Logo

Nawiewnik okienny – lepsza wymiana powietrza w domu

Nawiewnik do okien to prosty mechanizm pozwalający na skuteczne poprawienie cyrkulacji powietrza w domu. Zamontowanie nawiewników okiennych umożliwia efektywną walkę z nadmierną wilgocią, a także znacząco zwiększa komfort i bezpieczeństwo domowników.

Czym jest nawiewnik do okien?

Nawiewnik do okien to niewielki i niepozorny mechanizm, mający jednak duże znaczenie dla prawidłowego działania wentylacji grawitacyjnej. To posiadające otwierane i zamykane otwory akcesorium może być obsługiwane ręcznie lub automatycznie. W przypadku części okien stanowi wbudowany produkcyjnie element, przy innych oknach – zazwyczaj dotyczy to starszych modeli – konieczne jest samodzielne zamontowanie nawiewników w ościeżnicy lub skrzydle okna.

Nawiewniki w oknach a wentylacja grawitacyjna

Prawidłowo wykonana wentylacja w oknach jest niezbędna do właściwego funkcjonowania systemu wentylacji grawitacyjnej. Zadaniem wentylacji jest zapewnienie wymiany powietrza w domu czy mieszkaniu – świeże powietrze dopływa z zewnątrz przez nawiewniki, a zużyte usuwane jest dzięki kominowym przewodom wentylacyjnym (więcej o działaniu wentylacji grawitacyjnej).

Montaż wywietrzników wentylacji mechanicznej

To proste i tanie rozwiązanie wymaga jednak wystarczającego napływu powietrza z zewnątrz i zaistnienia różnicy ciśnień(temperatura w budynku powinna być wyższa niż na zewnątrz). Ze względu na te obostrzenia w wielu przypadkach lepszym rozwiązaniem okazuje się wentylacja mechaniczna, umożliwiająca dodatkowo zastosowanie rekuperacji (warto sprawdzić, jak działa rekuperator i ile można zaoszczędzić na rekuperacji).

Nawiewniki w oknach umożliwiają prawidłowy dopływ świeżego powietrza i odpowiednie funkcjonowanie systemu wentylacyjnego. Dotyczy to zwłaszcza mieszkań i domów, w których zamontowane są nowe, bardzo szczelne okna, zwiększające ryzyko braku napływu wystarczającej ilości powietrza.

Dlaczego warto zdecydować się na wywietrzniki w oknach?

Wywietrzniki w oknach są niezbędne do zapewnienia właściwego działania systemu wentylacyjnego. Warto pamiętać, że brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza w mieszkaniu może prowadzić do powstania wielu różnych problemów.

Po pierwsze, wilgotność w pomieszczeniach może znacznie wzrosnąć, co skutkuje rozwojem pleśni i grzybów, a także obniżeniem komfortu życia mieszkańców. Nadmierna wilgoć może mieć też negatywny wpływ na zdrowie domowników.

Po drugie, nieprawidłowo działający system wentylacyjny jest bardzo niebezpieczny w mieszkaniach ogrzewanych piecykami gazowymi – w przypadku takich wnętrz sprawność wentylacji jest kwestią kluczową.

Wywietrznik do okien – podział ze względu na możliwość regulacji

Wywietrzniki w oknach można podzielić ze względu na możliwość regulacji. Tak zwane nawiewniki do okien stałe mają ustawioną fabrycznie wielkość otworu doprowadzającego powietrze – jego wyregulowanie nie jest możliwe. To rozwiązanie ekonomiczne i proste w obsłudze, jednak niedające opcji dostosowania nawiewników do aktualnych warunków atmosferycznych lub innych bieżących potrzeb.

Rodzaje nawiewników okiennych
Nawiewniki stałeNawiewniki regulowane ręcznieNawiewniki regulowane automatycznie
· nawiewnik higrosterowany
· nawiewnik ciśnieniowy
· nawiewnik termostatyczny

Na rynku znajdziemy także różnego rodzaju wywietrzniki do okien regulowane. Pierwszą podgrupę stanowią tu modele regulowane ręcznie, w których samodzielnie ustawiamy wielkość otworu, dostosowując go do indywidualnych preferencji. Druga grupa to modele regulowane automatycznie, o wyższym stopniu zaawansowania.

Systemy okienne wentylacyjne

Nowoczesna wentylacja w oknach – nawiewniki regulowane automatycznie

Nowoczesne nawiewniki w oknach regulowane automatycznie dostosowują się do bieżących potrzeb, zapewniając optymalny w danych warunkach dopływ powietrza.

Nawiewniki okienne ciśnieniowe regulują dopływ powietrza, bazując na zmianach poziomu ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz budynku. Przy wzroście różnicy ciśnień dopływ powietrza się zwiększa, a w miarę jej wyrównywania zostaje zmniejszony, dzięki czemu temperatura w mieszkaniu pozostaje na komfortowym poziomie.

W przypadku nawiewników termostatycznych czynnikiem regulującym dopływ powietrza jest temperatura na zewnątrz budynku. Nawiewniki higrosterowane z kolei reagują na poziom wilgotności wewnątrz budynku, zwiększając dopływ świeżego powietrza przy wykryciu jej zbyt wysokiego poziomu.

Jak zamontować nawiewniki w oknach?

Montaż nawiewników okiennych nie jest skomplikowany, wymaga jednak przestrzegania kilku prostych zasad. Wywietrzniki do okien zawsze zamieszczamy w górnej części okna. Można do tego celu wybrać przylgi okienne i ościeżnicę. Pamiętajmy, by jednocześnie nie utrudnić komfortowego otwierania okna – dlatego godnym polecenia miejscem jest np. środkowa część skrzydła okna bądź okolice klamki.

Po wybraniu odpowiedniej lokalizacji wykonujemy otwory, trzymając się ściśle zaleceń producenta. Z reguły wykorzystuje się w tym celu frez palcowy bądź tarczowy. Ostatnim etapem jest założenie nawiewników zgodnie z instrukcją.

Wentylacja w oknach potrafi skutecznie poprawić cyrkulację powietrza w mieszkaniu i zapewnić domownikom większy komfort i bezpieczeństwo. Warto dowiedzieć się więcej o systemach wentylacyjnych, zaglądając do naszej czytelni.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ