację budynku i zapewnić odpowiedni komfort mieszkania.

BSO, czyli ETICS

Jedną z najpopularniejszych metod ocieplenia ścian zewnętrznych, ze względu na stosunkowo prosty i nieskomplikowany montaż, jest bezspoinowy system ociepleń, zwany także metodą lekką mokrą. Jeszcze do niedawna sposób ten określany był swojsko brzmiącym skrótem BSO, teraz jednak coraz częściej stosuje się nazwę ETICS, czyli External Thermal Insulation Composite System.
Ocieplenie ściany metodą lekką mokrą polega na zamocowaniu do zewnętrznej powierzchni płyt styropianowych lub z wełny mineralnej. Na tak ułożoną warstwę kładzie się następnie materiał zbrojący i nakłada tynk cienkowarstwowy.

Co jest lepsze, wełna styropian? Oba materiały charakteryzują się podobnymi właściwościami, jednak tańszy i lżejszy styropian jest dużo łatwiejszy w montażu. Szybciej również schnie jest więc doskonałym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na szybkim zrealizowaniu inwestycji.
Trwałość systemu ETICS zależy od starannego i prawidłowego wykonania poszczególnych etapów. Istotne jest nie tylko ustalenie optymalnej grubości termoizolacji, ale również odpowiednie przygotowanie ściany. Dyskwalifikują: zmiany w strukturze ściany, łuszczenia, wilgoć. Podłoże powinno być czyste, zwarte, nośne oraz płaskie. Istotna jest również temperatura w jakiej są wykonywane prace - nie powinna być ona niższa niż 5 stopni. W czasie opadów czy silnego nasłonecznienia należy zapewnić odpowiednią i skuteczną ochronę.

Metoda ocieplenia styropianem

Płyty mocowane ściśle jedna obok drugiej, w systemie mijankowym, dłuższymi krawędziami. Spoiny nie mogą przebiegać w narożach otworów okiennych i drzwiowych, a ewentualne szczeliny pokrywane są materiałem termoizolacyjnym lub pianką uszczelniająca. Na tak położoną warstwę termoizolacji kładziona jest następnie, wraz z zaprawą, siatka z włókna szklanego. Wyprawa elewacyjna powinna być nałożona nie wcześniej niż po 24 godzinach od zatopienia siatki. Kolejnym etapem jest malowanie odpowiednimi farbami.

Wełna w ociepleniu

Podobnie jak przy styropianie, tak i w przypadku ocieplenia domu wełną mineralną ściana powinna być czysta i sucha. Powierzchnie pylące lub nadmiernie nasiąkliwe wymagają gruntowania. Płyty mogą być układane dwiema metodami. W przypadku ściany z nierównościami klej powinien być nanoszony na obwodzie płyty i punktowo w jej środkowej części. Metodę tę nazywamy obwodowo-punktową. W przypadku ściany równej zaprawa nakładana jest na całą powierzchnię płyty. Tę metodę klejenia nazywamy grzebieniową. Płyty układane są mijankowo, od dołu do góry, a szczeliny uzupełniane są materiałem termoizolacyjnym. Na tak przygotowaną ścianę układana jest następnie warstwa zbrojąca z włókna szklanego. Po związaniu należy wyrównać powierzchnię papierem ściernym i zabezpieczyć płynem gruntującym. Do wykonania wypraw tynkarskich stosuje się tynki mineralne, silikatowe lub silikonowe.

Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Duży dom, czyli kiedy warto wybrać projekt domu dwupokoleniowego?
Blog
22 Kwiecień 2024
W dzisiejszych czasach coraz więcej rodzin zastanawia się nad wyborem domu, który będzie odpowiadał ich zmieniającym się potrzebom i stylowi życia. Mimo że projekt domów dwupokoleniowych nie
Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść