Logo

Wybieramy nowoczesne baterie łazienkowe: umywalkowe, prysznicowe i do wanny

Kategorie: Blog

Nowoczesna łazienka powinna być i piękna, i funkcjonalna – aby jednak tak się stało, każdy z elementów jej wyposażenia musi łączyć w sobie wspomniane cechy. Dotyczy to również nowoczesnych baterii łazienkowych, które odgrywają ogromną rolę w każdej ze stref pomieszczenia. Sprawdźmy trendy na 2020 rok wśród armatury już teraz!

Bateria wysoka chromowana

Od czego zacząć wybieranie armatury do nowoczesnej łazienki?

Zanim skupimy się na poszukiwaniu najpiękniejszych i idealnie dopasowanych do otoczenia elementów armatury łazienkowej, zastanówmy się, jakie funkcje i parametry powinny one posiadać:

  • Wydajność przepływu – im jest większa, tym szybciej napełnimy wybrany zbiornik wodą – przydaje się podczas przygotowywania kąpieli w wannie.
  • Ogranicznik przepływu – dzięki niemu z baterii umywalkowej lub prysznicowej w ciągu minuty może wypłynąć określona ilość wody – to z kolei docenimy w natrysku, gdzie zależy nam na oszczędzaniu wody.
  • Perlator – proekologiczny dodatek zakładany na nowoczesne baterie łazienkowe – napowietrza wodę, dzięki czemu można zachować silny strumień wody przy jej mniejszym zużyciu.
  • Termostat – komfort, oszczędność i ekologia w jednym. Dzięki termostatowi woda automatycznie osiąga zaprogramowaną temperaturę, więc tracimy mniej czasu (i wody!) podczas przygotowywania idealnej wody do kąpieli.

Warto też dowiedzieć się więcej o zasadach planowania armatury i montażu instalacji sanitarnych w łazience.

Jak dopasować armaturę do wystroju?

Skoro już znamy kilka najważniejszych parametrów nowoczesnych baterii łazienkowych, zastanówmy się nad ich wyglądem. Dostępne są baterie umywalkowe i baterie pod prysznic, które mają ponadczasowy, srebrny kolor i prostą stylistkę. Te pasują do każdej łazienki, więc można je kupować w ciemno, nawet jeśli jeszcze nie wiemy, jaki ostateczny kształt ma przyjąć nasza aranżacja. Jeśli jednak mamy bardziej skonkretyzowane plany, możemy sięgnąć po nowoczesne baterie łazienkowe o innowacyjnych kształtach i zróżnicowanych kolorach oraz stylizowane – np. retro.

Jakie baterie łazienkowe dobrać do wanny?

Spośród elementów armatury łazienkowej, do wyboru mamy kilka rodzajów baterii wannowych. Najpopularniejsze są modele przeznaczone do montażu w ścianie – pod lub na tynku. Jednakże obecnie pojawia się wiele nowości w tym obszarze. Efektownie zaprezentują się nowoczesne baterie łazienkowe przeznaczone do montażu na obudowie wanny – mogą być jedno- lub wielootworowe. Te drugie wyglądają bardzo oryginalnie i tworzą wygodny system sterowania ustawieniami wody. Z kolei do wanien wolnostojących warto dobrać specjalne elementy armatury łazienkowej do montażu w posadzce – stanowią bardzo elegancki wybór do stylowych wnętrz. Pamiętajmy, by kupić baterię nie tylko z wylewką, ale i z natryskiem – wanna z prysznicem przyda się w wielu sytuacjach.

Zasady doboru odpowiedniej baterii łazienkowej do misy i umywalki

Szukając najlepszej baterii do umywalki, koniecznie sprawdźmy jej wysokość i długość wylewki – to właśnie od nich będzie zależał nasz ostateczny komfort korzystania ze strefy umywalkowej. Parametry te powinny być dobrane tak, by woda wypływająca z elementów armatury łazienkowej, uderzając o misę umywalki, nie rozchlapywała się poza nią, a spływała bezpośrednio do odpływu. Co więcej, odległość od wylewki do dna umywalki musi być też na tyle duża, by można było w wygodny sposób umyć ręce oraz napełniać niewielkie naczynia wodą.

Zasady doboru baterii do misy

Wygoda użytkowania: baterie łazienkowe jedno- czy dwuuchwytowe?

Dwuuchwytowe baterie do umywalki lub baterie pod prysznic zostały w ogromnej mierze wyparte przed modele jednouchwytowe – są one bowiem wygodniejsze w użytku – wystarczy jeden ruch ręki, by ustawić pożądaną temperaturę i ciśnienie wody. Dwuuchwytowe elementy armatury łazienkowej znajdują jednak zastosowanie w niektórych sytuacjach – pięknie uzupełniają klasyczne łazienki i stanowią udany dodatek do stylistyki retro.

Baterie łazienkowe: naścienne, sztorcowe lub podtynkowe

Wybór sposobu montażu elementów armatury łazienkowej w dużej mierze zależy od potrzeb i pożądanego efektu dekoracyjnego. Popularne, bo szybkie i proste w montażu, są baterie umywalkowe sztorcowe, ponieważ mocuje się je w gotowych otworach umywalek. Mogą pełnić jednak również rolę baterii do umywalki nablatowej – wówczas instaluje się ją w blacie. Z kolei ścienne i podtynkowe baterie do umywalek wymagają ingerowania w strukturę ściany – warto jednak postawić tutaj na modele podtynkowe, których przyłącza są ukryte. Taka armatura prezentuje się bardzo gustownie.

Nowoczesne baterie łazienkowe – kolorystyka i design

Choć przez lata na rynku królowała chromowana armatura, obecne, nowoczesne baterie łazienkowe oferują pełną gamę kolorów do wyboru.Czarne baterie umywalkowe przebojem wdarły się do wnętrz sanitarnych, wyznaczając trendy nowoczesnych aranżacji – elegancja w ciemniejszym wydaniu urzekła wielu miłośników designu. Do nich bez trudu można dobrać równie czarne baterie prysznicowe. Ale na czerni nie kończą się oferty producentów. Wielu z nich proponuje także białe, czerwone, zielone, żółte i niebieskie elementy armatury łazienkowej, ale tak naprawdę każdy z nas z pewnością z szerokiej oferty rynkowej znajdzie odcień idealnie spełniający oczekiwania.

Nowoczesna bateria podtynkowa

Baterie bidetowe – higieniczne i funkcjonalne

Szukając zestawu baterii łazienkowych, koniecznie upewnijmy się, że w kolekcjach uwzględnione zostały także baterie bidetowe – wówczas możemy dobrać wszystkie elementy armatury łazienkowej w jednym stylu. Bidety stają się niezbędnym wyposażeniem łazienkowym w naszych domach – dzięki nim możemy o wiele łatwiej zadbać o higienę w dowolnym momencie dnia.

Wybór serii i producenta baterii łazienkowych – polecani producenci

Szukając idealnych, nowoczesnych baterii łazienkowych, sięgnijmy po sprawdzonych producentów i ich kolekcje:

MarkaPopularne serie
Baterie łazienkowe GroheEurosmart, Rapid, Essence
Baterie HansgroheFocus, Logis, Croma
Armatura DeanteAnemon, Peonia, Alpinia
Baterie łazienkowe DuravitB.1, C.1, D.1
Armatura łazienkowa RocaVictoria, Insignia, Thetis

Ile kosztują baterie łazienkowe?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie – najtańsze modele w marketach można nabyć już za kilkadziesiąt złotych, jednak ich jakość nieraz pozostawia sporo do życzenia. Optymalne elementy armatury łazienkowej ze średniej półki cenowej kosztują od 200 do ok. 500 zł za sztukę. Natomiast wysokiej klasy marki swoje produkty wyceniają nieraz na 1000 i więcej złotych – często są to designerskie rozwiązania, po które sięgają projektanci wnętrz.

Więcej o łazienkach w artykule: Ilość łazienek/wc w domu oraz zasady ich rozmieszczenia.

Projekt domu jednorodzinnego, czyli o czym należy pamiętać przed jego zakupem?
Blog
13 Czerwiec 2024
Własny dom jednorodzinny to marzenie wielu osób. Każdy ma swoje wyobrażenia, jak ma wyglądać jego idealne miejsce do życia. Jednak wybudowanie swoich czterech ścian w Polsce wymaga posiadani
Projekty małych domów jako alternatywa dla mieszkania
Blog
13 Czerwiec 2024
Efektowne i stylowe rozwiązania na przyszłość W dzisiejszych czasach coraz więcej osób poszukuje alternatywnych rozwiązań mieszkaniowych, które są nie tylko funkcjonalne, ale również ekon
Projekty domów parterowych – doskonałe rozwiązanie dla komfortowego życia
Blog
30 Maj 2024
Planując budowę własnego domu, jednym z najważniejszych kroków jest wybór odpowiedniego projektu. Dla wielu osób, szczególnie tych ceniących wygodę i funkcjonalność, dom parterowy stanowi id
Wyjątkowe projekty domów szeregowych
Blog
17 Maj 2024
Szukają Państwo idealnego projektu domu, który wpisze się w państwa życie? A może zastanawiają się, dlaczego coraz więcej osób decyduje się na dom szeregowy? Jeżeli na którekolwiek z pytań o
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść