Logo

Montaż ocieplenia poddasza - poradnik

W poniższym artykule pokazujemy, jak powinien wyglądać poprawny montaż izolacji w poziomie poddasza.

Dach jest częścią budynku, przez którą ucieka największa część ciepła. By przeciwdziałać temu efektowi, stosuje się tam najgrubsze i wysokiej jakości materiały izolacyjne. Ze względu na niepalność, w naszych projektach przewidujemy zastosowanie wełny mineralnej w poziomie poddasza. Wysokie nakłady inwestycyjne na tę część budynku oraz skomplikowany proces naprawczy w razie problemów sprawiają, że warto jest szczególnie tutaj dotrzymać wszelkich zasad fachowego montażu. Pozwoli to na pełne wykorzystanie potencjału zastosowanej izolacji oraz na bezproblemowe użytkowanie przez lata.

Zdjęcia dzięki uprzejmości naszego partnera - firmy Isover, producenta wełny mineralnej.

Poradnik poprawnego montażu izolacji w poziomie poddasza:


Krok 1: Pomiar rozstawu krokwi – podczas cięcia wełny należy doliczyć naddatek około 2 cm.

montaz krok 1


Krok 2: Kilkukrotne strzepnięcie maty po rozpakowaniu.
Krok 2  - strzepniecie maty
Krok 3: Szczelne zaizolowanie murłaty w celu zapewnienia ciągłości izolacji. Docięcie wełny w zależności od kąta nachylenia dachu.
Krok 3 - izolowanie murlaty
Krok 4: Docinanie wełny w poprzek eliminuje powstawanie odpadów i ścinków materiału z rolki.
Krok 4- docinanie welny
Krok 5: Izolacja pierwszej warstwy między krokwiami. (Uwaga: wełny przeznaczone do izolacji poddasza, np. Super-Mata, Profit-Mata, Iso-Mata, Termo-Mata Plus od Isover są samonośne – nie wymagają sznurkowania).
Krok 5 kladzenie pierwszej warstwy izolacji
Krok 6: Drugą warstwę wełny najłatwiej montować prostopadle do pierwszej warstwy tnąc z długości rolki i nabijając na wieszaki. Dodatkowo, eliminuje się potencjalne liniowe mostki termiczne.
Krok 6 Kladzenie drugiej warstwy izolacji
Krok 7: Montaż drugiej warstwy wełny.
Krok 7 - montaz drrugiej warstwy
Krok 8: Zapięcie rusztu pod okładzinę.
Krok 8 - zapiecie rusztu pod okladzine
Krok 9: Montaż folii paroizolacyjnej. Inteligentna aktywna paroizolacja, np. Isover może zostać zamontowana w sposób bezproblemowy dzięki taśmie montażowej VARIO® XtraFix. Należy jednak pamiętać o odtłuszczeniu profili.
Krok 9 - montaż folii paroizolacyjnej
Krok 10: Montaż taśmy montażowej pod następny arkusz paroizolacji.

Krok 10 - kladzenie tasmy montazowej - druga warstwa
Krok 11: W celu swobodnej pracy konstrukcji należy przewidzieć naddatek folii paroizolacyjnej 1-2 cm – brak szkodliwych naprężeń.
Krok 11 - naddatek folii
Krok 12: Zapewnienie szczelności powłoki paroizolacyjnej.
Krok 12 - uszczelnianie folii paroizolacyjnej

PAMIĘTAJ - UNIKAJ NAJCZĘSTSZYCH BŁĘDÓW W IZOLACJI DACHU SKOŚNEGO:
1. Nie przycinaj wełny w matach do wymiaru rozstawu krokwi. Zrób to w poprzek rolki, doliczając dodatkowe 2 cm.
2. Unikaj mostków liniowych, pamiętając o zastosowaniu wełny szklanej w dwóch warstwach – pierwsza między krokwiami, a druga pod nimi.
3. Zachowaj szczelinę wentylacyjną nad izolacją, aby zapobiec m.in. wykraplaniu się pary wodnej w izolacji, co może prowadzić do powstania pleśni szkodliwej dla zdrowia oraz konstrukcji dachu drewnianego.
4. Pamiętaj o ciągłości izolacji. Wykonaj izolację poddasza tak, by nie powstały żadne przerwy w jej ciągłości (np. na wysokości murłaty).
5. Stosuj folię wiatroizolacyjną nad izolacją oraz paroizolację na całej powierzchni połaci dachowej pod izolacją (od środka budynku).
6. Pamiętaj, że efektywność izolacji zależy od jakości jej wykonania oraz od współczynnika przewodzenia ciepła materiału, którym izolujesz. Wybieraj materiały o jak najniższym współczynniku lambda (λD). Informację o nim znajdziesz na etykiecie produktu. Więcej na temat parametrów wełny mineralnej znajdziesz w naszym artykule z najczęściej zadawanymi pytaniami na temat wełny mineralnej.

domoweklimaty.pl


Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść