Logo

Umacnianie skarp i nasypów oraz ich ozdabianie – obrzeża, palisady, ażury i murki oporowe w aranżacji przydomowych przestrzeni

Nierówna działka w ogrodzie nie musi oznaczać konieczności przekopywania i wyrównywania całego terenu. Strome skarpy z kamienia lub nasypy z ziemi mogą stać się doskonałą dekoracją ogrodu, jeśli je odpowiednio wykończymy, np. murkiem oporowym czy murkiem roślinnym. Co warto zatem wiedzieć o umacnianiu i aranżowaniu skarp w ogrodzie?

umocenienie palisada

Projektowanie skarpy: wybór roślin, drzew, krzewów i bylin

Jeśli zdecydowaliśmy się na zaaranżowanie skarpy z kamienia albo nasypu z ziemi, zastanówmy się, jakie rośliny możemy na nich zasadzić, by stworzyć efektowną aranżację ogrodu. Na skarpach, które są nachylone w niewielkim stopniu (do 30°), możemy założyć trawnik, a na większych nachyleniach skorzystać z roślin okrywowych, takich jak runianka, dąbrówka, barwinek, bluszczyk, które stworzą równie efektowny, zielony kobierzec.

Do dekoracji skarp z kamienia lub ziemi warto wybierać rośliny ekspansywne i silnie krzewiące się, takie jak berberys czy pięciornik. Dzięki temu nie trzeba poświęcać wiele czasu na pielęgnację i usuwanie chwastów, a można cieszyć się atrakcyjnym wyglądem ogrodu.

Jak umocnić osuwającą się skarpę?

Skarpy ogrodowe są narażone na erozję oraz przesychanie, ponieważ po nachylonym terenie woda łatwiej spływa, zamiast wchłaniać się do ziemi. Z tego względu mogą być one mało stabilne i zacząć się osuwać. Można temu jednak zapobiec, stosując proste rozwiązania konstrukcyjne, takie jak:

  • sadzenie roślin zadarniających,
  • zastosowanie geosiatki,
  • postawienie muru oporowego wylewanego betonowego lub innej bariery wykańczającej nasyp lubskarpę kamienną.
podpora z kamienia

Jak zniwelować różnice w terenie: palisada na murek oporowy

Jednym ze sposobów na stworzenie murku oporowego jest zastosowanie palisady. Takie rozwiązanie jest chętnie wybierane, a to ze względu na jego walory dekoracyjne. Palisada na murek oporowy może być bowiem wykonana z drewnianych belek, betonu, PCV oraz wielu innych materiałów.

Jej zadaniem jest przytrzymywanie usypisk z ziemi w wybranym miejscu – z tego względu świetnie nadaje się też do tworzenia kaskadowych konstrukcji, które będą wyglądały na powierzchni skarpy jak swoiste schodki. Na nich idealnie będą się prezentowały rozmaite nasadzenia, a cały ogród zyska niebanalny charakter.

Murki murowane suche i betonowe – fundamenty i możliwości obsadzenia

Innym rodzajem murków oporowych są tzw. murki suche. To nic innego jak bariera wykonana z ułożonych na sobie kamieni – od największych na dole, do najmniejszych na górze. Naturalne kamienie ogrodowe nie są łączone ze sobą żadnymi zaprawami, stąd też nazwa murku suchego. Więcej o zastosowaniu kamieni w artykule: Naturalny kamień elewacyjny nie tylko na fasadę budynku – koszt wykonania elewacji z kamienia dekoracyjnego.

Z kolei murki oporowe betonowe, zwane równieżmurkami monolitycznymi, wymagają czasami wcześniejszego przygotowania fundamentu – ale tylko wtedy, gdy chcemy, by miały one więcej niż 50 cm wysokości. Wtedy fundament powinien mieć ok. 30-60 cm grubości, a jeśli wysokość murku przekracza 1 metr, nawet 80 cm.

ściana z kamienia na nierównej działce - monolit

Murki monolityczne wyższe niż 120 cm wymagają dodatkowo zbrojenia, a niezależnie od wysokości takiej konstrukcji konieczne jest także wykonanie przerw dylatacyjnych co 2 metry, dzięki którym ochronimy murek oporowy przed pękaniem. Murki monolityczne i suche można obsadzać roślinami, aby estetycznie wtopić je w tło ogrodu.

Murki ogrodowe murowane, z prefabrykatów, kwiatowe lub z koszy

Jakie jeszcze rodzaje murków oporowych mamy do wyboru? O tym w poniższej tabeli.

Murki murowaneTakie murki oporowe dają spore możliwości aranżacyjne, ponieważ można je wykonać z dowolnego budulca – cegły, kamienia, bloczków betonowych itp. Tym, co łączy wszystkie te rodzaje murków, jest zaprawa murarska.
Murki z prefabrykatówTo z kolei jest jeden z rodzajów murku suchego, który wykonuje się z gotowych elementów. Można ułożyć go np. z barwionych bloczków betonowych, które dostępne są w różnych kształtach i rozmiarach, dzięki czemu świetnie sprawdzają się w ogrodach w każdym stylu.
Murki kwiatoweJeśli murki suche obsadzimy ekspansywnymi roślinami, które dobrze radzą sobie w każdych warunkach, zaczną one wyrastać spomiędzy szczelin cegieł czy kamieni. Stworzy to wyjątkowo oryginalną i efektowną konstrukcję wzmacniającą kamienną skarpę.
Murki z koszyTo kolejny suchy murek kwiatowy, jednak w zupełnie innej formie niż poprzednik. Wykonuje się go z gabionów, czyli dużych koszy z siatki, które wypełnia się kamieniami i ziemią. Można w nich sadzić dowolne rośliny, np. zwisające, które będą atrakcyjnie dekorowały murek oporowy.
Murek z gazonówBardzo ciekawym i polecanym sposobem na wykonanie murku oporowego jest zastosowanie gazonów. Są to betonowe bloczki w formie donic, do których z powodzeniem możemy nasypać ziemi i wsadzić w nie rośliny. Dzięki rozmaitości kształtów i rozmiarów możemy je także układać jeden na drugim – tak, by w każdym można było uprawiać ulubione kwiaty, a przy tym zyskać odpowiednią wysokość murku oporowego.

Wiele z tych rozwiązań sprawdza się nie tylko w roli murków oporowych, ale i jako ogrodzenia. Popularne są m.in. ogrodzenia gabionoweogrodzenia betonowe czy nawet te z gazonów. Możemy więc zaopatrzyć się w większą ilość materiałów, by wykonać zarówno efektowny płot, jak i umocnienie skarpy kamiennej.

siatka igielitowa na umocnienie

Skarpa z ażurowych płyt – w jaki sposób wykonać umocnienia?

Umocnienie skarpy kamiennej lub nasypu ziemi możliwe jest także w inny sposób. Z pewnością wszyscy kojarzymy betonowe płyty o ażurowej konstrukcji – często stosuje się je na podjazdach przed domem, ponieważ utwardzają podłoże, ale jednocześnie pozwalają na dekorowanie go trawnikiem.

Takie rozwiązanie sprawdza się na skarpach ogrodowych szczególnie wtedy, gdy nie mamy ochoty na pielęgnację nasadzeń roślinnych na nasypach albo marzy nam się piękny trawnik na naszych małych wzniesieniach. Wzmocnienie jest proste i szybkie w wykonaniu, a także bardzo praktyczne i efektowne.

obrzeże

Polecane projekty domów na skarpie – jaki dom możemy wybudować na pochyłej działce?

O ile w przypadku niewielkich skarp i nasypów stworzenie skalniaka, trawnika czy rabatki zdaje się dobrym pomysłem, o tyle nieraz możemy spotkać się z całymi działkami, które są pochylone.

Projekt domu Dom na Stoku II, wizualizacja 1
Projekt domu Dom na Stoku II
Projekt domu Dom na Stoku 6, wizualizacja 3
Projekt domu Dom na Stoku 6

Co zrobić w takim przypadku? Okazuje się, że z powodzeniem możemy postawić na nich budynki, jeśli tylko sięgniemy po odpowiednie projekty domów na pochyłą działkę. Dzięki temu jesteśmy w stanie w pełni funkcjonalnie zagospodarować dostępny teren.

Projekty domów z piwnicą, czyli jak wybrać najlepszy?
Blog
11 Kwiecień 2024
Marzenia o własnym domu często zawierają w sobie wiele elementów: piękną architekturę, wygodne przestrzenie życiowe i oczywiście, funkcjonalność.  Obojętnie od naszej wizji, piwnica moż
Domek letniskowy, czy warto? Projekty domków letniskowych
Blog
01 Kwiecień 2024
Domy letniskowe, od zawsze były symbolem letnich wakacji, relaksu i spokoju a obecnie coraz częściej stają się obiektem zainteresowania inwestorów poszukujących zarówno spersonalizowanego mi
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny  przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia.
Blog
09 Styczeń 2024
Jakie okna na poddasze? FAKRO przedstawia praktyczny przewodnik: optymalne rozwiązania dla każdego typu pomieszczenia. Okna dachowe wpuszczają na poddasze naturalne światło, pozwalają też
Jaki garaż można postawić bez pozwolenia?
Blog
24 Październik 2023
Decydując się na budowę garażu na działce z domem jednorodzinnym, mamy do wyboru dwa rozwiązania: garaż wbudowany w bryłę budynku lub garaż wolnostojący. Choć pierwsza opcja ma swoje zalety,
Dodaj jeszcze jeden projekt do porównania. (Możesz porównać do 4 produktów)
wyczyść