Logo

Najczęściej popełniane błędy przy montażu stelaża podtynkowego WC. Montaż stelaża sanitarnego - rodzaje i koszty

Kategorie: wod. - kan.

Na remont łazienki zwykle musimy się decydować tuż po zakupie starego domu. Aby zyskać większą przestrzeń w pomieszczeniu oraz zapewnić mu nowoczesny wygląd, warto zdecydować się na montaż stelaży podtynkowych. Zanim jednak podejmiemy ostateczną decyzję o zastosowaniu takiego rozwiązania, musimy przeanalizować wszystkie „za” i „przeciw”.

stelaż wc
Stelaż podtynkowy to najważniejsza część konstrukcji łazienki, ponieważ odpowiada za funkcjonalność całego zestawu. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje – do zabudowy ciężkiej (mokrej) oraz lekkiej (suchej). Wybór konkretnego stelażu uzależniony jest od ściany, na której będzie on montowany. Do jednych z częściej wybieranych należą zestawy podtynkowe WC Geberit.

Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Stelaż do zabudowy ciężkiej jest wybierany do ścian murowanych. Ma on sporo zalet, ponieważ jest tańszy od stelaży do zabudowy suchej (czasem niemal o połowę), zostawia też więcej przestrzeni w łazience (nawet o 15 cm), umożliwia też całkowite schowanie spłuczki bez konieczności wykonywania dodatkowych półek (geberit jest wkuty w ścianę). Wadą tej konstrukcji jest bardziej wymagający montaż, m.in. z uwagi na konieczność obmurowania stelażu. Przy wyborze konkretnego modelu, warto jest rozejrzeć się za wariantem wypełnionym wewnątrz styropianem, co ułatwi instalację. Co ciekawe, stelaż do zabudowy mokrej może być zastąpiony stelażem do zabudowy suchej, ale nigdy odwrotnie ze względu na różnicę w masie.

Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Może on być zamontowany przy ścianie murowanej i obudowany wodoodporną płytą g-k (gipsowo-kartonową) lub przy lekkiej ściance działowej (o grubości minimum 12 cm) stworzonej z płyt – wtedy stelaż przymocowany jest do podłogi i sufitu albo do samej posadzki, prostopadle do ściany. Na rynku dostępne są zestawy podtynkowe WC do zabudowy niskiej (wysokość ramy 80 cm lub 90 cm), wysokiej (rama 110–130 cm) i stelaże samonośne o wzmocnionej ramie.

Jak dobrać przycisk spłukujący do stelaża podtynkowego?

Na rynku znajdziemy ogromny wybór przycisków spłukujących, które różnią się wielkością, kolorem, kształtem i tworzywem, z jakiego zostały wykonane. Wybór konkretnego modelu jest więc zależny od stylu łazienki oraz od osobistych preferencji – przycisk spłukujący może być bezdotykowy, wyposażony w dwudzielny układ spłukujący, zintegrowany z modułem ściennym, a nawet wyposażony w przycisk z wkładem odświeżającym. Należy pamiętać, aby wybierać przyciski dedykowane do poszczególnych spłuczek podtynkowych.

Projekt domu Bławatek N, wizualizacja 10

Projekt domu z poddaszem uzytkowym -Bławatek N 106.32m²


Jak zabudować stelaż podtynkowy WC?

Montaż stelaża WC w ścianie wiąże się z jego późniejszą zabudową. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy dokonać dokładnych pomiarów umożliwiających nam umiejscowienie w wybranym miejscu stelaża podtynkowego, włączając w to odpowiednią ilość miejsca pozwalającą na swobodny montaż sedesu. Zapewni nam to późniejsze wygodne korzystanie z toalety.

Do zabudowy stelaża zatynkowego należy zastosować dwie warstwy płyt gipsowo-kartonowych (o grubości 12,5 mm każda) lub jednej płyty grubości 18 mm. Taka zabudowa sprawi, że konstrukcja nie będzie się uginała pod ciężarem sedesu. Należy także pamiętać, by miska była podłączona do rury napowietrznej, dzięki temu z ubikacji nie będzie się ulatniał nieprzyjemny zapach.


Jakie miski podwieszane pasują do geberita?

Do stelaży geberit można dobrać różne rodzaje misek podwieszanych. Kluczowym warunkiem jest tutaj rozstaw otworów mocujących, który powinien wynosić 18 cm lub 23 cm. Przed zakupem należy jednak upewnić się, czy wybrana przez nas miska na pewno będzie kompatybilna ze stelażem, który zakupiliśmy – informacje na ten temat powinien udzielić sam sprzedawca. Można również zdecydować się na jedną z misek geberit – cena konkretnej jest zależna od listy funkcji, które posiada – jak np. wbudowane odsysanie zanieczyszczonego powietrza.


Zabudowa rur pod karton-gipsem

Rury są nieodłącznym elementem każdej łazienki. Aby skutecznie je zamaskować, należy je zabudować wodoodpornymi (z uwagi na podwyższoną wilgotność) płytami g-k. Trzeba również pamiętać o umieszczaniu w nich drzwiczek w strategicznych miejscach – z dostępem do wodomierzy, zaworów czy syfonu umywalkowego, jeśli zamierzamy umieścić urządzenie na stelażu. W wytłumieniu odgłosów przepływającej wody pomoże nam odizolowanie rur wełną mineralną.

montaż stelażu wc


Błędy przy montażu stelaża podtynkowego WC

Błędy montażowe przytrafiają się głównie na etapie budowlano-instalacyjnym. Do najczęstszych mankamentów przy montażu stelaża podtynkowego WC zalicza się:

  • Słabe umocowanie i niepoprawny montaż ramy stelaża w zabudowie lekkiej. Po pewnym czasie następuje ugięcie zabudowy wodoodpornych płyt g-k, co z kolei prowadzi do pękania okładzin ceramicznych i fug.
  • Zastosowanie materiałów niskiej jakości w instalacji wodno-kanalizacyjnej.
  • Zabudowa stelaża pojedynczą płytą g-k. W przypadku złego montażu i zabudowy zaczynają pękać okładziny ceramiczne.
  • Złe ustawienie zaworów napełniającego i spustowego. Można to rozpoznać po tym, że zbiornik z wodą długo się napełnia lub woda zbyt intensywnie spłukuje i wypryskuje z ceramiki.
  • Źle wykonany pomiar i nieprawidłowe dopasowanie rur odpływowych i dopływowych. Takie nieopatrzenie może powodować wycieki wody oraz gromadzeniem się nieczystości pomiędzy rurami a ceramiką.
  • Nieprawidłowo zamontowana płyta z przyciskiem spłukującym. Brak blokady systemu popychaczy sprawia, że zestaw zaworów źle funkcjonuje, np. podaje złe ilości wody.
  • Osadzenie ceramiki na niewłaściwej wysokości z powodu źle wykonanych pomiarów na etapach podłogi surowej i gotowej już posadzki. Prawidłowa wysokość miski WC od posadzki do górnego rantu powinna wynosić 41 cm.

Stelaż geberit to bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozytywnie wpływa na estetykę całej łazienki. Zanim jednak zdecydujemy się na jego montaż, warto pamiętać o staranności wykonywania poszczególnych etapów pracy. Jeśli sami nie czujemy się na siłach i nie wierzymy, że zdołamy sprostać temu niełatwemu zadaniu, to najlepszym wyjściem będzie zatrudnienie specjalisty, który wykona instalację za nas.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ