Logo

Najczęściej popełniane błędy przy montażu stelaża podtynkowego WC. Montaż stelaża sanitarnego - rodzaje i koszty

Kategorie: wod. - kan.

Stelaża podtynkowego większości z nas nie trzeba przedstawiać. Sedesy z zabudowanym zbiornikiem na wodę stająsię obecnie standardem. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno w nowych, jak i przy remontach i przebudowach w starych budynkach. Co oferują oprócz spójnego wyglądu pomieszczenia? Na jakie rodzaje stelaży musimy zwrócić uwagę? Rozważamy opcje oraz wszystkie „za” i „przeciw”. 

stelaż wc

Stelaż podtynkowy stanowi bardzo ważny element wyposażenia łazienki. Choć jakość wykonania u różnych producentów jest zwykle wysoka, niezwykle istotny jest trafny dobór oraz montaż. Stalowa konstrukcja pozwoli ukryć mechanizmy sterujące spuszczaniem wody w ścianie, jednak jej ewentualny defekt będzie trudny do naprawienia. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje – do zabudowy ciężkiej (mokrej) oraz lekkiej (suchej). Wybór konkretnego stelażu uzależniony jest od ściany, na której będzie on montowany. Do jednych z częściej wybieranych należą zestawy podtynkowe WC firmy Geberit, od której wzięły swoją potocznie stosowaną nazwę.

Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Stelaż do zabudowy ciężkiej jest wybierany do ścian murowanych. Ma on sporo zalet, ponieważ jest tańszy od stelaży do zabudowy suchej (czasem niemal o połowę), zostawia też więcej przestrzeni w łazience (nawet o 15 cm), umożliwia też całkowite schowanie spłuczki bez konieczności wykonywania dodatkowych półek (stelaż ten jest wkuty w ścianę). Wadą tej konstrukcji jest bardziej wymagający montaż, m.in. z uwagi na konieczność obmurowania stelażu. Przy wyborze konkretnego modelu, warto jest rozejrzeć się za wariantem wypełnionym wewnątrz styropianem, co ułatwi instalację. Co ciekawe, stelaż do zabudowy mokrej może być zastąpiony stelażem do zabudowy suchej, ale nigdy odwrotnie ze względu na różnicę w masie. W praktyce większość dostępnych stelaży, której znajdziemy w internecie, to właśnie rozwiązania do zabudowy suchej.

Stelaż podtynkowy do zabudowy suchej (lub inaczej: lekkiej) jest najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Może on być zamontowany przy ścianie murowanej i obudowany wodoodporną płytą g-k (gipsowo-kartonową) lub przy lekkiej ściance działowej (o grubości minimum 12 cm) stworzonej z płyt – wtedy stelaż przymocowany jest do podłogi i sufitu albo do samej posadzki, prostopadle do ściany. Na rynku dostępne są zestawy podtynkowe WC do zabudowy niskiej (wysokość ramy 80 cm lub 90 cm), wysokiej (rama 110–130 cm) i stelaże samonośne o wzmocnionej ramie. Zwykle najrozsądniejszym wyborem jest stelaż do zabudowy niskiej. Stelaże wyższe mają zastosowanie przede wszystkim do montazu umywalek, pisuarów czy sedesów przystosowanych dla osób poruszających się na wózku. Stelaże wzmacniane stosowane są w specyficznych sytuacjach, gdy mogą wystąpić wyższe, niż standardowe obciążenia.

Istotnym elementem stelaża jest też spłuczka, będąca jego integralną częścią. Należy zwrócić uwagę na jej pojemność oraz dodatkowe funkcje (np. możliwość zastosowania odświeżaczy i środka antybakteryjnego). 

Dla osób wykonującym prace instalacyjne amatorsko we własnym zakresie zapewne spodobaja się stelaże z łatwym montażem typu QuickFix. Upraszczają one procedurę instalacji, oszczędzając nerwów i czasu.

Poniżej prezentujemy kilka popularnych stelaży do zabudowy suchej o dobrych parametrach użytkowych:

 

Geberit Unifix Delta 20

"Archetyp" zestawu podtynkowego, wciąż jeden z najsolidniejszych produktów na rynku. Rozwiązanie standardowe, ze środkowej półki cenowej.

Kup stelaż Unifix Delta 20 »  

 

Cersanit Diago 

Zestaw wraz z miską ustępową. Poniższy zestaw posiada jedną często pomijaną cechę - stelaż pozwala na podłączenie kolanka w dowolną stronę. Może to stanowić duży plus w budynkach remontowanych, ale także w małych łazienkach na poddaszu. Częstym mankamentem jest odległość przewodu od pionu kanalizacyjnego. W tym przypadku posiadmy dużą elastyczność wypowadzenia rury wewnątrz ścianki. Standardowy system montażu wymusza wyprowadzenie przewodu w dół, co jest wygodne jeżeli nie musimy prowadzić go na dużą odległość, co generuje problemy z utrzymaniem spadku przewodu.

Kup zestaw Cersanit - Diago » 

 

Cersanit Fargo 

Jedna z tańszych konstrukcji, pochodząca od renomowanego producenta. Posiada wszystkie niezbędne funkcje, w tym opcję łatwego montażu czy pneumatyczną (cichszą) spłuczkę. Również wyposażony w opcjępodłączneia wody z wielu stron. Na uwagę zasługuje niewielka szerokość (41 cm) co może stanowić ważną cechę w małych łazienkach. 

Kup stelaż Cersanit - Fargo » 

 

Jak dobrać przycisk spłukujący do stelaża podtynkowego?

Choć może się to wydawać zabawne, przycisk do stelaża podtynkowego może stanowić... Kluczowy element stanowiący o wyborze producenta! Na rynku znajdziemy ogromny wybór przycisków spłukujących, które różnią się wielkością, kolorem, kształtem i tworzywem, z jakiego zostały wykonane. Wybór konkretnego modelu jest więc zależny od stylu łazienki oraz od osobistych preferencji – przycisk spłukujący może być bezdotykowy, wyposażony w dwudzielny układ spłukujący, zintegrowany z modułem ściennym, a nawet wyposażony w przycisk z wkładem odświeżającym. Należy jednak pamiętać, aby wybierać przyciski dedykowane do poszczególnych spłuczek podtynkowych. Niestety - ten niepozorny element potrafi mocno "kłuć w oczy". Tanie stelaże często dysponują tylko standardowymi, białymi przyciskami o niezbyt wyrafinowanym kształcie.

Projekt domu Bławatek N, wizualizacja 10

Projekt domu z poddaszem uzytkowym - Bławatek N 106.32m²


Jak zabudować stelaż podtynkowy WC?

Montaż stelaża WC w ścianie wiąże się z jego późniejszą zabudową. Przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac należy dokonać dokładnych pomiarów umożliwiających nam umiejscowienie w wybranym miejscu stelaża podtynkowego, włączając w to odpowiednią ilość miejsca pozwalającą na swobodny montaż sedesu. Zapewni nam to późniejsze wygodne korzystanie z toalety.

Do zabudowy stelaża zatynkowego należy zastosować dwie warstwy płyt gipsowo-kartonowych (o grubości 12,5 mm każda) lub jednej płyty grubości 18 mm. Solidna konstrukcja sprawi, że płyty nie będą wyraźnie "pracowały" pod ciężarem sedesu i użytkownika, ty msamym przedłużając żywotność położonej na nim glazury. Należy także pamiętać, by miska była podłączona do rury napowietrznej, dzięki temu z ubikacji nie będzie się ulatniał nieprzyjemny zapach.


Jakie miski podwieszane pasują do "geberita"?

Do stelaży można dobrać różne rodzaje misek podwieszanych lub kupić zestaw podtynkowy z dobraną miską. Kluczowym warunkiem jest tutaj rozstaw otworów mocujących, który powinien wynosić 18 cm lub 23 cm. Przed zakupem należy jednak upewnić się, czy wybrana przez nas miska na pewno będzie kompatybilna ze stelażem, który zakupiliśmy – informacje na ten temat powinien udzielić sam sprzedawca. Cena miski jest zależna od listy funkcji, które posiada – jak np. wbudowane odsysanie zanieczyszczonego powietrza czy dodatkowa funkcja spłukiwania (tzw. bidetka). 


Zabudowa rur pod karton-gipsem

Rury są nieodłącznym elementem każdej łazienki. Aby skutecznie je zamaskować, należy je zabudować wodoodpornymi (z uwagi na podwyższoną wilgotność) płytami g-k. Trzeba również pamiętać o umieszczaniu w zabudowie drzwiczek w strategicznych miejscach – z dostępem do wodomierzy, zaworów czy syfonu umywalkowego, jeśli zamierzamy umieścić urządzenie na stelażu. W wytłumieniu odgłosów przepływającej wody pomoże nam odizolowanie rur wełną mineralną.

montaż stelażu wc


Błędy przy montażu stelaża podtynkowego WC

Błędy montażowe przytrafiają się głównie na etapie budowlano-instalacyjnym. Do najczęstszych mankamentów przy montażu stelaża podtynkowego WC zalicza się:

  • Słabe umocowanie i niepoprawny montaż ramy stelaża w zabudowie lekkiej. Po pewnym czasie następuje ugięcie zabudowy wodoodpornych płyt g-k, co z kolei prowadzi do pękania okładzin ceramicznych i fug.
  • Zastosowanie materiałów niskiej jakości w instalacji wodno-kanalizacyjnej.
  • Zabudowa stelaża pojedynczą płytą g-k. W przypadku złego montażu i zabudowy zaczynają pękać okładziny ceramiczne.
  • Złe ustawienie zaworów napełniającego i spustowego. Można to rozpoznać po tym, że zbiornik z wodą długo się napełnia lub woda zbyt intensywnie spłukuje i wypryskuje z ceramiki.
  • Źle wykonany pomiar i nieprawidłowe dopasowanie rur odpływowych i dopływowych. Takie nieopatrzenie może powodować wycieki wody oraz gromadzeniem się nieczystości pomiędzy rurami a ceramiką.
  • Nieprawidłowo zamontowana płyta z przyciskiem spłukującym. Brak blokady systemu popychaczy sprawia, że zestaw zaworów źle funkcjonuje, np. podaje złe ilości wody.
  • Osadzenie ceramiki na niewłaściwej wysokości z powodu źle wykonanych pomiarów na etapach podłogi surowej i gotowej już posadzki. Prawidłowa wysokość miski WC od posadzki do górnego rantu powinna wynosić 41 cm.

Stelaż podtynkowy to bardzo solidne i estetyczne rozwiązanie, pozwalające na ukrycie mechanizmów spłukujących pod warstwą konwencjonalnych materiałów wykończeniowych. Zanim jednak zdecydujemy się na jego montaż, warto pamiętać o staranności wykonywania poszczególnych etapów pracy oraz wyborze odpowiedniego typu urządzenia, dopasowanego do wybranej pzrez nas miski ustępowej. Jak wszystkie prace w pomieszczeniach mokrych - warto tutaj wykazać się rzetelnością i dokładnością lub posiłkować się pomocą specjalisty. 

Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść