Logo

Na co zwrócić uwagę wybierając działkę?

Kategorie: Otoczenie Prawo

Decyzja o budowie domu została podjęta. Ale jaką działkę wybrać? Podpowiadamy jakimi kryteriami się kierować, aby nie kupić przysłowiowego kota w worku.

Działek ci u nas pod dostatkiem. Małe, średnie, duże. Położone blisko miast i tam, gdzie wrony kraczą o końcu świata. Poszukując optymalnego rozwiązania warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze potrzeby, ale i koszty zakupu. Oczywiście jeśli pracujemy w mieście, to najlepszym rozwiązaniem byłaby działka położona blisko niego. Ale w tym wypadku ich ceny są zazwyczaj bardzo wysokie. Dużo przystępniejsze są działki usytuowane z dala od miasta. Musimy zatem rozsądnie rozważyć co bardziej nam się opłaca. Wydać większe pieniądze na działkę i mieć komfortowy dojazd, czy zapłacić mniej, poświęcając więcej czasu na dojazdy. Warto również dokładnie sprawdzić sąsiedztwo działki. Może okazać się bowiem, że położona blisko lasu działka będzie za kilka lat graniczyła z drogą szybkiego ruchu.

Tego wszystkiego powinniśmy się dowiedzieć z miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Tu również uzyskamy informacje, czy na wybranym terenie można wybudować dom. Jeśli nie ma takiego planu, ani studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego możemy zwrócić się do gminy z prośbą o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu.

A jeśli jesteśmy już w urzędzie to w wydziale geodezji warto sprawdzić z jakim rodzajem gruntu będziemy mieli do czynienia na wybranej przez nas działce. Może się okazać, że poziom wody gruntowej jest tak wysoki, że pobudowanie domu w takim miejscu nie będzie miało w ogóle sensu.

Powierzchnia działki powinna być adekwatna to wielkości domu. Uważa się, że minimalna powierzchnia działki powinna wynosić ok. 450m2. Warto pamiętać o tym, że odległość od ściany z oknami do granicy działki powinna wynosić co najmniej 4 metry, zaś ściany bez okien 3 metry. Działka w kształcie prostokąta zbliżonego do kwadratu lub samego kwadratu będzie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Nietypowe kształty działek, np. w trójkątne czy też wąskie ograniczają wybór gotowego projektu domu. Na takiej działce może być również problem z właściwym usytuowaniem domu. Oczywiście najlepsza jest działka o bardzo lekkim nachyleniu w południowym kierunku z wjazdem od północy, co pozwoli na usytuowanie części dziennej domu od strony południowej. Zdecydowanie odradzamy zakup działki położonej w zagłębieniu terenu. Kupno tańszej nieuzbrojonej działki może okazać się tylko pozornie korzystną transakcją. Zastanówmy się jaki koszt poniesiemy na doprowadzenie mediów pamiętając przy tym, że uzbrojona działka oznacza mniejsze koszty budowy.

Warto również dowiedzieć się jaki jest dostęp do przedszkola, szkoły czy lekarza. Sprawdzić najbliższe sklepy, czy jest dobry dostęp do komunikacji miejskiej. Istotna jest również odpowiedź na pytanie czy do naszej działki łatwo jest dojechać.

Gdy wybrana działka spełnia wszystkie stawiane przez nas wymagania na koniec sprawdzamy stan prawny nieruchomości. Właściciel powinien pokazać akt nabycia działki, wypis i wyrysy z ewidencji gruntów. Koniecznie trzeba sprawdź też księgę wieczystą.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ