Logo

Najczęściej zadawane pytania o izolację - wełna mineralna

W świetle coraz ostrzejszych norm, jakie spełniać muszą nowoprojektowane budynki, wielu inwestorów zwraca coraz baczniejszą uwagę na dobór izolacji. Duże ilości materiału opatulającego budynek z każdej strony mają niebagatelany wpływ na warunki energetyczne. Przy dużej ich ilości równie ważną rolę odgrywa ich cena, trwałość czy inne parametry użytkowe. W niniejszym artykule staramy się odpowiedzieć na pytania najczęściej zadawane przez inwestorów na temat izolacji z wełny mineralnej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze produktów do izolacji?
W przypadku wełny, podobnie jak w przypadku innych materiałów izolacyjnych, kluczowym parametrem jest wartość współczynnika lambda (λD). Im jego wartość niższa, tym lepsze parametry izolacyjne wykazuje dany materiał. Np. w przypadku stosowanej do izolacji dachów wełny Super-Mata wynosi on 0,033. Przegroda o danym współczynniku λD i o danej grubości ma swój opór cieplny (oznaczany literą R) - jego wartość mówi nam, jaka ilość ciepła przeniknie przez daną przegrodę w jednostce czasu. Izolacja musi mieć wystarczający współczynnik oporu cieplnego, by spełnić normy narzucone dla każdej przegrody przepisami (o czym więcej w artykule tutaj). To jednak nie wszystko. W konkretnej przegrodzie należy również zastosować izolację o odpowiedniej paroprzepuszczalności (żeby umożliwić schnięcie ściany) oraz niepalności. Jest to szczególnie ważne przy izolacji dachów skośnych, które mogą być narażone na ogień czy wilgoć.

Wełna skalna a mineralna (szklana) - czym się różnią?
Krótko mówiąc - wełna mineralna jest od wełny skalnej mniej wytrzymała, ale za to bardziej elastyczna i lżejsza. Z tego powodu wełny skalnej użyjemy w sytuacji dużego nacisku, np. w przypadku izolowania podłóg. Do ścian i dachu bardziej nada się lekka i bardziej miękka wełna mineralna.

Wełna mineralna a styropian i inne materiały izolacyjne.
Przede wszystkim jest to niezmienność jej właściwości w czasie. Właściwie zamontowana wełna mineralna, jak wskazują badania, nie zmienia swoich parametrów izolacyjnych przez co najmniej 55 lat. Jest to wartościowa cecha w przypadku współczesnego materiału izolacyjnego, który ma za zadanie zminimalizować koszty korzystania z budynku do minimum. Styropian oraz pianki izolacyjne są na proces “starzenia” narażone nieco bardziej (badania). Zwłaszcza pianki niosą ze sobą pewne ryzyko, gdyż wiele zależy od ich poprawnego naniesienia.
Osiadanie wełny mineralnej w przegrodzie.
Badania prowadzone przez Instytut Technologii Budowlanej stwierdzają, że taki proces nie zachodzi (a przynajmniej nie w stopniu, który miałby wpływ na użytkowanie).

Zmiany wymagań w zakresie izolacyjności cieplnej od grudnia 2020 roku.
O zmianach w parametrach izolacyjnych czytaj więcej w naszym artykule.

Czy domy energooszczędne są dużo droższe od tradycyjnych?
Według badań (zleconych przez firmę Isover Krajowej Agencji Poszanowania Energii) budynek o standardzie NF40-45 (energia końcowa 40-45 kWh(m²rok)) to koszt o 9-10% większy niż standardowy. Jeżeli porównamy budynek standardowy z budynkiem w standardzie NF15-20 (z pompą ciepła i kolektorami), wyniesie nas on ok. 16% drożej. Koszt ten powinien zwrócić się w ciągu pierwszych 10-15 lat użytkowania budynku.

Co oznacza, że wełna mineralna jest niepalna?
Określenie to oznacza, że dany materiał nie tylko nie rozprzestrzenia ognia, ale w ogóle nie ulegnie zapaleniu, nie stopi się, nie uwolni toksycznych gazów i nie będzie dymił. To między innymi ta właściwość sprawia, że wełny mineralne stosuje się przy ocieplaniu więźby dachowej. W razie pożaru, będzie ona stanowiła skuteczną barierę dla ognia także zastosowana w ścianach działowych.

Grubość izolacji w dachu skośnym.
W zależności od strefy klimatycznej wynosi od 30 do 40 cm (wschód Polski znajduje się częściowo w innej strefie, niż zachód). Z racji tak dużej grubości, izolację poniżej krokwi (krokwie = skośne belki dachu) położyć prostopadle do płyt pomiędzy krokwiami. Dzięki temu redukuje się wpływ liniowych mostków termicznych.

Czy niezbędne jest stosowanie folii paroizolacyjnej w dachu skośnym?
Stosowanie jej jest zalecane. Folia służy ochronie izolacji przed skraplaniem pary wodnej przenikającej z pomieszczeń ogrzewanych, zwłaszcza zimą.

Jak poprawić izolację akustyczną ścian działowych?
W tym celu można zastosować okładzinę w postaci lekkiej zabudowy z płyt g-k na stalowym ruszcie, z wypełnieniem z materiału dedykowanego temu celowi. Przykładem takiego materiału jest wełna mineralna Aku-Płyta firmy Isover.

domoweklimaty.pl

Co to jest służebność przesyłu?
Blog
29 Sierpień 2023
Służebność przesyłu jest zapisem, który w polskim prawie pojawił się dopiero w 2008 roku – wcześniej obowiązywały tylko dwie odmiany służebności: gruntowa i osobista. Opisuje ona kwestie dot
Co to jest powierzchnia zabudowy?
Blog
29 Sierpień 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i przeglądając gotowe projekty w ofertach różnych pracowni architektonicznych, można spotkać się z różnymi terminami, które u mniej zorientow
Podział działki – jak to zrobić krok po kroku?
Blog
29 Sierpień 2023
Chęć utworzenia nowej działki budowlanej, zamiar przyłączenia wydzielonej części działki do sąsiedniej nieruchomości czy przygotowanie do sprzedaży części działki… to tylko kilka sytuacji, w
Od kiedy zakaz palenia drewnem?
Blog
29 Sierpień 2023
Wprowadzony w 2015 roku rządowy „Krajowy Program Ochrony Powietrza” postawił na nogi wielu właścicieli domów jednorodzinnych, którzy zostali postawieni przed koniecznością wymiany bezklasowy
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść