Logo

Montaż kabiny prysznicowej – na co zwrócić uwagę?

Jak możemy zaoszczędzić podczas wykańczania łazienki? Najlepszym ze sposobów jest wykonanie poszczególnych prac we własnym zakresie. W tym artykule podpowiadamy, jak zamontować kabinę prysznicową.

Montaż kabiny prysznicowej

Jak zamontować brodzik?

Zanim zajmiemy się montażem samej kabiny prysznicowej, konieczna będzie instalacja brodzika. Na szczęście zadanie to nie jest skomplikowane, jeśli sięga się po standardowe, narożnikowe modele. Wcześniej należy zająć się jednak doprowadzeniem zimnej i ciepłej wody do miejsca, w którym będzie się znajdowała armatura. Jak to zrobić, dowiemy się z tego artykułu. Brodzik należy zamontować kilkanaście cm nad posadzką, tak by pod nimi zmieścił się pod nim syfon, odpowiedzialny za odprowadzanie wody z kąpieli do kanalizacji.

Dno brodzika należy połączyć z nóżkami, na których go ustawimy. Następnie spasujmy go z syfonem – syfon powinien mieć bardziej płaski kształt niż modele w pozostałych elementach białego montażu i sporą średnicę, by efektywnie pozbywać się ścieków. Zanim jednak zaczniemy przytwierdzać brodzik, przymocujmy odpływ.

Kolejnym etapem będzie ostateczne dosunięcie brodzika do ściany i wypoziomowanie go. Jeśli wszystko jest ustawione prawidłowo, możemy przejść do uszczelniania brodzika przy użyciu silikonu. Jak widać, montaż brodzika nie należy do najtrudniejszych zadań, a jego samodzielne wykonanie pozwoli nam zaoszczędzić około 100-200 zł, a czasami trzeba doliczyć do tego także montaż obudowy. Sprawdźmy również, ile kosztują poszczególne elementy białego montażu.

Montaż brodzika

Montaż kabiny prysznicowej z brodzikiem krok po kroku

Skoro brodzik jest już na swoim miejscu, możemy przejść do montażu kabiny prysznicowej.

  1. Ustalmy miejsce, w którym powinny znaleźć się listwy przyścienne. Przyłóżmy je i zaznaczmy na ścianie, gdzie wypadają mocowania. Przygotujmy otwory na kołki rozporowe i za ich pomocą przymocujmy profile do ściany.
  2. Pozostałe profile i listwy łączymy ze sobą poza brodzikiem za pomocą dołączonych do zestawu wkrętów i łączników. Tym sposobem uzyskujemy szkielet dla ścianek stałych i drzwi kabiny.
  3. Gotowy stelaż uzupełniamy szybami stanowiącymi ścianki stałe (drzwi będziemy montować później). Szklaną taflę należy połączyć najpierw z dolnym profilem szkieletu za pomocą uszczelki lub silikonu, jeśli uszczelka nie została dołączona do zestawu. Przed tym jednak umieszczamy szybę w specjalnych zaczepach, ale dokręcamy je już po uszczelnieniu. Cały proces powtarzamy przy górnym profilu.
  4. Obudowa kabiny prysznicowej jest gotowa do montażu na brodziku. Należy połączyć ją z profilami przyściennymi, dbając wcześniej o jej odpowiednie wypoziomowanie.
  5. W tym czasie na drzwiach montujemy rolki, dzięki którym możliwe będzie wygodne przesuwanie ich na prowadnicach. Na koniec zawieszamy drzwi na rolkach.
  6. Miejsce połączenia kabiny z brodzikiem dokładnie uszczelniamy silikonem. Kabina jest gotowa do użytku!
Montaż kabiny walkin

Nowoczesna łazienka – montaż kabiny walk-in

Nieco bardziej skomplikowany może okazać się montaż kabiny prysznicowej typu walk-in, szczególnie jeśli chcemy zrobić to w ramach remontu łazienki, a nie wykończenia jej od zera. Tutaj wymagana jest bowiem ingerencja w posadzkę łazienki – konieczne jest stworzenie izolacji przeciwwilgociowej. Na tym etapie należy także stworzyć system odprowadzający wodę – odwodnienie liniowe bezpośrednio w podłodze o dużej powierzchni i doskonałej wydajności lub odwodnienie ścienne. Kolejnym etapem jest stworzenie lekkiego spadku posadzki w kierunku odpływu, tak by woda nie wylewała się poza obręb strefy prysznicowej. Posadzkę powinniśmy wyłożyć okładziną odporną na wilgoć – dobrze sprawdzą się tutaj standardowe kafelki, warto jednak, aby miały antypoślizgową powierzchnię. Na tak przygotowanym podłożu można przeprowadzić montaż kabiny prysznicowej.

Jak zamontować kabinę prysznicową? To będzie zależało od modelu kabiny, na jaki się zdecydujemy. Nowoczesne rozwiązania dają nieograniczone możliwości, więc obecnie funkcję kabiny prysznicowej może pełnić zarówno pojedyncza szyba przymocowana do ściany, jak i drzwi na zawiasach, które nie wymagają montażu na rolkach i prowadnicach. Takie systemy opierają się jednak na podobnej zasadzie jak w przypadku montażu kabin prysznicowych o standardowym zastosowaniu. Należy je łączyć z profilami przymocowanymi do ściany i zadbać o ich odpowiednie uszczelnienie – szczególnie w miejscu połączenia szyby z posadzką. Więcej o wadach i zaletach systemu walk-in można dowiedzieć się z tego artykułu.

Ile zaoszczędzimy na samodzielnym montażu kabiny prysznicowej?

Skoro z powodzeniem wykończyliśmy naszą strefę prysznicową, dowiedzmy się, ile na tym zaoszczędziliśmy. Wszystkie dane zebraliśmy w poniższej tabeli:

UsługaOrientacyjna cena
Montaż brodzika100-200 zł
Montaż obudowy brodzikaok. 50 zł
Montaż kabiny prysznicowej150-250 zł
Montaż kabiny z brodzikiemok. 300 zł
Montaż kabiny z hydromasażem400-500 zł
Montaż kabiny walk-in400-500 zł

Jak widać, decydując się na montaż kabiny prysznicowej bez pomocy fachowców, możemy zaoszczędzić całkiem sporo.

Dowiedzmy się również, czy warto wybrać rozwiązanie 2 w 1, czyli wannę z prysznicem. Więcej informacji i porad na temat wykończenia domu i mieszkania w naszej czytelni.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ