Logo

Nowe przepisy budowlane w 2017 roku – domy jednorodzinne

Budownictwo energooszczędne – kryteria Unii Europejskiej

Z początkiem 2017 roku weszły w życie nowe przepisy prawa budowlanego. Są one szczególnie istotne dla osób i firm, które planują budowę domów jednorodzinnych. Od stycznia 2017 nowo powstające domy muszą spełniać nowe kryteria energooszczędności. Warto przekonać się co zmiany te oznaczają w praktyce. Gwoli przypomnienia: przystępując do Unii Europejskiej Polska wyraziła zgodę na dostosowanie się do wielu kryteriów, w tym regulacji dotyczących budownictwa energooszczędnego. Budownictwo tego typu zakłada zastosowanie takich rozwiązań projektowych i technologicznych, które pozwolą na zaoszczędzenie energii przeznaczanej na ogrzanie całego budynku, a także wody użytkowej. W efekcie wprowadzonych rozwiązań dom staje się tańszy w utrzymaniu i bardziej przyjazny środowisku. Jego właściciel będzie płacił mniejsze rachunki, będzie mógł również sprzedać nieruchomość po bardzo korzystnej cenie. Warunki sugerowane przez UE są wprowadzane stopniowo. Kryteria budowy nowych domów zostały zaostrzone w porównaniu do tych, które obowiązywały przed 2017 rokiem, jednak nie oznacza to końca zmian. Kolejne przewidziane są na 2021 rok.

Zmniejszamy zapotrzebowanie energetyczne budynku.

Osoby, które będą ubiegały się o pozwolenie na budowę domu jednorodzinnego po 1 stycznia 2017 roku muszą liczyć się z tym, że maksymalne zużycie nieodnawialnej energii pierwotnej dla nowego budynku (wskaźnik EP) nie będzie mogło w skali rocznej przekroczyć 95 kWh/m². Dla porównania przed 2017 rokiem współczynnik ten wynosił 120 kWh/m². Kolejna nowelizacja natomiast ma wejść w życie w roku 2021. Zgodnie z nią współczynnik zostanie obniżony do 70 kWh/m².

Zmiany EP w budynkach w przedziałach czasowych

Grafika przedstawia maksymalne limity EP (energii pierwotnej) przewidziane przez UE dla domów jednorodiznnych

Obniżenie EP dla właściciela domu jednorodzinnego oznacza zmniejszenie wydatków na ogrzewanie lub chłodzenie budynku, a także na podgrzanie wody użytkowej. Obecnie dostosowanie obiektu do nowych standardów staje się coraz tańsze, a to za sprawą nowych rozwiązań technologicznych w budownictwie. Duże znaczenie ma dobry projekt domu (przykładowy dom energooszczędny można zobaczyć pod tym linkiem). Budownictwo energooszczędne zakłada określone jego usytuowanie i rozmieszczenie znajdujących się w nim pomieszczeń. Na przykład pomieszczenia przeznaczone do użytku dziennego znajdują się po stronie nasłonecznionej. Ich cechą charakterystyczną są duże okna, przez które kumulowana jest energia słoneczna (inaczej ma się sprawa w domach pasywnych, w których staramy się uniknąć nasłoneczenienia - problemem bywa też bowiem nadmiar energii, którą latem trzeba "wypompować" z pomieszczeń).

Zwiększamy izolację budynku

Ze zmniejszeniem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną związane jest zwiększenie izolacyjności poszczególnych przegród domu. Wybór odpowiednich rozwiązań technologicznych sprawi, że budowany dom nie będzie tracił ciepła w takim stopniu jak budynek stawiany według zasad budownictwa tradycyjnego. Osoby zainteresowane technologiami wykorzystywanymi przy budowie domów posiadających małe zapotrzebowanie energetyczne mogą zapoznać się z artykułem dotyczącym wyboru stolarki okienno-drzwiowej – link, czy o wyborze styropianu – dostępny pod tym linkiem.

Charakterystyką domów energooszczędnych jest niski współczynnik przenikania ciepła (U). Im jest on niższy, tym dom jest lepiej izolowany. Jakie czynniki mają zatem wpływ na zmniejszenie przenikania ciepła? Ciepło może uchodzić z domu przez ściany, podłogi, dach, drzwi lub przez okna. Żeby zapobiec utracie energii wykorzystuje się do budowy określone materiały, które posiadają lepsze właściwości izolacyjne niż tradycyjnie stosowane cegły i beton. Oprócz zastosowania dobrych materiałów izolacyjnych konieczny jest wybór odpowiednich drzwi i okien.

Współczynnik przenikania ciepła w liczbach

Przepisy budowlane regulują maksymalne współczynniki przenikania ciepła. Wartości te dla ścian domu od 2017 roku wynoszą poniżej 0,23 W/(m²·K). Wcześniej współczynnik ten wynosił 0,25, z kolei w 2021 osiągnie wartość 0,20. Dla dachu akceptowalny współczynnik przenikania ciepła w 2017 roku ma wartość poniżej 0,18 W/(m²·K). Przypomnijmy, że wcześniej było to 0,20, a w 2021 roku będzie on wynosił 0,15. Wartości dla podłogi pozostają bez zmian i wynoszą poniżej 0,30 W/(m²·K). Nowe przepisy prawa budowlanego, które wchodzą w życie w 2017 roku zmieniają również wymagania dotyczące izolacji okien. Współczynnik przenikania ciepła dla okien, drzwi balkonowych, a także powierzchni przezroczystych nieotwieranych ma wynosić poniżej 1,1 W/(m²·K). Od 2014 roku było to 1,3, natomiast w 2021 wartość zmniejszy się do 0,9.

Pomimo dużych zmian prawnych na przestrzeni stosunkowo krótkiego czasu klienci firmy Domowe Klimaty mogą mieć pewność, że wszystkie oferowane projekty domów będą całkowicie spełniać obowiązujące wymogi prawne.

przed 2017 od stycznia 2017 od 2021
Współczynniki U przegród, zmiana w latach
ściany 0,25 W/(m²·K) 0,23 W/(m²·K) 0,20 W/(m²·K)
podłoga 0,30 W/(m²·K) 0,30 W/(m²·K) 0,30 W/(m²·K)
Wsp. U - okna okna 1,3 W/(m²·K) 1,1 W/(m²·K) 0,9 W/(m²·K)
wsp. U - dachdach 0,20 W/(m²·K) 0,18 W/(m²·K) 0,15 W/(m²·K)


Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Rodzaje dachów
Blog
24 Październik 2023
Odpowiedni kształt dachu to jedna z najważniejszych kwestii, z jakimi musi zmierzyć się inwestor przygotowujący się do budowy domu jednorodzinnego. Z jednej strony rodzaj dachu może w znaczą
Idealny układ pomieszczeń w domu
Blog
24 Październik 2023
Przygotowując się do budowy domu jednorodzinnego i oglądając gotowe projekty lub zlecając przygotowanie projektu indywidualnego architektowi, zazwyczaj inwestorzy skupiają się na takich aspe
Dom z mieszkaniem dla seniora
Blog
24 Październik 2023
Starość jest nieodłączną częścią życia. I chociaż bycie seniorem bez wątpienia ma wiele zalet, wiąże się również z różnego rodzaju ograniczeniami i trudnościami dotyczącymi codziennego życia
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść