Logo

Nowoczesna zabudowa kuchenna – złote zasady aranżacji mebli kuchennych

Z kuchni korzystamy codziennie, dlatego tak ważne jest jej funkcjonalne wyposażenie. Dobrze rozplanowana zabudowa meblowa ma w tym wypadku kluczowe znacznie. Jakie rodzaje szafek kuchennych mamy do wyboru i jak je ze sobą łączyć, by urządzić praktyczną, a przy tym elegancką kuchnię?

Ciemna kuchnia z blatem w jenolitej zabudowie

Zabudowa kuchenna – co należy wiedzieć?

Od rodzaju mebli kuchennych oraz ich układu będzie zależała wygoda korzystających z niej osób. Nowoczesna zabudowa kuchenna z wkomponowanymi sprzętami AGD powinna być wystarczająco pojemna, by pomieścić niezbędne w kuchni akcesoria, oraz wyposażona w systemy ułatwiające obsługę szafek (np. system cichego domyku, wysuwane do końca szuflady, podnośniki do frontów uchylnych). Nie bez znaczenia jest materiał wykonania i wykończenia mebli, który powinien zapewnić im trwałość, odporność na wilgoć oraz możliwość prostego czyszczenia.

Liczy się również układ zabudowy i funkcjonalne rozmieszczenie poszczególnych stref w kuchni zgodnie z zasadą trójkąta roboczego. Odległości umożliwiające wygodną pracę powinny mieścić się w granicach 120-210 cm między lodówką a zlewozmywakiem, 120-210 między zlewem a kuchenką i 120-270 między kuchenką a lodówką.

Zabudowa kuchni – szafki górne i dolne, słupki, szuflady

Zabudowa mebli kuchennych może składać się z różnego rodzaju modułów. Tradycyjnie obejmuje stojące szafki dolne oraz umieszczona nad nimi szafki wiszące. Pierwsze najczęściej wyposażone są w rozwierane drzwiczki, ale także w wygodne w obsłudze szuflady czy wyciągi. W drugich stosuje się różne systemy otwierania, w tym uchylne oraz uchylno-łamane ze specjalnymi podnośnikami, które pozwalają otwierać szafki bezwysiłkowo. Bardzo często w zabudowie kuchnistosuje się również słupki, czyli wysokie szafki stojące – pozwalają one w optymalny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń, a w zależności od konstrukcji przystosowane są do zabudowy piekarnika oraz mikrofalówki lub mają wewnętrzne półki.

Nowoczesne meble kuchenne dają wiele możliwości aranżacji przestrzeni, ale też wpływają na wygodę użytkowników – wykonane na wymiar umożliwiają wykorzystanie każdego centymetra przestrzeni, co z kolei pozwala przechowywać w zasięgu ręki wszystkie potrzebne na co dzień, a nawet rzadziej używane przedmioty, akcesoria i sprzęty.

Klasyczna zabudowa góra i dół z blatem roboczym

Kuchnia dwurzędowa i jednorzędowa, kuchnia w kształcie litery L, a także nowoczesna kuchnia w kształcie litery U bardzo często wyposażone są w dwa poziomy szafek, pomiędzy którymi znajduję się podświetlony blat roboczy. Szafki zawieszone na ścianie wzdłuż linii mebli stojących pozwalają optymalnie zagospodarować dostępną przestrzeń, co ma znaczenie szczególnie w przypadku niedużych kuchni w bloku lub aneksów kuchennych – górne moduły mogą sięgać w nich nawet do samego sufitu.

Klasyczna zabudowa może być też urozmaicona wysokimi słupkami bądź modułami z otwartymi półkami. Bardzo ważną częścią takiej zabudowy okazują się najczęściej również specjalne szafki narożnikowe, pozwalające na połączenie mebli u zbiegu prostopadłych ścian – aby można było łatwo sięgać po przechowywane w nich artykuły, najlepiej wyposażyć je w karuzele lub wysuwane kosze i półki.

5 zalet kuchni z wysoką zabudową całościenną

W nowoczesnych kuchniach często stosowana jest zabudowa kuchenna pod sufit. Takie rozwiązanie ma niezaprzeczalne zalety:

  • umożliwia maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, zapewniając dużo miejsca do przechowywania,
  • ułatwia zachowanie we wnętrzu czystości dzięki ograniczeniu powierzchni płaskich,
  • pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie roboczym,
  • umożliwia zabudowę niektórych sprzętów AGD, tak by znajdowały się na poziomie wzroku,
  • prezentuje się minimalistycznie i elegancko.

Jeśli w kuchni zabudowana ściana nie jest potrzebna, np. ze względu na dużą powierzchnię wnętrza, można zdecydować się też na nowoczesną kuchnię bez górnych szafek. W takiej aranżacji znajdują się przede wszystkim szafki stojące, a ściany ponad blatem pozostają puste lub np. wykorzystane do montażu otwartych półek, relingów itp. Bez górnych modułów świetnie wygląda m.in. kuchnia w kształcie litery G, w której duża liczba mebli stojących może w pełni zaspokoić potrzeby użytkowników związane z przechowywaniem.

Zróżnicowana zabudowa – różne wysokości mebli w jednym układzie

W nowoczesnych aranżacjach zabudowy kuchennej można pozwolić sobie również na niestandardowe rozwiązania. Jednym z nich jest połączenie klasycznych szafek stojących z wysokimi słupkami czy modułami w rozmiarze medium. Zabudowę tego typu mogą uzupełniać szafki wiszące rozmieszczone na różnych poziomach. Asymetryczna kompozycja naścienna może też powstać z modułów o różnej głębokości, otwartych i zamkniętych, a nawet wykończonych w różnych kolorach. Takie rozwiązanie warto wykorzystać w przestronnych kuchniach, gdzie wiszące szafki będą jedynie dodatkiem do zabudowy kuchennej, a także na poddaszu, gdzie montaż szafek w jednej linii jest utrudniony ze względu na skosy.

Przestrzenna kuchnia w modelu otwartym

Zabudowa kuchenna: sposoby na funkcjonalne aranżacje

Funkcjonalna zabudowa meblowa to nie tylko same szafki, ale także ich wyposażenie czy ciekawe rozwiązania techniczne. W ciągu mebli nie może zabraknąć szafki zlewozmywakowej z szufladą umożliwiającą praktyczne wykorzystanie przestrzeni pod zlewem. W modułach z szufladami często stosuje się także szuflady wewnętrzne, ułatwiające zachowanie porządku. Modnym, wygodnym rozwiązaniem są też szafki typu cargo, systemy narożnikowe oraz sortowniki odpadów. Codzienne korzystanie z kuchni ułatwią ponadto praktyczne systemy otwierania, które mogą być nawet wspomagane elektrycznie, oraz chowane w blacie gniazda elektryczne.

Nowoczesna zabudowa kuchni – jakie wykończenie frontów szafek wybrać?

Fronty zabudowy kuchennej muszą być solidne i zarazem estetyczne. Do ich produkcji wykorzystuje się m.in. drewno, płyty wiórowe i MDF oraz szkło, jednak ostateczny charakter nadaje im warstwa wykończeniowa. Bardzo często jest to woskowany lub lakierowany fornir, dzięki któremu meble doskonale imitują te wykonane z naturalnego surowca. Łatwe w czyszczeniu są natomiast fronty akrylowe, lakierowane, pokryte folią PCV bądź laminatem, którym można nadać wiele odcieni. W szafkach wiszących pełne fronty często zastępuje się natomiast witrynami dodającymi zabudowie lekkości – co ciekawe, mogą być one wykonane nie tylko z tradycyjnego szkła, ale też z lustra.

Poznaj 3 inspiracje nowoczesnych kuchni w różnych stylach

  1. Nowoczesna kuchnia bez górnych szafek może mieć surowy, industrialny charakter – taki efekt uzyskamy, wybierając fronty imitujące wygląd betonu, pozbawione tradycyjnych uchwytów, utrzymane w ciemnym odcieniu szarości – to rozwiązanie idealne do sporej kuchni lub aneksu, gdzie zmieści się także wyspa kuchenna o takim samym wyglądzie.
  2. Kuchnia w stylu tradycyjnym to z kolei białe, frezowane fronty, stylowe uchwyty, drewniany blat oraz przeszklone górne szafki. Aranżację takiego wnętrza doskonale uzupełniają jasne ściany i drewniana podłoga.
  3. Typowo minimalistyczną kuchnię najlepiej wyposażyć z kolei w jednolitą zabudowę całościenną, z frontami wykończonymi na wysoki połysk, czarnym blatem i zabudowanymi sprzętami AGD. Chłodny charakter takie wnętrza można ocieplić np. drewnianym parkietem.
Nowoczesna zabudowa kuchenna z wyspa

Wybór funkcjonalnej zabudowy kuchennej to jeden z najważniejszych warunków stworzenia udanej aranżacji. Wiele innych ` można znaleźć w pozostałych artykułach w naszej czytelni.

Pozwolenie na budowę – wszystko, co powinieneś wiedzieć
Blog
20 Wrzesień 2022
Budowa domu jednorodzinnego jest procesem nie tylko czasochłonnym, ale również wymagającym konkretnych formalności. Najważniejszą z nich jest uzyskanie pozwolenia na budowę, dzięki któremu m
Prefabrykowane domy stalowe - ciekawostka czy przyszłość?
Blog
22 Lipiec 2022
Budynki posiadające konstrukcję w postaci stalowego szkieletu to stosunkowo nowa propozycja na naszym rynku domów jednorodzinnych. W budownictwie szkielet stalowy jest jednak stosowany już od wie
Wsparcie inwestycji deweloperskiej
Blog
13 Lipiec 2022
Projekt i działka to pierwszy etap inwestycji deweloperskiej. Następne to organizacja budowy oraz marketing! Wykorzystujemy już istniejące zaplecze techniczne i doświadczenie, by inwestycje de
Decyzja o warunkach zabudowy - wzór wniosku i jak je uzyskać?
Prawo
08 Styczeń 2022
Pisalismy już o tym, kiedy potrzebne są warunki zabudowy i do czego one służą. Procedura ich uzyskania nie jest skomplikowana, choć potrafi być nieoczekiwanie czasochłonna i opóźnić tym samym
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść
Ta strona używa plików cookie w celu usprawnienia i ułatwienia dostępu do serwisu oraz prowadzenia danych statystycznych. Dalsze korzystanie z tej witryny oznacza akceptację tego stanu rzeczy.
Polityka Prywatności      
AKCEPTUJĘ