Logo

Miejsce dla dziecka w ogrodzie: na jaki plac zabaw się zdecydować?

Kategorie: Blog Otoczenie

Przydomowy ogród to marzenie wielu z nas – chcemy, by było w nim pięknie, ale jednocześnie zależy nam, by stworzyć idealną przestrzeń do spędzania czasu dla naszych dzieci. Jak zatem zrobić mini plac zabaw w ogrodzie idealny dla maluchów – bezpieczny i pełen kreatywnej rozrywki?

Plac zabaw dla dzeci -w ogordzie

Ogród zmysłów – czym jest w teorii? Kolorowo i z pomysłem dla dzieci

Podczas projektowania przydomowego placu zabaw warto działać zgodnie z zasadami hortiterapii, tworząc tzw. ogród zmysłów. Z założenia ma on stymulować wszystkie zmysły maluchów w taki sposób, by rozwijać koordynację, równowagę, orientację, wyobraźnię i inwencję u naszych pociech.

Jak zrobić mini plac zabaw zgody z założeniami ogrodu zmysłów?

  • Zmysł dotyku – zasadźmy w ogrodzie rośliny o zróżnicowanej fakturze, wykorzystajmy wodę w aranżacji, np. w płytkich oczkach wodnych i niewielkich strumykach, wybierajmy szorstkie, miękkie, gładkie i twarde materiały do wykańczania otoczenia – i nie bójmy się pozwolić naszemu dziecku wszystkiego dotykać.
  • Zmysł węchu – tutaj największe pole do popisu dają nam pięknie pachnące kwiaty – dobierzmy je tak, by niemal o każdej porze roku jakieś rośliny rozkwitały i roztaczały piękne aromaty.
  • Zmysł smaku – tutaj koniecznie zadbajmy o zasadzenie w ogrodzie warzyw i roślin i pozwólmy dzieciom zjadać je prosto po zerwaniu.
  • Zmysł słuchu – zasadźmy w ogrodzie rośliny wabiące pszczoły, motyle i inne owady i pozwólmy im tworzyć melodie natury. Uzupełni je szelest liści na wietrze, pocierające o siebie źdźbła trawy, a także delikatny chlupot wody w oczku.
  • Zmysł wzroku – postawmy przede wszystkim na kolorowe rośliny, ale starajmy się też przyciągać do ogrodu ptaki, motyle i owady – im więcej barw natury, tym lepiej rozwinie się wyobraźnia maluchów.

Plac zabaw w ogrodzie: jak wybrać miejsce?

Wybierając odpowiednie miejsce na drewniany plac zabaw w ogrodzie, zadbajmy przede wszystkim o bezpieczeństwo naszych pociech. Postarajmy się, by mieć na tę przestrzeń dobry widok z okna, tak by móc sprawować pieczę nad maluchami, nawet wykonując obowiązki domowe. Koniecznieumieśćmy mini plac zabaw z daleka od ulicy i ogrodzenia, a także w takiej odległości od rabatek, by nie zostały zadeptane w czasie rozrywki.

Koniecznie pamiętajmy również o tym, by zaprojektować przydomowy plac zabaw w taki sposób, by przez większą część dnia panował w nim cień – długotrwałe zabawy na słońcu mogłyby się okazać niebezpieczne dla naszych dzieci.

Ogród dla dzieci: wybieramy urządzenia do odpowiedniej aktywności ruchowej

Nasze pociechy podczas przebywania na mini placu zabaw w ogrodzie będą przede wszystkim aktywne fizycznie. Dzięki temu zadbają o swoją kondycję i koordynację ruchową, jeśli tylko będą miały do tego odpowiednie sprzęty. Tutaj świetnie sprawdzą się wszelkiego rodzaju małpie gaje, drabinki, huśtawki czy ścianki wspinaczkowe. Warto wszystkie elementy dopasować do potrzeb naszych maluchów, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest samodzielne stworzenie takiej przestrzeni –możemy skorzystać z gotowego projektu placu zabaw dla dzieci, co ułatwi nam zadanie.

Piaskownica – jak ją wykonać?

Plac zabaw w ogrodzie? Zrób to sam!– jeśli właśnie ta dewiza przyświeca nam podczas aranżowania przestrzeni do zabaw dla naszych maluchów, zacznijmy od zbudowania piaskownicy. To bez wątpienia najprostsza konstrukcja, która jednak przynosi dzieciom sporo frajdy. Potrzebne nam będą deski sosnowe oraz impregnat, którym je wzmocnimy.

Piaskownica w  ogrodzie

Wszystkie elementy połączymy ze sobą, korzystając z wkrętów ze stali nierdzewnej i wkrętarki. Przyda nam się również nieprzepuszczalna mata na dno piaskownicy oraz spora ilość piasku. Wykonując drewniany plac zabaw,pamiętajmy także o pokrywie, która zabezpieczy piasek przez zamakaniem oraz zwierzętami!

Domek na drzewie – ile kosztuje? Czy lepiej zbudować go samemu?

W projektach placów zabaw dla dzieci z drewnaczęsto pojawiają się domki na drzewie – i nic w tym dziwnego, w końcu większość z nas z pewnością marzyła o takiej konstrukcji za własnym domem wiele lat temu. Cena domku na drzewie to zazwyczaj kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych – wszystko zależy od jego wielkości, standardu i materiału wykonania, ale trzeba wiedzieć, że te najdroższe są luksusowe, więc z powodzeniem można się zdecydować na tańszą wersję.

Domek na drzewie dla dziecka w ogrodzie

Oszczędniejsze na pewno okaże się samodzielne zaprojektowanie placu zabaw dla dzieci z drewna i zbudowanie domku na drzewie – na to rozwiązanie zdecydujmy się jednak tylko wtedy, gdy jesteśmy pewni, że potrafimy stworzyć konstrukcję o odpowiednim obciążeniu i zapewniającą naszym pociechom pełnię bezpieczeństwa.

Bezpieczna przestrzeń – jak zminimalizować ryzyko nieszczęśliwych wypadków?

Kluczową kwestią w projekcie przydomowego placu zabaw powinno być bezpieczeństwo naszych dzieci. O czym warto pomyśleć?

  • Bezpieczna nawierzchnia– pod mini placem zabaw w ogrodzie powinno znaleźć się podłoże, które będzie miękkie i zamortyzuje ewentualne upadki. Można kupić specjalne piankowe maty, ale równie dobrze sprawdzi się tutaj gęsto posiana trawa.
  • Idealnie gładkie powierzchnie – budując drewniany plac zabaw,upewnijmy się, że wszystkie elementy zostaną dokładnie wyszlifowane, tak by zminimalizować ryzyko zranienia się drzazgami.
  • Odpowiednia wysokość sprzętów– wszystkie elementy na mini placu zabaw w ogrodzie nie powinny przekraczać wysokości 3 metrów. Jeśli na małpich gajach czy domkach na drzewie są platformy, koniecznie zamontujmy na nich wysokie barierki.
Bezpieczna zabawa dziecka w ogrodzie

Basen ogrodowy: stelażowy, poliestrowy czy rozporowy? Jaki to koszt?

Kolejnym elementem mini placu zabaw w ogrodzie, który pokochają nasze dzieci, jest basen. To, jaki model wybierzemy, zależy przede wszystkim od wieku naszych pociech – tym najmłodszym wystarczy dmuchany, płytki basenik, starsze jednak będą bardziej zadowolone z basenów o większych gabarytach.
 

Ile kosztują poszczególne rodzaje basenów?

Basen rozporowyZdecydowanie najtańsze – wersja o średnicy 2,5 metra dostępna jest już od ok. 150 zł, natomiast modele przekraczające 3,5 metra średnicy to wydatek ok. 400-450 zł. Dostępne są także ok. 5,5-metrowe wersje – za nie trzeba zapłacić już ponad 2000 zł.
Basen stelażowyNieco droższe od rozporowych, ale wciąż rozsądne cenowo. Modele o średnicy 3 metrów kosztują ok. 300 zł, a za największe prostokątne wersje o wymiarach 7,5 x 3,5 m zapłacimy nawet 6000 zł.
Basen poliestrowyCeny basenów poliestrowych wahają się od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak mają największą rozpiętość rozmiarową. Jeśli chcemy kupić bardzo duży basen, zapłacimy za niego nawet ponad 100 000 zł!

Więcej porad aranżacyjnych do domu i ogrodu w naszej czytelni.

Projekty domów z możliwością adaptacji poddasza – jak maksymalnie wykorzystać przestrzeń w swoim domu?
Blog
28 Czerwiec 2024
Marzenie o własnym domu towarzyszy nam przez całe życie. Własne cztery kąty to nie tylko przestrzeń do życia, ale także miejsce, gdzie realizujemy swoje pasje, spędzamy czas z rodziną i odpo
Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść