Logo

Montaż ocieplenia poddasza - poradnik

W poniższym artykule pokazujemy, jak powinien wyglądać poprawny montaż izolacji w poziomie poddasza.

Dach jest częścią budynku, przez którą ucieka największa część ciepła. By przeciwdziałać temu efektowi, stosuje się tam najgrubsze i wysokiej jakości materiały izolacyjne. Ze względu na niepalność, w naszych projektach przewidujemy zastosowanie wełny mineralnej w poziomie poddasza. Wysokie nakłady inwestycyjne na tę część budynku oraz skomplikowany proces naprawczy w razie problemów sprawiają, że warto jest szczególnie tutaj dotrzymać wszelkich zasad fachowego montażu. Pozwoli to na pełne wykorzystanie potencjału zastosowanej izolacji oraz na bezproblemowe użytkowanie przez lata.

Zdjęcia dzięki uprzejmości naszego partnera - firmy Isover, producenta wełny mineralnej.

Poradnik poprawnego montażu izolacji w poziomie poddasza:


Krok 1: Pomiar rozstawu krokwi – podczas cięcia wełny należy doliczyć naddatek około 2 cm.

montaz krok 1


Krok 2: Kilkukrotne strzepnięcie maty po rozpakowaniu.
Krok 2  - strzepniecie maty
Krok 3: Szczelne zaizolowanie murłaty w celu zapewnienia ciągłości izolacji. Docięcie wełny w zależności od kąta nachylenia dachu.
Krok 3 - izolowanie murlaty
Krok 4: Docinanie wełny w poprzek eliminuje powstawanie odpadów i ścinków materiału z rolki.
Krok 4- docinanie welny
Krok 5: Izolacja pierwszej warstwy między krokwiami. (Uwaga: wełny przeznaczone do izolacji poddasza, np. Super-Mata, Profit-Mata, Iso-Mata, Termo-Mata Plus od Isover są samonośne – nie wymagają sznurkowania).
Krok 5 kladzenie pierwszej warstwy izolacji
Krok 6: Drugą warstwę wełny najłatwiej montować prostopadle do pierwszej warstwy tnąc z długości rolki i nabijając na wieszaki. Dodatkowo, eliminuje się potencjalne liniowe mostki termiczne.
Krok 6 Kladzenie drugiej warstwy izolacji
Krok 7: Montaż drugiej warstwy wełny.
Krok 7 - montaz drrugiej warstwy
Krok 8: Zapięcie rusztu pod okładzinę.
Krok 8 - zapiecie rusztu pod okladzine
Krok 9: Montaż folii paroizolacyjnej. Inteligentna aktywna paroizolacja, np. Isover może zostać zamontowana w sposób bezproblemowy dzięki taśmie montażowej VARIO® XtraFix. Należy jednak pamiętać o odtłuszczeniu profili.
Krok 9 - montaż folii paroizolacyjnej
Krok 10: Montaż taśmy montażowej pod następny arkusz paroizolacji.

Krok 10 - kladzenie tasmy montazowej - druga warstwa
Krok 11: W celu swobodnej pracy konstrukcji należy przewidzieć naddatek folii paroizolacyjnej 1-2 cm – brak szkodliwych naprężeń.
Krok 11 - naddatek folii
Krok 12: Zapewnienie szczelności powłoki paroizolacyjnej.
Krok 12 - uszczelnianie folii paroizolacyjnej

PAMIĘTAJ - UNIKAJ NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW W IZOLACJI DACHU SKOŚNEGO:
1. Nie przycinaj wełny w matach do wymiaru rozstawu krokwi. Zrób to w poprzek rolki, doliczając dodatkowe 2 cm.
2. Unikaj mostków liniowych, pamiętając o zastosowaniu wełny szklanej w dwóch warstwach – pierwsza między krokwiami, a druga pod nimi.
3. Zachowaj szczelinę wentylacyjną nad izolacją, aby zapobiec m.in. wykraplaniu się pary wodnej w izolacji, co może prowadzić do powstania pleśni szkodliwej dla zdrowia oraz konstrukcji dachu drewnianego.
4. Pamiętaj o ciągłości izolacji. Wykonaj izolację poddasza tak, by nie powstały żadne przerwy w jej ciągłości (np. na wysokości murłaty).
5. Stosuj folię wiatroizolacyjną nad izolacją oraz paroizolację na całej powierzchni połaci dachowej pod izolacją (od środka budynku).
6. Pamiętaj, że efektywność izolacji zależy od jakości jej wykonania oraz od współczynnika przewodzenia ciepła materiału, którym izolujesz. Wybieraj materiały o jak najniższym współczynniku lambda (λD). Informację o nim znajdziesz na etykiecie produktu. Więcej na temat parametrów wełny mineralnej znajdziesz w naszym artykule z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat wełny mineralnej.

domoweklimaty.pl


Przydomowa oczyszczalnia ścieków: jak działa?
Blog
17 Listopad 2022
Większość domów jednorodzinnych jest podłączona do sieci kanalizacyjnej, która odprowadza wytwarzane przez domowników ścieki do najbliższej oczyszczalni. Inne gospodarstwa domowe korzystają z
15 Listopad 2022
[artykuł partnera] Budynki, w których mieszkamy powinny być nie tylko funkcjonalne, ale też trwałe i estetyczne. Potrzebujemy do  tego niezawodnych produktów, które będą na
04 Listopad 2022
Choć oczywiście życzymy braku problemów na drodze do budowy własnego domu, to niestety - proces bywa skomplikowany.  Zobacz, jakie usługi oferujemy naszym bezpośrednim klientom. 
Dachówka czy blachodachówka – co wybrać?
Blog
25 Październik 2022
Budowa domu jednorodzinnego nierozerwalnie jest związana z podejmowaniem decyzji i dokonywaniem mniej i bardziej istotnych wyborów, które mogą zaważyć zarówno na estetyce, jak i na funkcjonaln
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść