Logo

Modne projekty garderoby – jak wykonać i dobrze zorganizować dom?

Kategorie: akcesoria

Przestronna garderoba, w której na półkach i wieszakach swoje miejsce znajdują wszystkie ubrania, buty i dodatki: paski, torebki, apaszki i biżuteria, pięknie wyeksponowane i zorganizowane – to marzenie wielu kobiet. Jesteś na etapie wykańczania domu i zależy Ci na wygospodarowaniu przestrzeni na funkcjonalną garderobę? Sprawdź nasze wskazówki. Ile kosztuje garderoba na wymiar? Czy szafy z Ikei okażą się funkcjonalnym rozwiązaniem?

Modne projekty garderoby – jak wykonać i dobrze zorganizować dom?

Garderoba na wymiar – gdzie urządzić przestrzeń do przechowywania?

Zabudowa garderobyto temat, który najczęściej interesuje panie – kobiety szukają funkcjonalnych rozwiązań pozwalających na sprytne przechowywanie odzieży, obuwia, torebek, a często również sprzętów i akcesoriów gospodarstwa domowego, takiego jak odkurzacz, żelazko czy deska do prasowania. W dobrze urządzonej garderobie zmieści się wiele rzeczy, które nie są używane codziennie.

Garderoba może być urządzona w oddzielnym pomieszczeniu, jednak nie każdy może pozwolić sobie na taki komfort. Dlatego z reguły wykorzystywana jest przestrzeń np. pod skosami lub we wnękach. Miejsce na garderobę może być też wydzielone z sypialni, łazienki, pralni czy przedsionka – warto zastanowić się nad tym, gdzie w domu znajduje się niezagospodarowana przestrzeń, która mogłaby posłużyć za miejsce do przechowywania.

Gdzie najlepiej urządzić garderobę? Najczęściej lokalizowane są one blisko sypialni lub łazienki. W budynkach dwupoziomowych miejsce do przechowywania odzieży i dodatków może być usytuowane na pierwszym piętrze. Garderoba, z której korzystać będą wszyscy mieszkańcy, powinna mieć wejście zlokalizowane np. w holu.

Jak urządzić garderobę – funkcjonalny projekt

Wszystko zależy od tego, ile przestrzeni jest do wykorzystania. Klasyczna garderoba powinna mieć po obu stronach półki od podłogi aż po sufit, a także drążki do zawieszenia okryć wierzchnich, koszul, sukienek czy innych elementów garderoby. Ważna jest także odległość między przeciwlegle położonymi szafkami – powinna ona wynosić min. 100 cm.

Żeby ułatwić sobie korzystanie zgarderoby na wymiar, warto wydzielić w niej strefy odpowiadające rodzajom ubrań lub porom roku. Można zatem w jednym miejscu umieścić okrycia wierzchnie, w innym sukienki czy formalne koszule. Oddzielne miejsce trzeba przeznaczyć na ubrania składane – spodnie, koszulki czy swetry. Praktycznym rozwiązaniem okażą się również wysuwane szuflady na bieliznę, paski czy biżuterię.

Dobrze urządzona garderoba to jednak nie tylko sprytne zagospodarowanie przestrzeni. Projekt powinien również uwzględniać odpowiednią wentylację, dzięki której w pomieszczeniu nie pojawi się pleśń. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykonanie otworów wentylacyjnych w drzwiach, przez które powietrze będzie swobodnie wpływać i wypływać.

Ile kosztuje szafa na wymiar?

Jeżeli nie możesz pozwolić sobie na wykorzystanie części pomieszczenia, stwórz praktyczną mini garderobę we wnęce lub pod skosem. Umożliwi to zamykana szafa na wymiar, w której umieścisz półki na ubrania składane, drążki z wieszakami oraz miejsce na obuwie. Szafę można wykonać samodzielnie lub zlecić jej stworzenie firmom zewnętrznym, które zajmą się przygotowaniem półek, ścianek wewnętrznych, a także drzwi zewnętrznych. Ile to kosztuje? Cena szafy jest uzależniona od wielu czynników – nie tylko od jej wielkości, ale także ilości zamawianych elementów (półki, drążki, ścianki, szuflady), rodzaju drzwi oraz jakości prowadnic lub zawiasów, a także wybranego materiału. Szacuje się, że szafa na wymiar to inwestycja, której koszt może oscylować od 1500 do nawet 5000 zł.

A może garderoba Ikea?

Szwedzki producent mebli stawia na praktyczne rozwiązania, które ułatwiają życie. Jednym z najciekawszych pomysłów na urządzenie garderoby w mieszkaniu jestszafa Pax, czyli mebel modułowy, który pozwala na sprytne posegregowanie ubrań, obuwia oraz dodatków. Ten praktyczny system do przechowywania może być umieszczony zarówno we wnęce, jak i stanowić samodzielny mebel. Ikea ma w swojej ofercie zarówno szafy bez drzwi, jak i z drzwiami w wersji przesuwanej lub na zawiasach, z przeszkleniami lub lustrem na froncie. Zamykanie drzwi ułatwiają zawiasy z wbudowanymi amortyzatorami, dzięki którym odbywa się to cicho i delikatnie.

W sprzedaży dostępne są niewielkie moduły Pax o szerokości 50-75 cm, a także przestronne szafy 250-300 cm, które mogą zmieścić nie tylko odzież i dodatki, ale również obuwie czy sprzęty gospodarstwa domowego – deskę do prasowania, żelazko itd. Szafy są też wyposażone w regulowane nóżki, dzięki czemu mebel stoi stabilnie nawet na nierównej powierzchni.

A co z organizacją przestrzeni w systemie Pax? W sprzedaży dostępne są klasyczne półki, szuflady, wysuwane metalowe lub druciane kosze, torby, tace, organizery, oraz drążki z wieszakami – wyposażenie można dostosować do indywidualnych potrzeb. Wyposażenie wewnętrzne z serii Komplement gwarantuje ład i porządek w szafie. Na uwagę zasługują również inne komponentyIkea – szafki na butyna wysuwanej półce, jedno- lub dwupoziomowe, a także posiadające solidne dno.

domoweklimaty.pl

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść